روز ملی پرنده نگری در تهران

روز ملی پرنده نگری در تهران كاركادو: گرامیداشت روز ملی پرنده نگری پنجم دی ماه در محل فرهنگسرای شفق تهران انجام می شود.


به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، اختصاص یك روز در تقویم ملی به «روز ملی پرنده نگری» اولین بار در سال ۱۳۸۹ از طرف گروهی از فعالان محیط زیست و طبیعت گردی پیشنهاد شد. بعد از تلاش متخصصان نخستین پنجشنبه آذر ماه هر سال بعنوان روز ملی پرنده نگری در نظر گرفته شد. كمیته ملی طبیعت گردی متشكل از سه نهاد «وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی»، «سازمان محیط زیست» و «سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور» با پشتیبانی از رویداد گرامیداشت روز ملی پرنده نگری، این اقدام را در امتداد فرهنگ سازی به منظور حفاظت از گونه های متنوع پرندگان كشور به رسمیت شناخته است. هرچند این روز هنوز رسما وارد تقویم ملی كشور نشده است.
روابط عمومی معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی كه این متن را فرستاده توضیح داده كه علت به تعویق افتادن گرامی داشت این روز، تاسیس باشگاه پرنده نگری ایرانیان و بروز موانعی در ارتباط با آن بود.
مراسم پرنده نگری امسال با محوریت «زاغ بور»، گونه بومزاد ایران برگزار می گردد كه ضمن پرداختن به تهدیدات زیستگاه و جمعیت این پرنده بومی، آثار هنری برخی از هنرمندان با محوریت این گونه در حال انقراض نیز به نمایش در می آید.
«باشگاه پرنده نگری ایرانیان» بعنوان مجری این رویداد می خواهد با معرفی پویشی، «زاغ بور» را بعنوان پرنده ملی ایران به عموم مردم معرفی نماید. شناساندن این پرنده به آن دسته از هموطنان كه آشنایی كمتری با محیط زیست و حیات وحش كشورمان دارند می تواند با برانگیختن توجه و افزایش آگاهی، به حفاظت بیشتر از آن كمك نماید و توجه به داشته های طبیعی كشورمان را افزایش دهد.
در حاشیه رویداد گرامیداشت روز ملی پرنده نگری از كتاب «حیات وحش ایران، راهنمایی برای گردشگران و عكاسان» نوشته سید بابك موسوی نیز رونمایی و نمایشگاه عكسی با عنوان «مفهوم طبیعت» برپا می شود.
دفتر همكاری و توافق های ملی معاونت گردشگری در تعامل با كمیته ملی طبیعت گردی بعنوان پشتیبان این رویداد، برگزاری اقدام مشابه را در دستور كار ادارات كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان های كشور قرار داده و در صدد كوشش برای ثبت این رویداد در تقویم ملی كشور است.
گرامیداشت روز ملی پرنده نگری روز پنجشنبه ۵ دی ماه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ در فرهنگسرای شفق تهران به آدرس یوسف آباد، خیابان سید جمال الدین اسدآبادی، خیابان بیست و یكم برگزار می گردد.


منبع:

1398/10/02
23:32:09
5.0 / 5
4340
تگهای خبر: جشن , رمان , عكاس , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی