در جشنواره سینما حقیقت چه خبر است؟،

از صدر نشینی تارهای ممنوعه تا واكنش سخنگوی وزارت امور خارجه

از صدر نشینی تارهای ممنوعه تا واكنش سخنگوی وزارت امور خارجه كاركادو: از اعلام نتیجه شمارش آرای مردمی در چهارمین روز از سیزدهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت تا بغض سخنگوی وزارت امور خارجه بعد از تماشای یك مستند.


به گزارش كاركادو به نقل از ستاد خبری سیزدهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت، پنج فیلم برتر از نگاه تماشاگران جشنواره سینماحقیقت تا اختتام روز چهارم جشنواره، توسط دبیر ستاد جایزه تماشاگران به این شرح اعلام شد:

رتبه اول: «تارهای ممنوعه»؛ كارگردان: حسن نوری، تهیه كننده: افسانه سالاری-حسن نوری
رتبه دوم: «جایی برای فرشته ها نیست»؛ كارگردان: سام كلانتری، تهیه كننده: محمد شكیبانیا-محسن شاه محمد میراب
رتبه سوم: «پروژه ازدواج»؛ كارگردان: حسام اسلامی - عطیه عطارزاده و تهیه كننده: اتین دو ریچاد - حسام اسلامی - عطیه عطارزاده
رتبه چهارم: «قرقبان»؛ كارگردان: فتح الله امیری و نیما عسگری، تهیه كننده: فتح الله امیری
رتبه پنجم: «صدسال تنهایی»؛ كارگردان: مهدی فارسی، تهیه كننده: محمدعلی فارسی

آرای تماشاگران به صورت روزانه اعلام می شود و جایزه تماشاگران سینماحقیقت از طرف انجمن صنفی تهیه كنندگان سینمای مستند ایران با نظارت نماینده خانه سینما به بهترین فیلم از نگاه تماشاگران اعطا می شود.
تنها فیلم های بخش مسابقه ملی جشنواره سینماحقیقت در این نظرسنجی مورد ارزیابی قرار می گیرند.

سه فیلم پر مخاطب روز چهارم جشنواره را بشناسید
سه فیلم پر مخاطب روز چهارم جشنواره برای سانس ویژه روز شنبه 23 آذر مشخص شد.
به گزارش ستاد خبری سیزدهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت؛ سه فیلم «خسوف» به كارگردانی محسن استادعلی، «آشو» ساخته جعفر نجفی و «واكَس چه» اثر كامران حیدری بعنوان سه فیلم پر مخاطب جهت نمایش در سانس ویژه روز شنبه 23 آذر عرضه شدند.

فیلم «قُرقبان» نیز در بین فیلم های پر مخاطب روز چهارم جای داشت اما به سبب این كه قبل از این در سانس ویژه اكران شده بود در روز شنبه اكران نخواهد داشت.

سالن نمایش هر كدام از این فیلم ها متعاقبا اعلام خواهد شد.


زاهدان و اهواز میزبان سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت شدند
نمایش فیلم های سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت در دو استان زاهدان و اهواز از فردا جمعه 22 آذر ماه شروع می شود.
همزمان با پنجمین روز از برگزاری جشنواره سینماحقیقت در پردیس سینمایی چارسو، بعضی از فیلم های این دوره از جشنواره روز جمعه 22 آذر در استان های زاهدان و اهواز روی پرده می روند.
«صحنه هایی از یك جدایی» به كارگردانی وحید صداقت، «تنها چند متر» ساخته حجت طاهری، «ماهر» كاری از مسعود دهنوی، «پروژه ازدواج» به كارگردانی حسام اسلامی و عطیه عطارزاده، «خانه سنگی» ساخته محمدعلی یزدان پرست، «آنها» به كارگردانی رضا عبیات، «قیچی» ساخته الناز دیبافر در استان زاهدان روی پرده می روند.
فیلم های «روایت سیل» به كارگردانی مصطفی شوقی، «قرقبان» ساخته فتح الله امیری و نیما عسگری، «آبشار» به كارگردانی علی شهابی نژاد و «جمیله» ساخته محمدباقر شاهین، «خانه سنگی» به كارگردانی محمدعلی یزدان پرست، «آن ها» اثر رضا عبیات، «قیچی» ساخته الناز دیبافر در استان اهواز برای مخاطبان به نمایش در می آیند.

واكنش سید عباس موسوی به یك مستند
سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه و مدیركل دیپلماسی عمومی كه برای دید مستند «گلوله باران» اثر مرتضی پایه شناس در پردیس سینمایی چارسو حاضر شده بود، بعد از تماشای این مستند كه با بغض سخن می گفت، عنوان كرد: حقیقت ماجرای جنگ سوریه را با این مستند لمس كردیم. بیننده با تماشای این فیلم به داخل جنگ می رود و با رزمندگان همذات پنداری می كند.
او افزود: با دیدن «گلوله باران» بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم. تك تك مخاطبانی كه برای دیدن این مستند آمده بودند هم بسیار متاثر بودند. امیدوارم شبیه این مستندها بازهم ساخته شود.
موسوی با اشاره به اینكه با دیدن مستند «گلوله باران» یاد یكی از صحنه های جنگ افتاده است، بیان كرد: من سال 67 و اواخر سال های جنگ در عملیات بیت المقدس 7 در منطقه شلمچه اتفاقی مشابه یكی از صحنه های این مستند برایم افتاد. در محاصره عراقی ها بودیم كه به ما دستور عقب نشینی دادند و این صحنه عقب نشینی با دیدن «گلوله باران» برایم تكرار شد و من را بسیار تحت تاثیر قرار داد.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این پرسش كه جشنواره سینماحقیقت در دیده شدن مستندهایی چون «گلوله باران» چه تاثیری دارد؟ اظهار داشت: حضور جشنواره ای مانند سینماحقیقت كه بطور كامل به حوزه مستند می پردازد؛ در كنار سایر جشنواره هایی كه در ایران و دیگر كشورها داریم، به دیده شدن اینگونه كارهای حقیقی و مستند كه روایتگر واقعی موضوعی هستند و دیالوگ و جلوه ویژه خاصی ندارند، بسیار كمك می نماید.
موسوی درانتها با اشاره به حضورش در وزارت خارجه و كارهای بین المللی اش، از درخشش مستندها در جشنواره های بین المللی ابراز خرسندی كرد و اظهار داشت: یكی از وظایفی كه ما بعنوان مركز دیپلماسی عمومی در وزارت خارجه، داریم این است كه آنچه كه در سینمای ایران می گذرد را به سایر كشورها نشان دهیم و این آثار را به جشنواره های بین المللی بفرستیم، چون هنر و آثار ایرانی، زبان گویای ماست.
منبع:

1398/09/22
13:21:04
5.0 / 5
4177
تگهای خبر: ارزیابی , اهدا , جایزه , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی