برگزیدگان اولین دوره جایزه دو سالانه كتاب نهج البلاغه مورد تجلیل قرار گرفتند

برگزیدگان اولین دوره جایزه دو سالانه كتاب نهج البلاغه مورد تجلیل قرار گرفتند به گزارش كاركادو با حضور عبدالهادی فقهی زاده- معاون قرآن و عترت ارشاد، آیت الله دین پرور- رئیس بنیاد نهج البلاغه از برگزیدگان جایزه دوسالانه كتاب نهج البلاغه تقدیر گردید. این برنامه با همكاری و مشاركت بنیاد بین الملی نهج البلاغه و معاونت قرآن و عترت و ارشاد برای نخستین بار در كشور برگزار گردید كه به مفاهیم موضوعی و كاربردی نهج البلاغه پرداخت و بیشتر از هزاران اثر به این جشنواره ارسال شد كه در نهایت از ۱۲ نفر تقدیر و تجلیل شد.نهج البلاغه كتابی منحصر به تشیع نیست بلكه متعلق به كل دنیا است
به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، آیت الله دین پرور – رئیس بنیاد نهج البلاغه عصر امروز سه شنبه در اختتامیه اولین دوره جایزه دوسالانه كتاب برگزیده نهج البلاغه كه در تالار وحدت برگزار گردید با تاكید بر این مورد كه نهج البلاغه فقط یك كتاب نیست كه بخواهیم آنرا در جامعه مطرح نماییم اظهار نمود: نهج البلاغه همزاد با انقلاب است و برای تبیین حكومت علوی كه پس از قرن ها تحقق پیدا كرد و در كشور ما حكومت اسلامی و علوی تشكیل شد این كتاب جایگاه خویش را پیدا كرد. هر انقلابی نیازمند یك منشور است كه بر مبنای آن جامعه را اداره كند و نهج البلاغه منشوری است كه ما می توانیم از آن بهره ببریم.
وی افزود: دنیای امروز می تواند از نهج البلاغه نهایت بهره و استفاده را ببرد. امروز برخی در دنیا می گویند كه مبنای این انقلاب و فرهنگ آن جیست؟ نهج البلاغه كتابی است كه ما می توانیم با آن، مفهوم و رفتار خویش را برای جهانیان مطرح نماییم. این كتاب را امامی نوشته است كه با تمام جامعه و با سیاست و اجتماع و نظام آن در ارتباطی بوده است و سخنانی فردی است كه در رأس حكومت اسلام. قرار داشت و در موقعیتی مطرح شده كه خیلی ها به این دستورات عمل نمی كردند اما حضرت علی (ع) خود مجری طرح بوده است و ۹۹ درصد از بیانات حضرت در نهج البلاغه در زمان خلافت ایشان بوده است.
رئیس بنیاد نهج البلاغه خاطرنشان كرد: در جایگاهی كه حكومت نیازمند یك قانون مدون است امام علی (ع) بدون كمك گرفتن از افراد این دستورات را بیان نمودند. نهج البلاغه در تمام زمینه ها برنامه دارد و دنیای امروز تشنه این مطالب است. پس از این كه دانشمندان و محققان در این زمینه تحقیق و كار علمی داشتند به این نتیجه رسیدند كه نهج البلاغه یك كتابی منحصر به تشیع نیست بلكه در تمام دنیا مورد توجه است. در زمان و در دنیای سیاست می توانیم از آن بهره بگیریم. ولی نهج البلاغه یك مساله خصوصی نیست. در دنیا وقتی صحبت از حكومت و عدالت و دموكراسی می شود نمی توان نام نهج البلاغه را نادیده گرفت. این كتاب زمانی كه به زبان های مختلف ترجمه می شود مورد استقبال قرار می گیرد و ما بیشتر از گذشته نیازمند این هستیم كه نسل جوان و جامعه امروز ما به آن توجه ویژه ای داشته باشد حتی در مورد مسائل اقتصادی روز هم می توانیم از نهج البلاغه استفاده نماییم. مجلس و دولت ما باید از این كتاب استقبال كنند و آنرا به شكل قانون در بستر اجرایی كشور قرار دهد.

باید از نهج البلاغه بعنوان مبنای گفتگو استفاده كنیم
در ادامه پاكتچین- دبیر اولین دوره جایزه دوسالانه كتاب با تاكید بر این مورد كه ما نهج البلاغه را بعنوان یك كتاب نمی بینیم اظهار داشت: شاید اگر بگوییم كه می خواهیم به دنبال حقایق عالم در یك كتاب بگردیم برای خیلی ها قابل فهم نباشد اما نهج البلاغه از این حیث اهمیت خاصی دارد چون یك باب را برای رسیدن به دریا به روی ما باز می كند. امروز به شدت به مفاهیم نهج البلاغه نیاز داریم و هدف از برگزاری این برنامه این بود كه جهان بینی معنوی، ارتقای سطح علمی جامعه، ایجاد گفتمان ادبی، بالا بردن سطح آگاهی و … را دنبال نماییم و دور نمای یك آیین میثاقی صورت گیرد و آن این بود كه مردم و نخبگان در حوزه نهج البلاغه یكدیگر را بشناسند و باید از نهج البلاغه بعنوان مبنای گفتگو استفاده نماییم. بیشتر از هزار اثر شناسایی شد و تیم های درجه یكی تك تك آثار را بررسی كردند. در سه مر حله این آثار مورد پالایش قرار گرفت و در نهایت از ۱۲ نفر برگزیده تجلیل می نماییم.
به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، اسامی برگزیدگان جایزه دو سالانه كتاب نهج البلاغه عبارتند از: آیت الله سید جمال الدین دین پرور، مصطی دلشاد تهرانی، سید علی موسوی گرمارودی، حجت الاسلام و المسلمین سید نبیل الحسنی، حجت الاسلام و المسلمین جواد مهندسی، سید مهدی شجاعی، محمد علی انصاری، مصطفی رحماندوست، حجت الاسلام و الملسمین سید حسین موسوی بروجردی، عبدالكریم تاراف چرینكو از محققین مسلمان در كشور روسیه و مجید مولا محمدی و محمد مجتهدی.1397/12/21
23:51:45
5.0 / 5
4616
تگهای خبر: ترجمه , جایزه , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی