خانه میرمیران در قزوین تخریب شد

خانه میرمیران در قزوین تخریب شد كاركادو: یك فعال میراث فرهنگی قزوین از تخریب خانه ی قدیمی «میرمیران» در بافت تاریخی مركزی این شهر آگاهی داد.


علی رضا خمسه در گفت و گو با ایسنا، با بیان این كه این خانه دست كم متعلق به دوره ی پهلوی بود اما هنوز توسط میراث فرهنگی استان قزوین شناسایی نشده بود، افزود: این خانه علاوه بر زیرزمین، در سه طبقه ساخته شده بود و دارای معماری گودال باغچه ای بود كه هنوز خیلی از عناصر قدیمی خودرا حفظ نموده بود.
وی با اشاره به این كه تا چند سال قبل هنوز خاندان «میرمیران» در این بنا قدیمی زندگی می كردند، اظهار نمود: با وجود قرار گرفتن این بنا در بافت مركزی قدیمی شهر قزوین «پنبه ریسه» كه بین دو محله قدیمی «بلاغی» و «ملك آباد» قرار داشت، اما نه تنها این خانه در لیست آثار ملی به ثبت نرسیده بود، بلكه هنوز شناسایی نشده و حتی میراث فرهنگی و شهرداری هم از وجود آن اطلاعی نداشت.
او با بیان این كه متأسفانه بخش زیادی از خانه های قدیمی قزوین در همین حالت به سر می برند، می گوید: بخشی از این خانه ها به حالت متروكه درامده اند، بخش دیگری توسط مهاجران اشغال شده كه در ان خانه ها ضایعات جمع می كنند و بخش دیگر باز در اختیار ورثه است كه در آنها بسته شده و در حال تخریب هستند. خانه ی آقای میرمیران باز از یكی دو سال قبل متروكه شده بود و دزد در قدیمی و كلونی آنرا به سرقت برده بود.
خمسه ادامه می دهد: متأسفانه امروز، مالكان به میراث فرهنگی، شهرداری، انجمن ها و حتی شركت ها بی اعتماد شده اند و تمایلی به گرفتن خدمات از آنها برای حفاظت از بناها و آثار قدیمی خود ندارند.
علی رضا خزائلی - سرپرست اداره كل میراث فرهنگی استان قزوین - كه كمتر از ۱۰ روز است برای این سمت انتخاب شده، درباره ا ین اتفاق اعلام نموده است: «حفاظت از بناهای تاریخی غیر ثبتی مورد توجه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین قرار دارد و در این رابطه از همه ابزارهای قانونی در اختیار استفاده خواهیم كرد.»1397/11/07
08:01:22
5.0 / 5
5055
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی