وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاكید كرد:

كتاب به سبد خانوار می آید

كتاب به سبد خانوار می آید به گزارش كاركادو وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین گرامیداشت روز كتاب، كتابخوانی و كتابدار اظهار داشت: ترویج كتابخوانی در كشور فقط وظیفه یك دستگاه و نهاد و وزارتخانه نیست بلكه برای رسیدن به این هدف اهتمامی ملی لازم است تا كتاب در سبد خانوار قرار گیرد.به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز در آیین گرامیداشت روز كتاب، كتابخوانی و كتابدار در تالار وحدت در ابتدا فاجعه زلزله غرب كشور و فرا رسیدن رحلت پیامبر (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) را تسلیت گفت.

صالحی در ادامه با اشاره به نامگذاری روز كتاب همزمان با سالروز میلاد علامه طباطبایی اضافه كرد: شاید طی سال های متوالی كه هفته كتاب با نام این مفسر بزرگ پیوند خورده، كمتر به خصوصیت های شخصیتی ایشان اندیشیده باشیم. برخی خصوصیت های علامه طباطبایی برای ما هنوز درس آموز است و در روزگاری كه كتاب نویسی گاه و بی گاه به كاری بدون تعمق در نگاشتن تبدیل می شود، علامه طباطبایی برای تفسیر المیزان از جلد اول تا آخر آن ۱۷ سال از عمر خویش را صرف می كند.

وی توضیح داد: علامه طباطبایی ۹ سال و پیش از سال ۱۳۲۵ هجری شمسی تدریس تفسیر المیزان را در قم آغاز كرد و در سال ۱۳۳۴ نخستین جلد آن منتشر گردید و ۱۷ سال بعد آخرین صفحات آن را نوشت. یعنی ۲۶ سال برای یك اثر عمر صرف كرد و در كنار آن ماند.

صالحی در عین حال خاطرنشان كرد: این خصوصیت ها رمز ماندگاری كتاب های علامه طباطبایی است كه در قفسه های كتابخانه ها برای قرن ها باقی خواهد ماند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: علامه تنها كتاب ننوشت بلكه همراه این نگارش گفت وگو هم داشته است، به عبارتی آثار وی در درون یك گفت وگو به وجود آمده اند. او به نیازهای انسان معاصر در آثارش توجه داشته است. اثر ماندگار «شیعه در اسلام» در پاسخ به تقاضای یك مستشرق نوشته شده است. اثری كه در حوزه معرفی شیعه ماندگار شد.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در عین حال خاطرنشان كرد: علامه طباطبایی به عنوان یك مفسر برجسته، به نیاز زمانه خود توجه كرد و تفسیر المیزان سرشار از موضوعاتی است كه با این نیاز پیوند خورده است.

وی با طرح این پرسش كه چرا در تقویم كشور علامه طباطبایی سرفصل كتاب و كتابخوانی است، اضافه كرد: وی صرفا فیلسوف، حكیم و مفسر برجسته نیست، بلكه مولف كم نظیری است كه اصول نگارش را برای آنكه كتابش برگ زرینی از ایران تا چین و امریكا باشد برای همه زمان ها نگاشته است.

صالحی ادامه داد: علامه طباطبایی گرچه رفته است اما هر برگ نگاشته او هنوز می تواند حاشیه نویسی ها و شرح نویسی ها را رقم بزند.

وی در ادامه اظهار داشت: انسان همواره به كتاب نیازمند است. هیچ چیز جای كتاب را پر نمی كند، كتاب عصاره تمدن های بشری است و كتابخانه ها گاهواره های این تمدن هستند و در كنار آن كتابداران كلید داران این گنجینه بشری هستند. كتابداران این گنجینه و باغ دلربا را می گشایند.

صالحی با تاكید بر اقدامات نهاد كتابخانه های عمومی كشور در دولت یازدهم ادامه داد: در این دولت ۲۵۵ كتابخانه راه اندازی شد.

صالحی ادامه داد: تغییر نوع نظام ارتباطی با كتابداران در حوزه معیشت، تغییر در نوع نگاه مصرف كتاب و برگزاری جشنواره ها و همایش ها در قالب های متنوع كه بتواند همچنان كتاب را برای ما جدی و جذاب نگه دارد، باید مورد توجه باشد.

وی ضمن تقدیر از همت، علاقه، انگیزه و خلاقیت كتابداران در اقصی نقاط ایران اظهار داشت: همه حلقه های فرهنگ مكتوب اعم از ناشر، مولف، كتابدار، كتابفروش و كتابخانه باید به یك مقصد كه همان كتابخوانی است، بیندیشند.

صالحی اضافه كرد: در دو جلسه اخیر شورای فرهنگ عمومی، ترویج كتابخوانی مبحث مورد بحث بود و از دل آن مصوبه ای برآمد كه بر مبنای آن فرهنگسازی، تجهیز كتابخانه ها و نظارت بر روند ترویج كتابخوانی به همت دستگاه های عمومی و فضاهای مدنی در دستور كار قرار گرفت.

در این مراسم علیرضا مختارپور دبیركل كتابخانه های عمومی كشور، معاونان امور فرهنگی و هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس كمیسیون فرهنگی مجلس و جمعی از كتابداران و مدیران كشور حضور داشتند.

نباید شهر بدون كتابخانه داشته باشیم

در حاشیه این آیین، صالحی در جمع خبرنگاران درباره اقدامات دولت یازدهم در مبحث كتابخانه های عمومی اظهار داشت: بیش از ۲۰۰ كتابخانه در این بازه زمانی افتتاح شده و در تاسیس و تجهیز كتابخانه ها هم اقداماتی به جهت زیر ساختی و منابع صورت گرفته است. البته نسبت به آنچه باید باشد، فاصله بسیاری داریم.

وی ادامه داد: پروژه های مختلف نیمه تمام كتابخانه ها در كل كشور وجود دارد كه باید حمایت های بیشتری صورت گیرد تا این پروژه های نیمه تمام به بهره برداری برسد.

عضو كابینه دوازدهم اضافه كرد: همینطور هنوز در كشور ما بالغ بر ۲۰۰ شهر بدون كتابخانه وجود دارد، و شایسته نیست كه یك شهر در تمدن اسلامی كه بر اساس كتاب شكل گرفته، كتابخانه نداشته باشد.

صالحی تصریح كرد: اتمام پروژه هایی كه به شدت محل مورد نیازمردم است و همینطور تولید كتابخانه در شهرهایی كه كتابخانه ندارند حتما مورد توجه جدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهاد كتابخانه های عمومی كشور است و امیدواریم هم دولت و هم مجلس و شهرداری ها كه با تامین منابع می توانند به این مسیر كمك كنند شرایطی را فراهم آورند تا شهر بی كتابخانه نداشته باشیم. 

1396/08/24
21:50:14
5.0 / 5
4965
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی