انتقاد به لوكس گرایی در هتل اسپیناس پالاس

انتقاد به لوكس گرایی در هتل اسپیناس پالاس كاركادو: نمایشگاه آثار مصطفی دمیرچی با عنوان «مرگ لوكس» این روزها در گالری هتل «اسپیناس پالاس» برپاست، نمایشگاهی كه گفته می گردد نگاهی انتقادی به مبحث میل به لوكس گرایی دارد.


به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، ۲۷ اثر در ابعاد مختلف تحت عنوان مجموعه «مرگ لوكس» از مصطفی دمیرچی در گالری هتل اسپیناس پالاس به نمایش درآمده است. در این مجموعه آثار، فیگورهایی اكسپرسیونیسمی عرضه شده است كه اغلب به صورت تك رنگ و با تكنیك رنگ های صنعتی خلق شده اند. آثاری كه میل به جاودانگی را در چارچوب لوكس گرایی به نمایش گذاشته اند.
مصطفی دمیرچی درباره این مجموعه آثار می گوید: در فرهنگ ایرانی همواره مبحث مرگ، یكی از پرقدرت ترین مسائلی است كه می توان از كهن الگوهای ایرانی آنرا دریافت. فرهنگ سوگ در زبان، ادبیات، موسیقی، هنرهای نمایشی و تجسمی بازمانده از تاریخ گذشته ایران حضوری جدی دارد. بر همین اساس، من مبحث مرگ را برای مجموعه جدید آثارم انتخاب كردم. البته این مسئله تنها مبحث این مجموعه نیست، چونكه رویكرد این آثار نوعی انتقاد به دنیای معاصر و مبحث لوكس گرایی را هم در خود مستتر دارد.
او درباره تكنیك آثار مجموعه «مرگ لوكس» توضیح می دهد: به نقاشی با متریال های جدید و دست ساز بسیار اعتقاد دارم و در نمایشگاه قبلی ام هم از رنگ های ارگانیك استفاده كردم. در مجموعه «مرگ لوكس» به خاطر نوع بیانگرایی كه از رنگ می خواستم به استفاده از رنگ های صنعتی روی آوردم و از رنگ اتومبیل پورشه استفاده كردم؛ رنگی كه خود مبین مبحث لوكس بودن است. البته از موادی مانند پودر سنگ، صمغ، ورق طلا و... هم در ساخت و ساز این آثار بهره برده ام.
دمیرچی درباره آثار تك رنگ خود كه بیشتر به رنگ سیاه هستند اشاره نمود و اظهار داشت: مرگ، نور ندارد، پس رنگ هم ندارد. بنابراین تمام آثار این مجموعه سیاه هستند. اگر هم در پس زمینه آثار اندكی رنگ دیده می شود، نشانه رنگ هایی است كه از زندگی پرسوناژها آمده است. در هر تابلو پرسوناژ مشخصی وجود دارد كه من زندگی آنها را پیگیری كرده و به المان هایی در زندگی آنان رسیده ام و بر مبنای آنها نقاشی كردم. آنچه بر سطح این تابلوهای نقش برجسته دیده می گردد مانند فسیلی است كه از آن افراد باقی مانده و بنابراین از پودر سنگ استفاده كردم تا بتوانم جنس فسیل را بازسازی كنم.


او درباره نحوه انتخاب این شخصیت ها اظهار داشت: مبحث نمایشگاه قبلی من «آفرینش» بود و پس از آن به مرگ رسیدم و درگیر كهن الگوها شده و با فلسفه هایدگر آشنا شدم. هر اتفاق بر مبنای تاثیری كه می گذارد، طول عمر زندگی و مردگی پیدا می كند. بعنوان مثال شخصی مانند مولانا چند دهه زندگی كرده و چند سده عمر مردگی اوست. من در زمان تصویر كردن چنین شخصیتی مجموع عمر زندگی و مردگی او را در نظر دارم چون این افراد برای ما تمام نشده اند و با مرگ آنها هم زندگی كرده ایم. همه پرسوناژهای حاضر در این آثار افرادی هستند كه زندگی یا مرگ اثرگذار داشته یا سرنوشت های خاصی داشته اند. اما اسم آنها در كنار آثار نوشته نشده و من تنها تاثیرات آنها را در آثارم وارد كرده ام.
دمیرچی اضافه كرد: در این مجموعه برخوردی متفاوت با نقاشی دارم و الزاما به دنبال این نبودم كه جامعه هنری این آثار را ببیند. بلكه جامعه گسترده تری از مخاطبان را مد نظر داشتم و نمایش آثار در یك هتل هم به جذب بیشتر مخاطبان كمك می نماید. البته به خاطر نوع نگرشی كه به مسئله لوكس بودن این آثار داشتم، این مجموعه را در یك هتل به نمایش گذاشتم تا موضوع، تكنیك و عرضه این آثار از یك روند برخوردار باشد.
این هنرمند در انتها با اشاره به حاشیه هایی كه برای نمایش این مجموعه بوجود آمد توضیح داد: روند دریافت مجوز فعالیت از جانب وزارت ارشاد برای گالری هتل اسپیناس پالاس هنوز به صورت كامل طی نشده بود كه نمایشگاه «مرگ لوكس» در این گالری برپا شد. البته از جانب مركز هنرهای تجسمی برای این نمایشگاه مجوز موقت صادر شد و نمایشگاه این روزها برپا است و تابحال استقبال كنندگان زیادی هم داشته است.
نمایشگاه «مرگ لوكس» تا ۳۰ آذر در گالری هتل اسپیناس پالاس به نشانی سعادت آباد، میدان بهرود، خیابان عابدی، خیابان ۳۳، شماره ۲۱، میزبان علاقه مندان است.1397/09/27
15:24:37
5.0 / 5
5002
تگهای خبر: ادبیات , تصویر , فرهنگ , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی