جشنواره طنزی كه از زلزله بم سربرآورد

جشنواره طنزی كه از زلزله بم سربرآورد كاركادو: در نشست خبری جشنواره طنز «چرند و پرند» با اشاره به شكل گرفتن این جشنواره از زمان زلزله بم، هدف از برگزاری آن ترویج فكاهی و رویكرد هستی شناسانه طنز عنوان شد.به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، نشست خبری اولین جشنواره سراسری طنز «چرند و پرند» امروز (یكشنبه، ۲۵ آذرماه) برگزار گردید.

رضا رفیع - طنزپرداز - كه اجرای این نشست را به عهده داشت، جشنواره طنز را یكی از احتیاج های جامعه عنوان نمود و اظهار داشت: جشنواره پشتوانه علمی مقوله طنز است و یكی از دلایل اهمیت این جشنواره نامی است كه برای آن انتخاب نموده اند. البته سنگ بنای این جشنواره پس از حادثه زلزله بم با شعار «درآوردن لبخند از زیر آوار» شكل گرفت.

سپس محمدعلی علومی - دبیر علمی جشنواره سراسری طنز «چرند و پرند» - اظهار داشت: من یكی از بانیان و پایه گذاران جشنواره ای هستم كه یكی دو سال پس از زلزله بم شكل گرفت. ما می خواستیم ثابت نماییم بم زنده است. منظور من از بم كل سرزمین ایران بود كه در طول تاریخ با بلاهای زیادی روبه رو بوده است. من از دوستان خود خواهش كردم تا برای ادامه جشنواره مرا همراهی كنند كه آنها باز بدون هیچ تعللی پذیرفتند.

او سپس با خواندن بیانیه این جشنواره با عنوان «خرد جاودانه طنز» اظهار نمود: این جشنواره یكی دو سال پس از زلزله بم با شعار «خنده را از دل ویرانی درآوردن» شروع به كار كرد. آن زمان دوستان بسیاری با ما همراهی كردند كه برخی الان بین ما نیستند. جشنواره «چرند و پرند» به شكلی تداوم جشنواره طنز و كاریكاتور بم است و به شكلی دیگر جشنواره جدیدی است، چونكه خیلی سال از برگزاری آن جشنواره می گذرد. امیدواریم این جشنواره هرساله برگزار گردد و نواقصش به مرور زمان برطرف شود.

این طنزپرداز اضافه كرد: امید داریم در سال های آینده طنزپردازانی از كشورهای همسایه بعنوان میهمان داشته باشیم. مسئله دیگر كه اهمیت بسیاری دارد این است ما حامی و اسپانسری نداشتیم، بدین سبب نقطه قوت این جشنواره استقلال آن است و به همین جهت این شعار برای جشنواره انتخاب شده است؛ «هر چه می خواهد دل تنگت بگو». هدف ما از برگزاری این جشنواره ترویج فكاهی و رویكرد هستی شناسانه طنز است وگرنه درباره طنز اجتماعی و سیاسی بسیار نوشته شده است.

علومی اشاره كرد: امیدواریم میهن ما از این به بعد شاهد شادی و خوشی باشد. ما از طنزپردازان برجسته كرمانشاه دعوت كرده ایم تا در این جشنواره شركت نمایند.

علیرضا گیلان پور - دبیر اجرایی جشنواره - باز اظهار داشت: ما هر آن چه را می خواهیم در شعارمان كه شعری از مولاناست آورده ایم و نیازی به حرف نیست. جشنواره با نام دهخدا گره خورده است و مراسم پایانی جشنواره همزمان با سالروز فوت دهخدا برگزار می گردد.

در ادامه علومی درباره انتخاب عنوان «چرند و پرند« برای این جشنواره بیان كرد: واقعیت این است كه روسای قدرتمند جهان چیزی جز چرند و پرند ننوشته اند و نگفته اند؛ همانطور كه بقال سر كوچه باز چیزی جز چرند و پرند نمی گوید.

سپس بهزاد باشو - كاریكاتوریست - اظهار داشت: این جشنواره پس از زلزله شكل گرفت؛ زلزله ای كه فقط فروریختن ارگ بم نبود بلكه غرور ملی ایران فروریخت. خانواده علومی در این زلزله از بین رفتند و او خودش تك تك اعضای خانواده اش را از زیر آوار بیرون كشید. آن زمان غرور ملی ما ترك برداشته بود. ما به بم رفتیم تا طنز را به آن جا تزریق نماییم. آن زمان مردم بم در چادر و كانكس زندگی می كردند. ما روزها در میدان شهرداری طنز اجرا می كردیم و شب ها در چادرها شب نشینی داشتیم. وجه تسمیه جشنواره شخص محمدعلی علومی است. او زحمت زیادی برای نقد و پژوهش طنز كشیده است. پس از ۱۲ سال به پشتیبانی از ارگ جدید بم جشنواره طنز سراسری را برگزار كرده است.

او اضافه كرد: ما مردم طنزپردازی هستیم و طنز جزء فرهنگ عمومی ماست اما هیچ گاه به آن نگاه علمی نشده است و بیشتر جنبه سرگرمی داشته است. امیدوارم سوژه علمیت طنز در این جشنواره رقم بخورد و طنز وارد دوره جدیدی بشود.

باشو با بیان این كه مردم ما جدا از طنز نبوده اند، اظهار داشت: در سال های اخیر طنز حالت مصرف گرایانه پیدا كرده است و به قدری این مساله در تولید طنز مورد توجه قرار گرفته كه تلقی عمومی از این مساله این است كه طنز صرفا برای خنداندن است. ما چنین تلقی ای از طنز نداریم. ما طنز را به همراه تفكر و تعقل دنبال می كنیم؛ چیزی كه موجب خردورزی شود نه خندان صرف.
1397/09/25
14:34:28
5.0 / 5
4982
تگهای خبر: جشن , جشنواره , رمان , شعر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی