وزیر راه و شهرسازی تاكید كرد:

صرف داشتن تمدن، نشانه ی پایداری همیشگی نیست

صرف داشتن تمدن، نشانه ی پایداری همیشگی نیست كاركادو: «تصور این كه بگوییم یك تمدن دیرینه هستیم و برای همیشه در دنیا پایداریم، اساس و پایه بنیادینی ندارد، بلكه نكته مهم در مفهوم تمدن، قدرت، خلاقیت و حل مساله است.»


به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، عباس آخوندی - وزیر راه و شهرسازی - یك شنبه در آیین افتتاح دومین همایش «میراث فرهنگی و توسعه پایدار» در موزه ملی با مطرح كردن چند پرسش كه آیا وقتی از ایران و تمدن ایران شهری و هویت ایرانی حرف می زنیم فقط از یك مفهوم رمانتیك سخن می گوییم، افزود: آیا آن اقدامی واپس گرایانه است و تلقی جدایی طلبانه از منطقه و خودخواهانه دارد و مایه های ملی گرایانه در آن وجود دارد؟ یا برعكس وقتی از ایران واز فرهنگ و تمدن ایرانِ شهری حرف می زنیم، در واقع از صلح، یكپارچگی و تعامل فعال با جهان سخن می گوییم؟

او با اشاره به مفاهیم ملی گرایانه ای كه می توان آن را مفهوم میراث فرهنگی دانست، اضافه كرد: اساسا درباره مفهوم تمدن یك برداشت برای توسعه در ایران امروز رخ می دهد. فهم من از مفهوم تمدن دو پایه اصلی یكی به مفهوم معرفت سامان یافته یك ملت است كه به نحوی در فرآیند تاریخی توانسته اجماع نسبی را درباره جهان در میان یك ملت تولید كند.

وی تمدن را معرفت سامان یافته یك قوم و یك ملت دانست كه در طول تاریخ شكل گرفته و به نحوی در فرایند تاریخی توانسته سبب اجماع نسبی در یك منطقه درباره جهان شود و اضافه كرد: می توان تمدن را مترادف نظم اجتماعی هم معرفی نمود و زوال خرافات، اشاعه معرفت، ملایم شدن آداب اجتماعی، از بین رفتن جنگ و امكان تعامل را از آثار مثبت این نوع نگاه دانست.

به گفته وی، در این مفهوم تمدن ایستا نیست و مرتب در حال بازسازی خود است و با مفهوم خلاقیت، حل مساله و كارایی همراه می گردد.

او با تاكید بر این كه وقتی از تمدن ایران شهری سخن می گوییم در واقع از ایران امروز حرف می زنیم و باید معرفت سامان یافته امروز تمدن ایران را بشناسیم و بدانیم كه چه خلاقیتی برای حل مسایل در ایران دارد، افزود: نمی توان در گذشته باقی ماند یا آن را نادیده گرفت و به ارائه تعاریفی از مفاهیم تعامل فعال با جهان و هویت پرداخت.

وی اظهار داشت: هویت ما ایجاب می كند كه خویش را در برابر افغانستان، ازبكستان و همه این حوزه تمدنی مسوول بدانیم در واقع باید نقشه خویش را در این حوزه تمدنی بشناسیم و مسئولیت مان را مشخص نماییم.
آخوندی با تاكید بر این كه مسئولیت ما برقراری صلح در منطقه است، اظهار داشت: اگر در جهان امروز بخواهیم یك منفعت ملی تولید نماییم باید منفعت ملی خویش را با منفعت دیگران حداقل در حد یك منطقه پیوند بزنیم.

آخوندی اضافه كرد: در این راستا اگر بخواهیم حداقل تجربه ای داشته باشیم باید یك نظام معرفتی داشته باشیم، نظامی كه در طول تاریخ ما را هدایت كرده باشد و آیا غیر از مفهوم ایران شهری می تواند ما را با پیرامون مان پیوند بزند؟

او تصریح كرد: وقتی از تمدن ایران شهری حرف می زنیم، از وضعیت ایستادگی دو هزار سال پیش صحبت نمی نماییم از مفهومی حرف می زنیم كه خلق جدید دارد. معرفتی كه راه را گم نمی كند و یك پیوستار تاریخی را به همراه دارد. این تعریف یك اخطار هم دارد. تصور اینكه می گوییم یك تمدن دیرینه هستیم ازاین رو پایداریم، اساس و پایه بنیادینی ندارد بلكه نكته مهم در مفهوم تمدن، قدرت، خلاقیت و حل مساله است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این كه اكنون كه از ایران امروز حرف می زنیم، باید ببینیم تمدن ایران شهری امروز چه كار می كند و چطور می تواند نظم اجتماعی تولید كند و چه خلاقیتی برای ایران دارد. باید دید چه قدرت خلاقیتی در تمدن به وجود می آورد و از خود یك تعریف جدید نشان می دهد، در حالیكه تجربه نشان داده در ۲۰۰ سال قبل رفتن به جنبه فناورانه فقط گسست را به همراه دارد. ما نمی توانیم از گذشته دست برداریم و فراموش نماییم.

آخوندی در بخش دیگری از صحبت هایش با بیان این كه اگر به حوزه تمدن ایران شهری برگردیم تازه می توانیم در مورد صلح حرف بزنیم، افزود: صلح با مفهوم تمدن ایران شهری می تواند معنا پیدا كند. در این مفهوم باید از دل ایران یعنی بغداد حرف بزنیم و وارد حوزه ای شویم كه مسئولیت داریم. فقط این نیست كه وارد یك نقش شویم.

او افزود: نكته بسیار مهم این است كه می گویند ایرانیان یك مشكل در منطقه دارند كه نمی توانند تعریف منافع مشترك با هیچ كس داشته باشند. در این بحث گیر می كنند و می گویند ایرانیان اساسا قدرت اینكه با جایی از دنیا تعریف مفهوم مشتركی به وجود آورند، ندارند و از جهت سیاسی این موارد را امنیتی و جاسوسی می خوانند و از نظر فرهنگی با انواع دوگانه ها آن را تعریف می كنند.
1397/07/15
23:27:24
5.0 / 5
4231
تگهای خبر: تاریخی , رمان , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی