توضیحاتی درباره كنسرت خواننده پاپ ترك، با ارشاد اختلاف نداریم

توضیحاتی درباره كنسرت خواننده پاپ ترك، با ارشاد اختلاف نداریم كاركادو: مدیر هنری سازمان منطقه آزاد كیش درباره برگزاری كنسرت ˮالیاس یالتین تاشˮ (خواننده تركیه ای) در كیش اظهار داشت: درباره این كنسرت نهایت سخت گیری و ارزیابی جوانب كار انجام شده و تمام نهادهای نظارتی درباره آن به توافق و اجماع رسیدند.به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، چندی قبل كنسرت یك خواننده پاپ تُرك در كیش برگزار شد، دفتر موسیقی برای اجرای این خواننده در تهران مجوزی صادر نكرد اما با عنایت به تفویض اختیار صدور مجوز برگزاری كنسرت به سازمان مناطق آزاد؛ كیش كنسرت "الیاس یالتین تاش" را برگزار كرد.

از مدیر هنری سازمان منطقه آزاد كیش درباره این كنسرت پرسیده شد و او پاسخ داد: درباره این كنسرت نهایت سخت گیری و ارزیابی جوانب كار انجام شده است و تمام نهادهای نظارتی درباره آن به توافق و اجماع رسیدند. منطقه آزاد، راسا و بدون هماهنگی با دیگر نهادها اقدامی نكرده است. برای این كار توجیهات مختلفی هم وجود داشت كه نتایج رضایت بخش هم داشت و سبب افزایش توریست هم شد و در عین حال بدون حاشیه برگزار گردید.

مسعود رهبری كه در نشست خبری اولین جشنواره موسیقی كیش ۳۰ مردادماه در خانه موسیقی سخن می گفت، افزود: هر درخواستی به ما ارسال شود فرآیند خویش را به صورت طبیعی طی می كند، به شكل پیش فرض قرار نیست كسی حذف شود یا به عمد به او مجوز داده شود.

مدیرهنری سازمان منطقه آزاد كیش در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص اینكه برگزاری این كنسرت امكان دارد نشان دهنده اختلاف سیاست های منطقه آزاد كیش و وزارت ارشاد و همینطور ناهماهنگی میان آن ها باشد، اظهار نمود: اختلافی در بین نیست. مكان برگزاری یكی از مولفه ها برای تصمیم گیری است. در برگزاری یك رویداد هنری امكان دارد در نقطه ای از كشور ملاحظاتی وجود داشته باشد كه جمع بندی مقامات مسوول بر این باشد كه در آنجا برگزار نشود. این مورد ناشی از تفاوت های اقلیمی و منطقه ای است.


در این نشست حمیدرضا نوربخش (مدیرعامل خانه موسیقی)، داریوش پیرنیاكان و هومان اسعدی بعنوان اعضای شورای سیاست گذاری، حمید هادی (دبیر جشنواره) و مسعود رهبری (مدیر هنری سازمان منطقه آزاد كیش) به عرضه توضیحاتی درباره جشنواره موسیقی كیش پرداختند و پاسخگوی پرسش خبرنگاران بودند.
در ابتدا حمیدرضا نوربخش درباره این جشنواره اظهار داشت: جشنواره موسیق كیش اتفاق میمون و مباركی است. جشنواره ها سبب می شوند ظرفتی های مختلف موسیقایی شناخته شوند و به عرصه بیایند. امیدوارم بشود از این اتفاقات حمایت كرد؛ به از ویژه نسل جوان كه با چالش های كوچك و بزرگ روبرو هستند.
مدیرعامل خانه موسیقی افزود: بعد از روی كار آمدن دولت تدبیر و امید اتفاقات خوبی در كیش رخ داده و سازمان منطقه آزاد كیش هم حمایت های خوبی انجام داده است.
سپس مسعود رهبری اظهار داشت: امیدوارم بتوانیم به لطف خدا و اتكا به تجارب اتفاق خوبی را در كیش رقم بزنیم. كیش دارای ظرفیت ها و قابلیت های زیادی در عرصه هنر است. به واسطه موقعیت استراتژیك و بسترهای عمومی مناطق آزاد، ماموریت های این مناطق و اقبالی كه از نظر گردشگران داخلی و خارجی وجود دارد و اینكه كیش محل رفت وآمد چهره های سرشناس فرهنگ و هنر است، می توان رویدادهای مهم و موثری را در آنجا رقم زد.
مدیر هنری سازمان منطقه آزاد كیش افزود: تاكنون كنسرت های متعددی در زمینه موسیقی پاپ برگزار شده است، هم اكنون این جشنواری روی موسیقی سنتی و ایرانی تمركز دارد كه در كیش سابقه نداشته است.


در ادامه این نشست حمید هادی با اشاره به اینكه موسیقی زبان مشتركی برای درك مفاهیم است، اظهار داشت: همه بر این باوریم تاریخ یك كشور را در آواز و نغمات دلنشینش می توان یافت.
این خواننده بیان كرد: در چند سال اخیر نمونه موسیقی هایی كه در كیش برگزار شده، موسیقی پاپ بوده یا موسیقی هایی كه جدیت ندارند. ما اركستر سنتی مجلسی «كیش مهر» و اركستر كرال «سنایی» را از كیش وندان (شهروندان كیش) تشكیل دادیم و در خیلی از رویدادها از آن ها استفاده می نماییم.
دبیر اولین جشنواره موسیقی كیش اظهار نمود: این جشنواره با هدف دوری از جشنواره های موازی رقم خواهد خورد. محورهای جشنواره گسترش فرهنگ وهنر ناب ایران زمین در باب صیانت فرهنگی وارتقای موسیقی فاخر وكشف استعدادهای هنری جوانان است و ارتقای سطح كیفی و رشد ارزش های معنوی، كشف استعدادهای درخشان، ابلاغ پیام صلح و مهرورزی ایران، ترغیب نسل جوان به هنر فاخر و متعهد، برگزاری كارگاه های موسیقی، معرفی كیش و خلیج فارس با بهره گیری از موسیقی را دنیا خواهد نمود.
او با اشاره به اینكه جشنواره در دو بخش برگزار می شود، توضیح داد: بخش اول بر اساس گروه نوازی موسیقی كلاسیك ایرانی رقابتی برگزار می شود، بخش دوم كه به تولید اثر مرتبط می باشد با محورهای توصیف جزیره، خلیج فارس، پیام صلح و مهربانی و ترانه ها و آواهای لالایی ایران زمین برگزار می گردد.


هادی اظهار داشت: فراخوان این رویداد از اول شهریورماه در سایت art.kish.ir قرار می گیرد. مهلت ارسال آثار تا آخر آذرماه خواهد بود. اختتامیه جشنواره موسیقی كیش هم در بهمن ماه برگزار می شود و اوایل بهمن گروه های برگزیده را اعلام خواهیم كرد و دو شب اجرا خواهیم داشت. ما احیانا جشنواره را قبل از دهم بهمن برگزار خواهیم كرد، در این زمینه خاطرجمع شدیم این رویداد با جشنواره موسیقی فجر تلاقی پیدا نكند. ما بهمن ماه بیشترین تعداد توریست را در كیش داریم.
در این میان نوربخش درباره اجراهای كوتاه این جشنواره توضیح داد: قصد این جشنواره تولید اثر است.
داریوش پیرنیاكان هم در این زمینه اظهار داشت: تصمیم بر این شد كه این جشنواره را به شكل مفصل برگزار نكنیم تا آزمونی باشد. در این رویداد یك بخش تدارك دیده شده و امكان دارد در سال های بعد بخش های دیگری هم به آن اضافه شود.


عضو شورای سیاست گذاری جشنواره موسیقی كیش تصریح كرد: درست است برای برگزاری یك جشنواره دو روز، زمان كمی است اما این دوره نخست این رویداد و آزمونی برای محك زدن است.
در ادامه هادی توضیح داد كه رتبه اول تا سوم گروه نوازی به ترتیب ۱۰، ۸ و ۵ میلیون تومان جایزه نقدی دریافت خواهند كرد. دیگر بخش های هم به غیر از لالایی خوانی هم به همین ترتیب است اما در بخش لالایی خوانی نفرات اول تا سوم به ترتیب ۵، ۳ و ۲ میلیون تومان جایزه خواهند گرفت.
او بیان كرد كه متقاضیان بخش آهنگسازی می توانند به سلیقه خودشان از اشعار جشنواره شعر و سرود كیش كه روی سایت جشنواره موسیقی كیش هم قرار گرفته، استفاده كنند.
هادی همینطور اظهار داشت كه آثاری در این رویداد مد نظر خواهند بود كه به شكل آلبوم منتشر نشده باشند و تولید امسال باشند.
هومان اسعدی هم در این نشست بیان كرد: جشنواره های متعددی در كشور برگزار می گردد كه فكر كنم تعداد آن ها به ۶۰، ۷۰ جشنواره می رسد. بعضی از آن ها كارهای موازی انجام می دهند و بهتر است تجمیع شوند. در جشنواره موسیقی جوان ما به علت گستردگی امكان گروه نوازی نداریم و تمركزمان روی تك نوازی و تك خوانی است.
او افزود: كیش شاید به علت موقعیتش منطقه مناسبی برای جشنواره آیینی و نواحی موسیقی ایران باشد و این جشنواره شاید بتواند ابعاد بین المللی پیدا كند.
سپس رهبری در پاسخ به پرسش ایسنا درباره بودجه جشنواره موسیقی كیش اظهار داشت: مناطق آزاد در ابتدای سال بودجه ای را پیش بینی میكنند كه در دبیرخانه مناطق آزاد هم تصویب می گردد. برای این جشنواره ردیف بودجه بدون اسپانسر در نظر گرفته ایم.

رهبری همینطور در پاسخ به پرسشی در خصوص مقایسه كنسرت خواننده پاپ ترك و برگزاری این جشنواره بیان كرد: اتفاقاتی كه در كیش رخ می دهد. بخشی از اتفاقات را بخش خصوصی رقم می زند. یعنی منطقه آزاد غیر از صدور مجوز و اجاره دادن سالن، كار دیگری انجام نمی دهد. اگر كیفیت و جذابیت كارهای بخش خصوصی بیشتر است، ما امیدواریم این اتفاق بیفتد و بخش خصوصی آنقدر در حوزه موسیقی در مناطق آزاد آنقدر قوی شوند كه كارهای ما در كنارشان دیده نشود.

او همینطور درباره دیگر فعالیت های هنری در كیش بیان كرد: ما تا چند روز آینده هم جشنواره فیلم كوتاه موج كیش را داریم كه هفته آینده طی یك نشست خبری درباره آن اطلاع رسانی خواهد شد. این در شرایطی است كه آثار سینمایی گروه هنر و تجربه هم در كیش به نمایش در می آید كما اینكه از دو هفته پیش اكران فیلم های خارجی را هم آغاز كردیم.1397/05/30
14:51:00
5.0 / 5
4728
تگهای خبر: جایزه , جشن , جشنواره , جوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی