سید حسن خمینی:

سینما زبان مشترك قوی امروز جهان است

سینما زبان مشترك قوی امروز جهان است كاركادو: یادگار امام، عقلا را بزرگترین عامل موثر مقابل افراطی گری خواند و اظهار داشت: عقلاء می توانند در قالب روحانی محل، سینماگر یا ورزشكار باشند.


به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، به نقل از پایگاه خبری جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در مراسم امضای تفاهمنامه همكاری مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) و مؤسسه فرهنگی اكو اظهار داشت: واقعیت این است كه اگر همیشه سخن از فرهنگ در بین كشورهای منطقه ما واجب بوده، امروزه از اوجب واجبات است.
یادگار امام با اشاره به اینكه فضای جهانی، بر خلاف انتظار، به سمت نوعی ستیزه جویی پیش می رود، خاطرنشان كرد: شاید دهه های قبل كسی فكر نمی كرد كه تنش در دنیا دوباره به نوع دیگری پدید آید، اما پیدایش افراط گری كه در جامعه اسلامی در قالب داعش و امثال آن خودش را نشان داد و همینطور افراط گری دیگری كه در تمامیت خواهی آمریكایی ها جلوه كرده است و ماجراجویی هایی كه در بعضی از كشورهای منطقه ما ملاحظه می شود-با هزینه هنگفتی هم كه می كنند- این لزوم را به وجود می آورد كه عقلای جهان بیش از پیش با هم صحبت كنند.
وی با تاكید بر اینكه پس از جنگ جهانی دوم، سخن گفتن عقلای جهان با یكدیگر، تبدیل به یكی از نیازهای اساسی شد، خاطرنشان كرد: در آن مقطع همه احساس كردند جدا از هم افتادن ها سبب شده تا كه گروهی بتوانند كشورها را به جان هم بیاندازند؛ نتیجه آن سخن گفتن ها و مراودات هم پدید آمدن یك صلح طلبی جهانی بود كه جنگ را بعنوان یك ناهنجاری جلوه داد و آثار بسیار خوبی هم به جا گذاشت.
سید حسن خمینی افزود: با عنایت به فضایی كه امروز در دنیا مشاهده می شود، پس از جنگ جهانی دوم خیلی افراد انتظار جنگ جهانی سوم، هسته ای و كشتارهای دیگر را داشتند، ولی در حقیقت سخن گفتن ها، هماهنگی ها و مراودات فرهنگی عقلای دنیا مانع هر جنگ جهانی شد. البته در این دهه ها جنگ های منطقه ای پدید آمد؛ ولی با عنایت به سلاح هایی كه دست كشورها بود می توانست فاجعه هایی به مراتب سنگین تر پدید بیاورد.
وی با یادآوری اینكه ۱۰ كشو عضو مؤسسه فرهنگی اكو هستند، اظهار نمود: این مؤسسه دارای ظرفیت بسیار مهمی است كه باید از آن بهره برده و منافع كشورهای دهگانه عضو آن را قالب منافع مشترك تعریف شود؛ در همین راستا. باید از سخن گفتن با هم، رفت و آمد كردن با هم و بهانه هایی برای همین سخن گفتن ها كه می تواند فرهنگی، ورزشی یا مراودات مختلف باشد، استقبال كرد.
یادگار امام با اشاره به جایگاه بسیار مهم اكو، اضافه كرد: این اتحادیه شاید بیش از آنچه كه تا كنون شناخته شده باید شناسانده شود و فعالیت كند؛ بنابراین لازم است كه از قالب دفاتر بیرون بیاید و به متن جامعه برود؛ كاری كه بنیاد فارابی هم می تواند در قالب سینما -كه زبان مشترك بسیار قوی امروز جهان است- و مراودات هنرمندان با هم، انجام داد.
وی تاكید كرد: مطمئن باشیم بزرگترین عامل موثر در مقابل افراطی گری و جنون شوونیسم(میهن شیفتگی)، كه می تواند هر منطقه ای را دستخوش خودش كند، عقلاء هستند؛ عقلاء می توانند در قالب روحانی محل، سینماگر یا ورزشكار باشند.
سید حسن خمینی تاكید كرد: از پتانسیل دیپلماسی عمومی بسیار می توان در جهت صلح خواهی جهانی بهره برد.
یادگار امام همینطور از بخش های مختلف موسسه فرهنگی اكو بازدید كرد.
در این مراسم دكتر حمید انصاری قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ُس)، طی سخنانی با ابراز خرسندی از امضای این تفاهم نامه، غیر دولتی بودن موسسه فرهنگی اكو را امكان مناسبی برای فعالیت آن در كشورهای عضو اكو برشمرد و بر لزوم انجام فعالییت های مشترك میان تمام بخش های مجموعه موسسه تنظیم و نشر آثار امام با موسسه فرهنگی اكو تاكید كرد.
در این مراسم تفاهم نامه همكاری معاونت بین الملل موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) و موسسه فرهنگی اكو(ECI) میان حجت الاسلام و المسلمین دكتر محمد مقدم و دكتر محمد مهدی مظاهری امضاء شد.
بر طبق این تفاهم نامه، تشكیل كارگروههای مشترك و نشست های هم اندیشی، شناسایی كتابخانه ها، مراكز فرهنگی-اسلامی و شرق شناسی كشورهای عضو اكو در جهت ارتباط و تعامل با موسسه تنظیم و نشر آثار امام و تجهیز كتابخانه تخصصی موسسه فرهنگی اكو به آثار فارسی و كتب ترجمه شده امام، ارتباط چندجانبه با مراكز حقیقی و حقوقی كشورهای عضو اكو در مورد معرفی اندیشه های امام و...در معرفی چهره و سلوك اجتماعی امام راحل به علاقه مندان انقلاب اسلامی در كشورهای حوزه اكو همچون كارهای مشترك دو موسسه است.
موسسه فرهنگی اكو با رویكرد «تحكیم قرابت های فرهنگی، پیوندهای معنوی و روابط دوستانه میان ملت های كشورهای عضو با استفاده از روش های اجتماعی و فرهنگی بصورت نظریه و عملی» در سال ۱۹۹۵ تأسیس شد.1397/04/22
00:04:40
5.0 / 5
4958
تگهای خبر: سینما , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی