صالحی در ادامه دیدارهای خود در عراق:

ایران و عراق دو شاخه از یك ریشه هستند

ایران و عراق دو شاخه از یك ریشه هستند كاركادو: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با رییس دیوان وقف سنی عراق اظهار داشت: عراق برای ایرانیان تنها یكی از كشورهای همسایه نیست بلكه یك كشور برادر است كه با آن رابطه تاریخی عمیق قبل و پس از اسلام دارد و در واقع ایران و عراق دو شاخه از یك ریشه هستند.


به گزارش كاركادو به نقل از مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی اضافه كرد: در بازدیدی كه از موزه ملی عراق داشتم از نزدیك اشتراكات فراوان تاریخی و ریشه های مشترك میان دو ملت ایران و عراق را مشاهده كردم.
وی اظهار داشت: دشمنان جهان اسلام برای خاورمیانه نقشه های خاصی طراحی نموده اند و ضد ملت ها و كشورهای اسلامی برنامه دارند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیدایش رژیم صهیونیستی در دهه 40 میلادی و هم فتنه تكفیری ها و تروریست ها در منطقه در یك دهه گذشته را از مصادیق اقدام برای تولید تفرقه و فتنه مذهبی میان كشورهای منطقه ارزیابی كرد.
صالحی اظهار داشت: در عراق طرح وسیعی طراحی كردند تا این كشور كانون فتنه مذهبی باشد اما هوشیاری مردم و علما و رهبران مذهبی و سیاسی عراق این فتنه را خنثی كرد.
او اضافه كرد: تجربه عراق كه همیاری ملی برای خاموش كردن فتنه بود می تواند الگویی برای جهان اسلام باشد؛ این تجربه هم در بخش مقاومت و جهاد نظامی بود و هم در بعد حركت فرهنگی انجام شد و تلاش فكری گسترده ای برای مقابله با ریشه ها و زمینه های پرورش تفكر افراطی صورت گرفت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با نگاه تقریب و تولید همدلی بین امت اسلامی حركت می كند و امیدواریم تجربیات عراق و ایران باعث همكاری ها و تبادل های بیشتر در زمینه تقریب بین مذاهب و مقابله با فتنه های مذهبی شود و ایران در این زمینه آماده استفاده از تجربیات دیوان وقف سنی عراق و به صورت كلی همه بخش های ذیربط در كشور عراق است.
در این دیدار علامه شیخ عبداللطیف الهمیم رییس دیوان وقف سنی عراق هم اظهار داشت: طرح های صهیونیستی با تولید فتنه مذهبی به دنبال نابودی و خارج كردن كشورهای اسلامی از گردونه یكی بعد از دیگری هستند اما ما جلو آن ها می ایستیم.
وی تصریح كرد: از طرح دشمن برای تولید فتنه مذهبی آگاه هستیم و این طرح صهیونیستی دنبال خارج كردن كشورهای اسلامی از عرصه قدرت و تاثیرگذاری در منطقه است.
رییس دیوان وقف سنی عراق با اشاره به بحران هایی كه در سال های اخیر در عراق و سوریه بوجود آمده است اظهار داشت: همه كشورهای عربی و اسلامی مورد هدف و تهدید هستند و باید با وحدت كلمه و هوشیاری برای نجات كشورهایمان تلاش نماییم.
وی با تشریح فعالیت های دیوان وقف سنی عراق در مقابله با طرح فتنه مذهبی به برنامه ها و اقدامات این دیوان در حوزه اصلاح منابع آموزشی مدارس دینی و همینطور آموزش و توجیه روحانیون و ائمه جماعات اشاره نمود.
رئیس دیوان وقف سنی عراق اظهار داشت: در این زمینه با اهانت به مذاهب دیگر یا نفرت پراكنی مقابله كرده ایم و موارد توهین آمیز و یا مشوق تروریسم را از كتابهای درسی مدارس علمیه خود حذف كرده ایم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بعد از این دیدار در جمع خبرنگاران ضمن قدردانی از تلاش های قابل توجه دیوان وقف سنی عراق در حوزه های مختلف برای مبارزه فكری و فرهنگی با افراط گرایی و درعین حال كمك عملی به مردم رنج دیده عراق برای كاهش آلام ناشی از تروریسم و آوارگی قدردانی كرد.
صالحی اضافه كرد: كوشش برای تقویت تفكر معتدل همراه با عقلانیت و به دور از افراط و تفریط همچون اقدامات مهمی است كه دیوان وقف سنی عراق انجام داده است و می تواند بستر مناسبی برای همكاری ها و تبادل تجربیات و همینطور تقویت تقریب بین مذاهب در سطح منطقه باشد.
وی اظهار داشت: این همكاری ها می تواند نه تنها زمینه بازگشت تفكرات افراطی در عراق و همینطور در منطقه را از بین ببرد بلكه ریشه های آن را بخشكاند.
صالحی در جریان دیدار از دیوان وقف سنی همینطور از موزه اسلامی این دیوان حاوی اماكن و رویدادهای تاریخ صدر اسلام در قالب ماكت بازدید كرد.1397/01/30
15:45:54
5.0 / 5
5284
تگهای خبر: فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی