آماده سازی لوور كوچك در تهران به روایت تصویر

آماده سازی لوور كوچك در تهران به روایت تصویر كاركادو: «لوور كوچك» در تهران است، با ۵۶ شیء تاریخی از موزه ای كه سال هاست پربازدیدترین موزه جهان نامیده می گردد و به علت تمركزِ بیشتر روی آثار هنری و تاریخی، آن را یك «موزه عمومی» فعال می نامند.


به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، مقرر است فردا (دوشنبه، ۱۴ اسفند) با حضور وزرای خارجه ایران و فرانسه و مسئولان میراث فرهنگی «لوور كوچك» برای حدود سه ماه در موزه ملی در تهران به نمایش درآید؛ مجموعه ای كه ۵۶ شیء تاریخی از بخش های مختلف موزه لوور را در خود جای داده و مقرر است برای اولین بار نمایی از لوور را در موزه مادر ایران نشان دهد.
تصاویر زیر، بخشی از تلاش های موزه ملی ایران در روند آماده سازی نمایشگاه «لوور در تهران» را نشان داده است.


این مجموعه را دو اثر متعلق به فرهنگِ ایرانی یعنی «تبر كتیبه دار» از جستجوهای علمی دیرینه شناسی محوطه چغازنبیل و «شیء برنزی از لرستان» متعلق به بورس اوراق بهادار باقی مانده از عصر آهن و با حدود سه هزار سال قدمت تشكیل داده اند.


از دیگر آثار انتخاب شده برای نمایشگاه «موزه لوور در تهران» به بیش از ۵۰ پیكره، نقش برجسته، ظرف، تابلو نقاشی و چاپ سنگی می توان اشاره نمود كه به كشورهای فرانسه، ایتالیا، اتریش، آلمان، هلند، مصر، تركیه، سوریه، عراق، ایران و هند متعلق هستند.


این نمایشگاه تمدن های باستان در غرب آسیا، اروپا و شمال آفریقا همچون تمدن های سومر، آشور، هیتی، مصر باستان، یونان و روم باستان و مجموعه ای از نقاشی، طراحی و لیتوگرافی از آثار هنرمندان بزرگ اروپا مانند «اوژن دلاكروا» و «كامیل كورو» را شامل می گردد.


لوور كوچك را از هشت بخش موزه لوور انتخاب كرده اند و مقرر است برپایه طرح محتوایی نمایشگاه در چهار بخش اصلی با عنوان های «تولد یك مجموعه»، «تولد یك افزودن "شكوه تمدن های جهان"موزه»، «رویای جهانی شدن» و «یك موزه زنده» به نمایش درآید.


از شاخص ترین آثار رسیده به ایران می توان از پیكره «ابوالهول» از سنگ بازالت مربوط به دوره «فرعون هاكور» كه از بخش عتیقه های مصر باستان در سالن «سولی لوور» است و نقاشی رامبرانت نام برد.


اما این بخش ها از گنجینه مجموعه ملی فرانسه از لوور برای نمایش در تهران انتخاب شدند چون مقرر است ایرانیان لوور كوچك را در تهران ببینند، نه آثار ایرانی در اختیار موزه لوور و حتی به نمایش درآمده در این موزه جهانی را.


جبرئیل نوكنده، مدیر كل موزه ملی ایران، در توضیح این مورد می گوید: «اگر برای اولین بار آثار ایرانیِ موزه ی لوور را در موزه ملی ایران به نمایش می گذاشتیم «زیره به كرمان» می بردیم. در واقع وظیفه موزه ملی ایران این است كه با فرهنگ ها آشنایی تولید كند، آن هم در شرایطی كه برای اولین بار می توانستیم آثار موزه ای مانند لوور را به نمایش درآوریم. نمی توانستیم این شانس را از كسانی كه امكان حضور در موزه لوور را ندارند، بگیریم كه آثار این موزه را نبینند. كمتر اتفاق می افتد كه هر كس بتواند به فرانسه سفر كند و به موزه لوور برود و با فرهنگ های دیگر آشنا شود.»


اما مقرر است در حاشیه این نمایشگاه، اقدامات دیگری به جز نمایش آثار لوور هم رخ دهد؛ مانند نمایش مجموعه تصاویر عباس كیارستمی از مجموعه لوور كه سال های گذشته از آن ها عكاسی كرده بود.


آثار موزه لوور در ایران با عنوان «شكوه تمدن های جهان» به مدت حدود سه ماه در موزه ملی ایران به نمایش درمی آیند. این نمایشگاه را می توانید از فردا ۱۴ اسفند امسال تا ۱۸ خرداد ۱۳۹۷ در موزه ملی ایران واقع در تهران، خیابان امام خمینی، نبش خیابان سی تیر، موزه ملی ایران ببینید.

1396/12/13
22:31:36
5.0 / 5
5189
تگهای خبر: تولد , فرهنگ , نقاشی , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی