روایت مردم از این آخوندها

روایت مردم از این آخوندها به گزارش کارکادو مردم عبارت «این آخوندها» را زیاد به کار می برند و بعد خیلی چیزها درباره شیوه تفکر، زندگی یا نگاه آنها به دنیا می گویند.اما یک آخوند با لباس و ظاهر متمایز از دیگران، در نظام سیاسی با محوریت آخوندها، شهر و زندگی را چطور تجربه می کند؟ مردم به او چه می گویند؟ و از او چه انتظاری دارند؟
کتاب « مسافر سنت در هزاره سوم » نوشته محمدرضا زائری و روزنوشت های شهری اوست. زائری روزنامه نگار، نویسنده، تحصیل کرده علوم حوزوی و درس خوانده دوره دکتری علوم ادیان در بیروت است. فعال فضای مجازی و شناخته شده هم هست. کتاب شامل یادداشت های هفتگی منتشرشده در روزنامه « شهرآرا» است و آن چه را نویسنده در اتوبوس، مترو، مغازه و مسجد تجربه کرده به روشی جذاب روایت می کند.
نکته مهم در این یادداشت ها نشان دادن زیر پوست شهر است. زائری نگاه مردم به حکومت، روحانیت و یک آخوند را با نگاهی انسان شناسانه و جامعه شناختی و برآمده از تجربه زیسته به تصویر می کشد. این «زیر پوست شهر» می تواند تنفر زنی باشد که می خواهد از تاکسی ای که زائری در آن نشسته پیاده شود، اعتماد شهروندی که شماره کارت بانکی اش را هم به او می دهد و به لباسش اعتماد می کند یا نگاه راننده ای است که می پرسد حاجی چرا بنز نداری؟
کتاب به جز مقدمه شامل دوازده فصل است که یادداشت های هفتگی در دوازده ماه یک سال را پوشش می دهند. خواننده به سادگی می تواند با این کتاب چند کار انجام دهد:
یک: از چشم یک آخوند به شهر بنگرد و از زبان او، روایت نگاه مردم به یک آخوند را تجربه کند.
دو: با نگاهی جامعه شناختی سری به زیر پوست شهر بزند، از زیر پل که معتادها در آن مواد جاساز می کنند تا مسجد که مردم در آن عبادت می کنند.
سه: کتاب منادی فراتر رفتن از کلیشه ها و فرهنگ مدارا و گفت وگوست. آخوندها همه مثل هم نیستند، و تکثر و تنوع میان آنها به اندازه تنوع و تکثر بین سایر آدم هاست. این کتاب خواننده را با یکی از این تنوعات و تکثرها آشنا می کند.
* جامعه شناس بیشتر بخوانید: کتابی درباره تناقض های بزرگ و موقعیت اجتماعی روحانیت مسافر هزاره سوّم

خاطرات فعال یک روحانی منتقد


1401/04/15
14:00:59
5.0 / 5
52
تگهای خبر: تصویر , فرهنگ , كتاب , نویسنده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی