باشگاه فیلم اولی های فارابی نتیجه بخش خواهد بود؟

باشگاه فیلم اولی های فارابی نتیجه بخش خواهد بود؟ کارکادو: یک تهیه کننده با تکیه بر این که هنر نیازمند نگاه پدرانه و دلسوزانه است، از باشگاه فیلم اولی های بنیاد سینمایی فارابی می گوید.


به گزارش کارکادو به نقل از ایسنا، حبیب والی نژاد معتقد می باشد هنر نیازمند نگاه پدرانه و دلسوز است و راه اندازی سامانه باشگاه فیلم اولی ها توسط بنیاد سینمایی فارابی به شرط بهره گیری از ظرفیت های و جوانان بااستعداد در کل کشور، استفاده از مشاوران و سینماگران مجرب و حامی و استمرار پشتیبانی از منتخبان نتیجه بخش خواهد بود.
این تهیه کننده سینما درباره راه اندازی سامانه باشگاه فیلم اولی های بنیاد سینمایی فارابی که مسئولیت احراز صلاحیت کارگردانان فیلم اول را برعهده گرفته است، عنوان کرد: من برمبنای تجربه خودم این را می گویم که خیلی از سازمان ها چنین تجاربی را قبل از این داشته و نتایجی نیز به همراه داشته است. این نوع کارها صرف وقت و انرژی می خواهد و باید از رویکرد مکانیکی در اجرایشان پرهیز کرد، نیاز به نیروهایی دارد که جوانان علاقمند و مستعد فیلمسازی را هدایت کنند نه اینکه دل خوش به تعداد ثبت نام ها باشیم.
وی با اشاره به اینکه چنین اقدامی در راه حذف رویکرد های واسطه ای تعدادی از تهیه کنندگان است، افزود: اینکه یک جوان فرد ثروتمندی را پیدا کند و او را مجاب به پشتیبانی از اثرش بکند، ملاک فیلمسازی نیست بلکه باید تخصص و مهارت کارگردان فیلم اولی مطرح باشد، عده ای تنها مدرک تخصصی سینمایی را دارند اما در ذات و بن مایه شان استعداد کارگردانی وجود ندارد و مستعد و خلاق نیستند. من همیشه به جوانان علاقمند می گویم باید اژ خودمان بپرسیم چرا با وجود تعدد کلاس های سینمایی و اموزشگاه ها و دانشگاه ها هنوز خروجی های درخوری در سینما نمی بینیم. افراد خوش ذوق و حامی باید مثل یک پدر کنار جوانان فیلمساز باشند و افراد مستعد را از بدو ورود به سینمای حرفه ای هدایت کنند تا آن اتفاقی که باید بیافتد. من تا جایی که تجربه شخصی داشته ام حتی عده ای را با صراحت از پیشبرد کارشان منصرف کرده ام برای اینکه حس کرده ام در فیلمسازی موفق نخواهند بود اما عده ای را که به نظرم مستعد بودند تا جایی که توانستم کمک کردم.
وی اضافه کرد: بدین سبب هر اتفاقی نظیر این باید با حضور کارشناسان و شوراها و مشاورانی صورت بگیرد که نگاه دلسوزانه و حمایتی به متقاضیان توانمند دارند تا شبیه به فضای فیلم کوتاه نشود. برای اینکه ما انگار کارخانه فیلم کوتاه سازی راه انداخته ایم! اگر این سیستم ها به درستی هدایت نشود خروجی مطلوب ما را نخواهد داشت. همین طور باید به فکر پس از این مرحله نیز باشیم و این وظیفه سازمان سینمایی، فارابی و نهادهای مشابه متولی است. نمونه های زیادی از کارگردانانی داریم که با فیلم اول خود به اصطلاح در سینما نابود شدند یا حتی فیلم اولشان خوب بود و فیلم دوم شان توقعات را برآورده نکرد. سینما اندیشه و کار صاحب اثر را آشکار می کند و اگر او یک دفعه مورد تهاجم نقدها قرار بگیرد و به اصطلاح توی ذوقش بخورد، ممکنست دیگر انگیزه ادامه دادن نداشته باشد. برای باشگاه فیلم اولی های فارابی نیاز به استفاده از مشاوران باتجربه و دلسوزی است که خود فیلمسازی را بفهمند و شرایط را هم به متقاضیان بطور دقیق متذکر شوند. تجربه و تخصص در کنار هم تعریف می شود و این سرو سامان دادن به وضعیت فیلم اولی ها اتفاق خوبی است. هنر نیازمند نگاه پدرانه است و تا مدیری از پشت میز خود کنار نیاید و به ظرفیت های کل کشور توجه نکند، پیشرفتی حاصل نخواهد شد.

منبع:

1401/04/10
13:17:52
5.0 / 5
190
تگهای خبر: تخصص , ثبت نام , جوان , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی