معاون وزیر میراث فرهنگی عنوان كرد:

اختصاص حتمی بودجه برای مرمت بازار تاریخی اراک

اختصاص حتمی بودجه برای مرمت بازار تاریخی اراک به گزارش کارکادو مرکزی معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور اظهار داشت: در حوزه مرمت حتما اعتباری با دستور وزیر میراث فرهنگی اختصاص می یابد تا در اعتبارات سفر ریاست جمهوری این پروژه جایگاه ویژه خویش را پیدا کند.


علی اصغر شالبافان ۲۱ اردیبهشت ماه در جریان سفر به استان مرکزی در حاشیه بازدید از بازار تاریخی اراک و منطقه نمونه گردشگری گردو، در جمع خبرنگاران اظهار نمود: دره گردو از هر جهت به لحاظ جاذبه های طبیعی، دسترسی به محیط شهری و نیاز شهروندان و مسافران به چنین فضایی، حائز اهمیت می باشد و زیرساخت های مناسبی در این فضا فراهم است. با واگذاری قطعی اراضی به شهرداری از جانب اداره کل راه و شهرسازی امکان جذب سرمایه گذار فراهم می شود.
وی ضمن اشاره به این که این منطقه، فضایی مناسب برای گذران اوقات فراغت شهروندان اراکی به حساب می آید، اضافه کرد: شورای شهر اراک و شهرداری اعلام آمادگی کرده است و امیدواریم بزودی با فراهم کردن امکانات لازم بتواند منطقه را برای گذران اوقات فراغت مردم مهیا کند.
شالبافان در مورد تأمین بودجه برای توسعه منطقه بیان نمود: شهرداری و شورای شهر اراک سال جاری اعتباری بالغ بر ۷۰ میلیارد تومان را اختصاص داده اند و در سطح ملی هم به علت این که منطقه جزو مناطق نمونه گردشگری می باشد، حتما اعتباری را اختصاص خواهیم داد و در حوزه زیرساخت کمک های لازم را عرضه خواهیم کرد.
وی خاطرنشان کرد: دره گردو منطقه نمونه گردشگری می باشد و از این حیث سرمایه گذارانی که برای سرمایه گذاری در منطقه اعلام آمادگی کنند، بطور قطع مشمول مزایایی که در حوزه گردشگری به سرمایه گذاران داده می شوند.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور ضمن اشاره به بازدید از بازار تاریخی اراک، با تکیه بر این که این مجموعه یکی از بازارهای استثنایی کشور به حساب می آید، اظهار داشت: سبب شادمانی است که شهر اراک چنین مزیت فرهنگی و تاریخی را در خود جای داده است، اما متاسفانه از منظر احیا و حفظ، توجه لازم به آن صورت نگرفته است.
وی اظهار داشت: در حوزه مرمت حتما اعتباری با دستور وزیر میراث فرهنگی اختصاص می یابد تا در اعتبارات سفر ریاست جمهوری، این پروژه جایگاه ویژه خویش را پیدا کند. در حوزه تسهیلگری برای حضور کسب و کار های مختلف که بتوانند زمینه حضور مسافران و گردشگران برای بازدید از این مجموعه فاخر فرهنگی و تاریخی را فراهم نمایند، حتما اداره کل میراث فرهنگی استان پیگیری لازم را خواهد داشت.
شالبافان با اشاره به اینکه امیدواریم، اراک بتواند از ظرفیت فرهنگی و تاریخی بازار و جاذبه های طبیعی مانند دره گردو در کنار مزیت های جغرافیایی خود نهایت بهره برداری را داشته باشد، اظهار داشت: امید است اراک در سالهای آتی با کمک و توجه همه مسؤلان امر، میزبان گردشگران بسیاری باشد.
برندسازی و معرفی استان مرکزی در دستور کار است
علی اصغر شالبافان همچنین، در حاشیه افتتاح اقامتگاه بومگردی در روستای اناج شهرستان اناج در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به این که استان مرکزی در حوزه های مختلف دارای پتانسیل های گردشگری بسیاری است، اظهار نمود: این منطقه از کشور به علت موقعیت جغرافیایی خاص، ظرفیت جذب توریستهای داخلی و خارجی را دارد.
وی با اشاره به اینکه تابحال اقتصاد گردشگری در استان، شکل نگرفته است و برای این کار، استان باید با ظرفیت های گردشگری خود شناخته و شناسانده شود، اظهار داشت: یکی از برنامه هایی که برای استان مرکزی در نظر گرفته شده است، معرفی ظرفیت ها و برند سازی شهرستان های مختلف استان و روستاهاست و به سبب تنوع و تکثر ظرفیت ها، توسعه پایدار گردشگری در استان بهتر محقق می شود.
شالبافان خاطرنشان کرد: یکی از شهرستان های پرجاذبه استان مرکزی، شهرستان خنداب است که به لحاظ ظرفیت های گردشگری کشاورزی و اشتغال پایدار در حوزه گردشگری- کشاورزی غنی است که در این خصوص توسعه گردشگری کشاورزی مدنظر قرار گرفته است، همینطور جشنواره های مختلف که امکان معرفی ظرفیت ها و جذب توریست را داشته باشد، دنبال می شود.
وی اظهار داشت: مسلما برای جذب توریست احتیاج به توسعه اقامتگاه های بومگردی است که ظرفیت اقامتی شهرستان را ارتقا می بخشد، همینطور امکانی برای معرفی فرهنگ و زیست بوم شهرستان خواهد بود، بدین منظور محدودیت و موانع موجود در راه صدور مجوزهای اقامتگاه های بومگردی برداشته شده است.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، افزود: برخی کمک ها، هرچند ناکافی برای تسهیل امور در نظر گرفته شده است که شامل کاهش تعرفه گاز تاسیسات و اقامتگاه های بومگردی با حمایت مجلس در قانون بودجه 1401 است و امیدواریم که این کمک انگیزه ای برای ورود جوانان به حوزه گردشگری و توسعه اقامتگاه های بومگردی باشد.
منبع:

1401/02/22
23:07:02
5.0 / 5
190
تگهای خبر: تاریخی , جشن , جشنواره , جوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی