موضع ضرغامی درباره طرح حراج اشیا تاریخی در مجلس

موضع ضرغامی درباره طرح حراج اشیا تاریخی در مجلس عزت الله ضرغامی می گوید: در جریان طرح «استفاده بهینه از اشیاء باستانی و گنج ها» که از جانب برخی از نمایندگان مجلس عرضه شده است، نبودم و از راه رسانه ها از آن آگاه شدم.


به گزارش کارکادو به نقل از ایسنا، یک روز بعد از رسانه ای شدن طرح «استفاده بهینه از اشیاء باستانی و گنج ها» که از جانب ۴۶ نماینده مجلس به جریان انداخته شده است، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نظر خویش را درباره این طرح اعلام نمود. ضرغامی در حاشیه صدور شناسنامه بین المللی برای دو خودو تاریخی در ایران، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: درباره طرح برخی از نمایندگان مجلس خبر نداشتم و از جزئیات آن هم بی خبر بودم. ما هم در رسانه ها بندهایی از این قانون را دیدیم.
او تصریح کرد: اگر قرار باشد در حوزه میراث فرهنگی بخصوص در حوزه مهم اکتشاف و حفاری ها که مسأله پیچیده و دقیقی است، وارد شوند وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با عنایت به اشرافی که به لحاظ تجربی و علمی دارد باید نظرات خویش را به صورت کارشناسی با نمایندگان مجلس در جلسات و بخصوص در کمیسیون های مربوطه مطرح کند تا آن خلاء و نیاز ما رفع گردد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره مواضع شخصی اش نسبت به این طرح که گفته می شود به حفاری ها و قاچاق آثار تاریخی وجاهت قانونی خواهد بخشید، اظهار نمود: به هر حال چون ارتباطی با این طرح نداشتم و در جریان آن نیستم، نظری درباره آن ندارم و اجازه بدهید قضاوتی نداشته باشم.
وی در عین حال تصریح کرد: آنچه هم اکنون وجود دارد این است که هر گونه حفاری باید برپایه مطالعات دقیق قبلی و پژوهش های که انجام می دهیم و در قالب حریم های تعیین شده توسط کارشناسان رسمی و قانونی میراث فرهنگی صورت گیرد و هر قانون دیگری باید این اصل را مورد توجه قرار دهد.
ضرغامی در ادامه اظهار نمود: البته قانون جامع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آخرین مرحله را هفته قبل در شورای معاونان گذرانده که بیشتر از ۱۰۰ ماده در تمام حوزه های وزارت خانه دارد و تمام نیازهای قانونی حوزه ماموریتی ما هم اعلام شده است، بخش مفصلی از این قانون جامع راجع به میراث فرهنگی است. این قانون ظرف یکی دو هفته آینده در دستور کار دولت قرار می گیرد. خوشبختانه چون در گذشته این قانون بشکلی در کمیسیون های دولت مطرح شده بود، ازاین رو از دولت تقاضا داریم فقط بخش هایی از قانون که اخیرا اضافه شده است مد نظر قرار دهند. پس از تصویب دولت، این طرح به صورت لایحه به مجلس برای تصویب نهایی تقدیم می شود.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پاسخ به این سؤال ایسنا درباره اینکه آیا قانون جامع این وزارت خانه در صورت تصویب، طرح نمایندگان مجلس را به حاشیه می راند و ملغی می کند و یا مانع از تکرار به جریان افتادن طرح های مشابه خواهد شد؟ گفت: قوانین گوناگونی از پیش از انقلاب در حوزه مأموریت های وزارت میراث فرهنگی وجود داشته است، آن قدر تعداد این قوانین زیاد است که اگر کسی بخواهد توجیه شود باید یک دوره تخصصی دکتری بگذراند. قوانین مفصلی است و من وقت زیادی برای خواندن این قوانین، دستورالعمل ها و شیوه نامه ها و آئین نامه ها گذاشتم که هنوز بخش زیادی مانده است، اما قانونی که ما نوشته ایم بگونه ای است که مسائل اصلی حوزه ماموریتی ما را روشن می کند که اگر حل شود بقیه شیوه نامه ها و آئین نامه ها و قوانین به سادگی انجام می شود. این قانون جامع موضوعات کلی ماموریتی این وزارت خانه را دربرمی گیرد که باید تکلیفشان روشن می شد.
ضرغامی اظهار نمود: وقتی قانون جامع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تصویب شود دیگر قوانین، آئین نامه ها و مصوباتِ هیأت وزیران و هر سند قانونی دیگر که در مغایرت با این قانون جامع باشد، لغو خواهد شد، حتی این طرح مجلس که هنوز مرحله ای را نگذرانده است و حتی قوانین اصلی قبلی که درصورت تصویب قانون جامع، "کان لم یکن" تلقی می شود.1401/02/21
20:12:32
5.0 / 5
220
تگهای خبر: تاریخی , تخصص , فرهنگ , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی