گفت وگو با صفا آقاجانی ـ بازیگر

۱۵ سریال را خواباندند و ما خانه نشین شدیم!

۱۵ سریال را خواباندند و ما خانه نشین شدیم! صفا آقاجانی ـ بازیگر پیشکسوت تئاتر، تلویزیون و رادیو ـ بزرگترین معضل صداوسیمای فعلی را وجود فیلمنامه های فرمایشی می داند که بسیار به کارها ضربه می زند. این هنرمند نسبت به تعطیلی حدود 15 پروژه تلویزیونی به شدت ابراز ناراحتی می کند.


این هنرمند که بگفته خودش مدتی است دیگر مثل سابق در رادیو و تلویزیون کار نمی کند، در گفت و گویی با ایسنا درباره مباحثی چون علت کم کار شدنش در قاب تلویزیون، پیشنهادش برای بهبود شرایط و این که فکر می کند بزرگترین معضل این روزهای تلویزیون چیست، صحبت کرد.
آقاجانی ابتدا با اشاره به تعطیلی بیش از ۱۵ پروژه تلویزیونی، از این اتفاق ابراز تاسف کرد و اظهار داشت: متاسفانه در همان قدم اول ریاست جدید صداوسیما، ۱۵ پروژه تلویزیونی خوابید و عملا به تعطیلی کشیده شد. من خودم بعنوان یک هنرمند سه قرارداد با سه سریال داشتم که در هر سه ی آنها، کارگردان تغییر نمود و کارگردان های جدید هم که وارد کار شدند عوامل خودشان را آوردند و ما هم بیکار در خانه نشستیم! این طبیعی است که هر کارگردانی می آید، گروه خودش را می آورد اما سوال اینجاست «اصلاً برای چه باید پروژه ای که کارش را آغاز نموده گرفتار این تغییرات شود؟»
پیشنهادی برای این بر هم ریختگی ندارم!
وی در ادامه به ذکر نام پروژه هایی پرداخت که قرار بود با آنها همکاری داشته باشد اما بواسطه تغییر عوامل، این همکاری ناتمام ماند و اضافه کرد: بعنوان مثال سریالی با عنوان «بی همگان» به تهیه کنندگی آقای مهام و کارگردانی رضا کریمی قرار بود ساخته شود و ما حدود یک ماه هم کار کردیم اما کارگردانش تغییر نمود و کلاً پروژه عوض شد و بازیگران هم تغییر کردند. یک سریال دیگر هم با عنوان «محرمانه» و یک مجموعه دیگر که متاسفانه نامش در ذهنم نیست گرفتار همین اتفاق شد و همه بازیگران تغییر کردند و ما با وجود اینکه قرارداد داشتیم خانه نشین شدیم!
آقاجانی سپس به این پرسش که چه پیشنهادی به شخص رییس صداوسیما یا مدیران دیگر سازمان، جهت بهبود شرایط دارد؟ اینطور پاسخ داد: راستش همه چیز برهم ریخته و من هنرمند نمی دانم برای ساختن این همه برهم ریختگی چه پیشنهادی باید بدهم. بدون تعارف بگوییم تا حالا، اغلب کارهایی که در صداوسیما انجام شده خیلی به نفع درست شدن اوضاع نبوده و در همان بدو امر، ۱۵ پروژه تعطیل شد که البته دوستان خودشان تکذیب می کنند ولی واقعیت دارد.
وی همین طور به سیاست های جدید صداوسیما در خصوص بازگرداندن هنرمندانی که به حاشیه کشیده شده اند، اشاره نمود و در عین حال اظهار داشت: در یکی دیگر از برنامه های جدید، عنوان کرده اند هنرمندانی که دیگر با تلویزیون کار نمی کنند را برمی گردانیم؛ اما با کدام بودجه؟! عده زیادی از هنرمندان به سمت شبکه نمایش خانگی و سینما رفته اند، چطور می خواهند آنها را با بودجه های کم برگردانند؟ وقتی هنوز پیشنهاد دستمزد ۱۰ سال پیش را به من هنرمند پیشکسوت می دهند!
فیلمنامه های فرمایشی، معضل اصلی تلویزیون است
بازیگر مجموعه های «ستایش ۲و ۳»، «دردسرهای عظیم»، «زمانه» و «تا ثریا» در بخش دیگر از صحبت هایش در پاسخ به این که فکر می کند بزرگترین معضل این روزهای سازمان صداوسیما چیست؟ اشاره کرد: بزرگترین معضل، فیلمنامه های فرمایشی است. اگر دست فیلمنامه نویسان برای نوشتن باز باشد و به سلیقه خودشان قصه های فانتزی وارد جریان کنند، مشکل حل می شود. اما آنقدر خط های قرمز و آبی و بنفش داریم که اولا هیچ نویسنده ای حاضر به نوشتن نیست و بعد هم که می نویسد فیلمنامه اش، قلع و قمع می شود و حتی گاهی به نویسندگان گفته می شود شخصیت اصلی داستانشان را حذف کنند! چرا باید این اتفاق بیفتد؟ این اتفاقات اصلا خوب نیست.
این هنرمند درباره این که چقدر بر احترام به پیشکسوتان تاکید دارد و فکر می کند این امر چقدر از سمت تلویزیون جدی گرفته می شود؟ اشاره کرد: من بارها گفته ام نه فقط در تلویزیون و سینما بلکه کلا کار تصویر ی متاسفانه سال هاست که رابطه ای شده است و زمانی هم که رابطه وجود داشته باشد کارایی بازیگران دیده نمی شود؛ بدین سبب این روابط است که تعیین کننده است. سالیان سال است که این روابط در سینما و تلویزیون حاکم است و گویا یک اتفاق ثبت شده است. این قضیه به قدری آشکار است که دیگر قابل لاپوشانی نیست، بدین سبب امثال من پیشکسوت هم در پشت و پسله ها هستیم و اگر در روابط، کسی را برای ایفای نقش های سن ما نداشته باشند، بطورمثال می گویند صفا آقاجانی هم باشد!
آقاجانی در تکمیل همین بحث اشاره کرد: من بازیگر نه الان که سن و سالم بالا رفته، بلکه همیشه بعنوان مثال اگر خیلی کار کرده باشم، شاید سالی یک یا دو سریال باشد و این طور نبوده که سالی ۵ الی ۶ سریال داشته باشم. به نظرم در همان تعداد محدود سریال هایی هم که بودم خوشبختانه از دید مردم خوب بودم. بسیاری از هنرمندان ما به خاطر همین روابط، خانه نشین شده اند که تعدادشان هم کم نیست. بسیار آدم های نامی، توانا و از هنرمندان یکتا و بی نظیری هستند که مدت هاست به خاطر همین فیلمنامه های ضعیف، ارتباطات قبیله ای و دستمزدهای بسیار پایین خانه نشین شده اند. در چنین شرایطی پس بهتر است آدم در خانه بماند، خصوصا در این شرایط کرونائی که جانمان را کف دستمان می گیریم تا یک لقمه نان در بیاوریم، آن هم قیمت ۱۰ سال پیش را به ما می دهند.
نقشم در «مستوران» کشته شد
ایشان سپس به حضورش در سریال تاریخی «مستوران» اشاره نمود و توضیح داد: «مستوران» یک کار فانتزی قدیمی است که قصه های قدیم را روایت می کند. به نظرم کار خوبی است و من راضی بودم. در این مجموعه نقش عمه حمیدرضا آذرنگ را ایفا می کنم که همان اوایل داستان کشته می شود و من وقتی فیلمنامه را خواندم فکر کردم نقشم با کشته شدن تمام می شود اما بعدها تماس گرفتند و گفتند نقش ادامه دارد و مقرر است به شکل روح حضور داشته باشم. نقشم در «مستوران» حدودا تمام شده و بخش خیلی کوتاهی باقی مانده است. در کل تجربه خوبی بود اما با وجود این که این هم پروژه عظیمی است، بازهم اواسط کار با تغییر کارگردان مواجه گردید. من نمی دانم این چه مدلی است که جدیداً باب شده که کارگردان را وسط کار تغییر می دهند؟ امیدوار هستم اینطور کارها در نهایت خوب جمع و جور شوند.
صفا آقاجانی در آخر اظهار داشت: به غیر از «مستوران» پیشنهاد دیگری از طرف تلویزیون نداشتم و فعلا در منزل استراحت می کنم. امیدوار هستم خبرهای خوب برای همه باشد. شخصا بعنوان یک هنرمند یک آب باریکه در زندگی ام دارم و ناامنی برایم وجود ندارد اما متاسفانه بسیاری از هنرمندان تنها منبع درآمدشان همین بازیگری است اما خانه نشین شده اند که این اتفاق به ضررشان است؛ به ویژه در روزهای کرونا که این اتفاق بیشتر به آنها ضربه زده است. امیدوار هستم اتفاقات خوبی در آینده رخ بدهد.
به گزارش کارکادو به نقل از ایسنا، صفا آقاجانی، هنرمند پیشکسوت کشورمان زاده ۱۳۳۵ ارومیه است. «آئینه»، «سی امین روز»، «زمانه»، «تا ثریا»، «همه چیز آنجاست»، «دردسرهای عظیم»، «قرعه»، «پرستاران»، «ترور خاموش» و... از مجموعه تلویزیونی هایی است که این بازیگر در آنها ایفای نقش کرده است.1400/11/01
12:06:51
5.0 / 5
301
تگهای خبر: تئاتر , تاریخی , تصویر , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی