خانه فروغ در انتظار موزه شدن

خانه فروغ در انتظار موزه شدن کارکادو: سرهنگ محمد فرخزاد، این خانه را سال ها پیش در بین باغی در این کوچه بنا کرده بود. همین خانه که فروغ می خواست «دست هایش را در باغچه آن بکارد تا سبز شوند»؛ همان خانه ای که شاعر سفر به زیرزمینش را «پایین رفتن از یک پله متروکه» خوانده بود ولی حالا دیگر از آن روزگار و از آن خانواده، تنها چند عکس قدیمی باقی مانده و حیاطی که برگ های پاییز تا ارتفاع حوض تنهای آن، بالا آمده و تلنبار شده اند و مالک آن بالاخره به شهادت اسناد، شهرداری تهران است.به گزارش کارکادو به نقل از ایسنا، روزنامه «همشهری» در ادامه نوشت: ماجرا به ۳ سال پیش برمی گردد. وقتی مالک سابق خانه قصد تخریب آنرا کرده بود، رسانه ها به میان آمدند و تلاش کردند روبه روی کلنگ ها بایستند تا آخرین یادگار فروغ فرخزاد در شهر تهران را از تخریب نجات دهند. شهرداری، سازمان میراث فرهنگی و فعالان مدنی در این عرصه پای دیگر این مطالبه گری بودند و همکاریهای لازم را انجام دادند؛ ماجرا تا جایی پیش رفت که در نهایت مهرماه امسال، خانه پدری فروغ فرخزاد بعد از چند سال کش و قوس سرانجام به تملک شهرداری درآمد تا کارهای مرمت و بازسازی آن بالاخره شروع شود. بنظر می رسد نگرانی برای به انتها رسیدن این پروژه و تبدیل آن به خانه موزه، امروز روی لبه یک تیغ تیز و باریک است. از یک سو، رویکرد شهردار جدید هم این نوید را می دهد که ما در این بخش شاهد گشایش بیشتری خواهیم بود؛ چونکه برای اولین بار در تاریخ تهران، مشاوری با تخصص شعر و ادبیات برای رسیدگی به امور منصوب گردید. از طرف دیگر، ردیف بودجه مرمت و بازسازی خانه فروغ احتمال دارد به سبب صرفه جویی کاهش یابد؛ خبرها حکایت از آن دارد که بودجه ۷۵۰میلیون تومانی برای بازسازی خانه فروغ فرخزاد مقرر است تا ۱۰۰میلیون تومان پایین بیاید که این تصمیم می تواند روند تبدیل این مکان به خانه- موزه را کندتر کند.

بعد از رسانه ای شدن احتمال تخریب خانه پدری فروغ فرخزاد، دست اندرکاران به میدان آمدند. حجت نظری، عضو سابق شورای شهر در این زمینه می گوید: در مورد خانه فروغ بهتر است اول پروسه تملک را با هم مرور نماییم. اواخر سال ۹۷ بود که با گزارش خود شما عنوان شد که مالک خانه درخواست صدور جواز تخریب و نوسازی داده و می خواهد که این ملک باارزش را بکوبد و بسازد. البته این حق طبیعی مالک بود و ما هم به آن اذعان داشتیم اما فارغ از این حق و حقوق شخصی، باید حق دیگری هم برای شهر و شهروندان قائل بود. از همان زمان که این خبر را شنیدم دست به کار شدم و الحمدلله با کمک اصحاب رسانه، فعالان حوزه میراث فرهنگی، شهرداری و سازمان میراث فرهنگی، توانستیم این ملک را با جلب رضایت مالک به ثبت ملی برسانیم و سپس آنرا به تملک شهرداری درآوریم.

این عضو سابق شورا ادامه می دهد: این ملک تنها ملکی بود که از فروغ فرخزاد باقی مانده بود و عملا ما یادگار دیگری از این شاعر معاصر درشهر نداشتیم و اگر تخریب می شد، دیگر سازه ای که شهروندان را به یاد فروغ بیندازد وجود نداشت.

به گفته نظری، ابتدا با فرهاد نظری، مدیرکل وقت ثبت آثار ملی وزارت میراث تماس گرفته شده و به کمک ایشان در زمانی کوتاه تر از حالت عادی، این ملک به ثبت ملی رسید. همین طور آقای نوروزی، مالک قبلی این خانه هم همکاری بسیار خوبی با شورا، شهرداری و میراث داشتند.

واکاوی دلیلهای طولانی شدن پروسه یک تملک

پس از ثبت، پروسه تملک خیلی طولانی شد. نظری درباره دلیلهای این اتفاق توضیح می دهد: بیش از دوسال ونیم برای موضوع تملک تلاش شد تا سرانجام در نیمه سال جاری این اتفاق مبارک افتاد و سند به نام شهرداری منتقل شد. البته تحویل ملک در ابتدای تابستان انجام شد اما تا نقل و انتقالات به اتمام برسد، کار در مهرماه نهایی شد. در تمام مدت این دوسال ونیم بارها و بارها با همه ذی نفعان صحبت کردم و تلاش کردم که کارها زودتر صورت گیرد اما انگار اراده ای بود که کار کند جلو برود.

او ادامه می دهد: مبنای تصمیم گیری در مدیریت شهری همیشه این بود که همه شهروندان باید بتوانند علایقشان را در شهر دنبال کنند و همه سلیقه ها باید فضاهای شهری مورد علاقه خودرا داشته باشند. خواستیم با اینطور تلاش ها تهران شهری برای همه شهروندان تهرانی باشد.

نظری می افزاید: باید اضافه کنم که در کنار مدیران سازمان املاک شهرداری، شهردار وقت منطقه ۱۱ آقای آبادیان هم در این مساله زحمت زیادی کشیدند و در نهایت با توافقی که از پیش صورت گرفته بود، مقرر شده تا این ملک برای انجام مطالعات مفهومی، بازسازی و مرمت در اختیار شرکت توسعه فضاهای فرهنگی قرار گیرد. امیدواریم پروسه واگذاری از منطقه به شرکت توسعه زودتر صورت گیرد تا مرمت تا آخر سال به سرانجام برسد و شهروندان و علاقه مندان به شعر و ادب فارسی، بتوانند در این محل حضور داشته باشند و یاد این شاعر تهران را گرامی بدارند.

گشایش شعر در پایتخت

حالا با آنکه محله گمرک، بن بست خادم آزاد - که امروز «تولدی دیگر» می خوانندش - در یک قدمی اختتام این راه ایستاده، هنوز اما و اگرهای بسیاری در این زمینه وجود دارد. نظری معتقد است: به نظر من رویکرد شهردار جدید تهران این نوید را می دهد که ما در این بخش شاهد گشایش بیشتری خواهیم بود.

نظری بعنوان شاهد مثال ادعای خود می گوید: شهردار تهران برای اولین بار در تاریخ بلدیه برای یکی از شعرا حکم مشاوره در زمینه شعر و ادب فارسی صادر کرده است و این نشان از توجه ایشان به ادبیات فارسی و شعر دارد. من امیدوار هستم که این خانه و این فضا هم در اثر همین توجه بیشتر و بهتر مورداستفاده قرارگیرد.

او توضیح می دهد: در دوره پنجم مدیریت شهری برای مرمت این اثر بودجه تصویب کردیم و در ردیف های مربوط به شرکت توسعه فضاهای فرهنگی پیش بینی شد. مبلغ ۷۵۰میلیون تومان برای مرمت این بنا در بودجه مصوب سال۱۴۰۰درنظر گرفته شده است که متأسفانه در ایام اخیر شنیدیم شورای ششم به دنبال کاهش این رقم به ۱۰۰میلیون تومان است. امیدوار هستم شورای ششم در اولین تصمیم بودجه ای خود اجازه بدهد که این خانه تبدیل به محلی برای بازدید علاقه مندان شود.

منبع:

1400/09/14
22:32:34
5.0 / 5
204
تگهای خبر: ادبیات , تخصص , تولد , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی