یوسف اسحاق پور، درگذشت

یوسف اسحاق پور، درگذشت به گزارش کارکادو مهر نوشت: یوسف اسحاق پور، استادِ ایرانیِ دانشگاه پاریس و یکی از مهم ترین جستارنویسان و مفسران سینما و فلسفه در فرانسه از دنیا رفت.یوسف اسحاق پور، روز گذشته (شنبه ۲۴ مهر) در منزلش در پاریس و در سن ۸۱ سالگی از دنیا رفت. او متولد ۱۳۱۹ در ایران بود و در ۱۸ سالگی برای تحصیل در رشته سینما به فرانسه رفت و فیلمبرداری را در مدرسه لویی لومیر و کارگردانی و مونتاژ را در مؤسسه مطالعات عالی سینمایی، فلسفه را در سوربن و جامعه شناسی ادبیات و هنر را در مدرسه عملی مطالعات عالی پاریس آموخت.
اسحاق پور، مدرس دروس تاریخ هنر و تاریخ سینما در دانشگاه «پاریس پنج» بود. از او بیش از چهل عنوان کتاب انتشار یافته که بیشتر درحوزه های سینما، نقاشی، فلسفه و ادبیات اند. شاید مجموعه آثار او را بتوان حاصل یک عمر تامل در مورد تصویر دانست. مفصل ترین اثر او، کتابی است دو هزار صفحه ای در سه مجلد درباره اورسن ولز، که حاصل سی سال پژوهش درباره این سینماگر بزرگ است. وی در کنار مقالات و جستارهای تئوریک و زیباشناختی در زمینه فیلم، کتاب هایی هم درباره سینماگرانی همچون لوکینو ویسکونتی، یاسوجیرو ازو و ساتیا جیت رای منتشر نموده است.
از اسحاق پور همچنان تک نگاری هایی مختلفی درباره نقاشان به نام اروپایی و نیز آثاری درباره متفکران و نویسندگانی همچون الیاس کانتی، تئودور آدورنو، پل نیزان و مارکس، برجای مانده است. از جستارهای یوسف اسحاق پور در عرصه هنر و فرهنگ ایران، می توان به عناوینی همچون مینیاتور ایرانی، بر مزار صادق هدایت، کیارستمی؛ پشت و روی واقعیت، سرگذشت فکری شاهرخ مسکوب و شهره فیض جو اشاره نمود.
از میان کتاب های ترجمه شده وی در ایران می توان از «کیارستمی؛ پشت و روی واقعیت»، «اُزو؛ فرم های ناپایداری»، «ساتیا جیت رای: شرق و غرب»، «بر مزار صادق هدایت»، «سینما»، «باستان شناسی سینما و خاطره قرن»، «مارکس هنگام فروریزی کمونیسم: زوال سیاست و روشنفکر» و «موراندی؛ نور و خاطره»، نام برد.
۵۷۵۷


منبع:

1400/07/26
07:59:30
5.0 / 5
227
تگهای خبر: ادبیات , ترجمه , تصویر , تولد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی