ممنوعیت سفر عربستانی ها به ایران برداشته می شود؟

ممنوعیت سفر عربستانی ها به ایران برداشته می شود؟ به گزارش کارکادو همزمان با ادامه مذاکرات عربستان و ایران و توافق هایی برای بازگشایی کنسولگری های دو کشور، گمانه زنی هایی درباره رفع ممنوعیت سفر شهروندان عربستانی به ایران بعد از پنج سال، مطرح گردیده است.


به گزارش کارکادو به نقل از ایسنا، سال ۲۰۱۶ بعد از تعرض به سفارت عربستان، دولت این کشور سفارتخانه و کنسولگری خویش را در ایران تعطیل و سفر شهروندانش را هم ممنوع کرد. در همان سال، مدیرکل اداره گذرنامه عربستان به اتباع این کشور اخطار داد: «بدون مجوز این اداره، شهروندان عربستانی حق سفر به یمن، سوریه، اراضی اشغالی تحت کنترل رژیم صهیونیستی، تایلند و ایران را ندارند.»
این هشدارها زمانی جدی تر شد که همراه با آن، وزارت امور خارجه عربستان اخطار داد: «عبور از کشور سوم برای رسیدن به کشورهای ممنوعه، یا داشتن مُهر ورود و خروج این شش کشور، «جرم» است.»
عربستان این ممنوعیت را متوجه شهروندان کویت، امارات، بحرین و دیگر کشورهای عربی هم پیمان با خود هم دانست.
آمار دقیقی از میزان هزینه کرد گردشگران عربستانی و دیگر کشورهای عربی در ایران وجود ندارد، اما برخی مطالعات، شهروندان این کشورها را همچون گردشگران ولخرج معرفی کرده است. در نتیجه، اجرای آن فرمان، صنعت توریسم ایران را تحت تأثیر قرار داد، چنان که در سالهای بعد، هتلداران شهر مشهد که یکی از اصلی ترین مقاصد این دسته از گردشگران بودند، معترف شدند خسارت مالی سنگینی را به دلیل توقف سفر شهروندان کشورهای عربی بخصوص عربستانی ها متحمل شده اند و رئیس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی هم از به فروش گذاشته شدن ۷۰ هتل در شهر مشهد اطلاع داد. در آن سال ها، خیلی از سرمایه گذاری ها بخصوص در ساخت هتل که شرکای عربی داشت هم متوقف گردید.
محمد قانعی از اتحادیه هتلداران خراسان رضوی، یک سال بعد از ماجرای سفارت عربستان و ممنوعیت سفر شهروندان این کشور به ایران اظهار داشته بود: هتل های لوکس این شهر بیشترین خسارت مالی را از این جریان متحمل شدند. هتل های لوکسی که در جریان سرمایه گذاری های سالهای ۹۲ تا ۹۵ به شهر مشهد اضافه شده بودند، هتل هایی با تزئینات و خدمات متناسب با سلیقه گردشگران عرب که بعد از تهدیدهای عربستان از رونق افتادند.
وی همینطور اظهار داشته بود: قبل از قطع روابط تهران و ریاض و تیره شدن فضای سیاسی میان ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس، مشهد هر سال میزبان حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار توریست از کشورهای عربی بود و شرکتهای بحرینی و عربستانی بیشتر از ۱۰ هتل ۴ و ۵ ستاره را به صورت سالانه در مشهد اجاره می کردند.
بنا به اظهارات مسؤولان گردشگری هم ایران از سال ۱۳۹۵ به بعد حدود ۵۰ درصد از بازار گردشگری کشورهای عربی و حاشیه خلیج فارس را از دست داده بود و در سال هایی شمار سفر گردشگران عربستانی به ایران هم صفر شده بود.
گردشگران عربستانی که بیشتر شیعیان این کشور به شمار می آیند در تمام این سال ها از مسیر کشور سوم برای سفر به ایران بهره برده اند، چون پرواز مستقیمی بین ایران و عربستان برقرار نبوده است. با این حال، دولت عربستان همچنان بر اجرای فرمان ممنوعیتِ سفر، پابرجا مانده است.
در سال ۱۳۹۸ همزمان با مذاکرات حج بین ایران و عربستان، نماینده کشورمان، این انتظار را بیان کرد که قوانین و ضوابط سختگیرانه عربستان برای سفر زائرین، سیاحان و گردشگران این کشور به ایران لغو شود.» این مورد در جریان مذاکرات دیپلماتیک ایران و عربستان هم از جانب وزارت امور خارجه ایران بار دیگر مطرح و پیگیری شده است و انتظار می رود در صورت بازگشایی کنسولگری ایران و عربستان که از سال ۱۳۹۵ در دو کشور تعطیل شده است، نه تنها عمره برای ایرانیان از سر گرفته شود که فرمان ممنوعیت سفر شهروندان عربستانی به ایران و جرمی که از این سفر متوجه آنها شده است، ملغی شود.
منبع:

1400/07/25
08:06:13
5.0 / 5
366
تگهای خبر: تزئین , خدمات , دانش , رمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی