نامه گروه معماری و شهرسازی فرهنگستان هنر به منتخبان شورای شهر

از جان شهر برای فربه کردن تن آن هزینه نکنید

از جان شهر برای فربه کردن تن آن هزینه نکنید کارکادو: گروه معماری و شهرسازی فرهنگستان هنر نامه ای را خطاب به منتخبان ششمین دوره شوراهای اسلامی شهرهای کشور منتشر و در جریان آن بر تغییر نگاه ها از توسعه کمّی به ارتقای کیفی تاکید نمود.


به گزارش کارکادو به نقل از روابط عمومی فرهنگستان هنر، متن نامه به این شرح است:

«به نام خدا
اعضای محترم شوراهای اسلامی شهرها
همانطور که مستحضرید انتخاب شدن یا انتصاب به هر سمتی به مفهوم پذیرفتن بار سنگین حقوق مردم و صیانت از آنست و انجام این مهم، نیازمند مراقبت مستمر و بذل عمر و توان فردی و جمعی برای آنست. گروه معماری و شهرسازی فرهنگستان هنر، انتخاب و عضویت اعضای محترم جدید شوراهای اسلامی شهرهای کشور را تبریک و تهنیت می گوید و برای آن اعضای محترم در کار خطیر و شریفی که تقبل کرده اند، برکت و توفیق می خواهد.
از اولین و مهم ترین وظایف شورای شهر انتخاب شهردار است. خاصیت های شهردار، از بینش و تجربه او گرفته تا دانایی ها و توانایی هایش، در سرنوشت شهر، معماری، و زندگی مادی و معنوی شهروندان، تأثیری گسترده و بسزا دارد. از ین جهت، گروه معماری و شهرسازی فرهنگستان هنر وظیفه خود می داند که در این زمینه نکاتی مهم را، تحت دو مقوله اصلی «تغییر نگاه از توسعه کمّی به ارتقای کیفی» و «اهلیت شهر» به استحضار اعضای محترم شورا برساند.

تغییر نگاه از توسعه کمّی به ارتقای کیفی

قبل از این، توقع شهروندان از مدیران شهر بیشتر به توسعه کمّی، از قبیل عملیات عمرانی و ساخت وسازهای کلانِ شهری معطوف بود. حالا، به جهت تحولات فرهنگی و اجتماعی ای که در جامعه شهری ایران رخ داده است، آنچه این جامعه از مدیریت شهر توقع دارد، بیش از هر چیز، توجه به کیفیات و ارتقای کیفیت فضای شهری است.
گسترش های کمّی، خصوصاً آن گاه که عنان گسیخته و هویت گریز می شود، نیازمند منابع مالی عظیمی است. مدیریت شهر برای تامین این منابع در ضمن سالیان، ناگزیر شده است سیاست هایی در پیش بگیرد که سرشت آنها با ارتقای کیفی شهر در تضاد بوده است. به عبارت دیگر، کیفیت شهر فروخته شده است تا درآمد حاصل از آن صرف گسترش کمّی شهر شود. این گسترش کمّی، حتی در جاهایی که موفقیت آمیز بوده، خود بر بحران های کیفی دامن زده و این تسلسلِ باطلْ پیوسته به ضرر کیفیت شهر ادامه یافته است.
معضلات امروز شهرهای ایران بیشتر نرم افزاری است تا سخت افزاری. ارتقای نرم افزاری و بهسازی کیفی شهرْ بیش از منابع مالی، نیازمند منابع فکری است، که بمراتب کم هزینه تر است. بنابراین، در پیش گرفتن سیاست ارتقای کیفیت فضای شهری، مدیریت شهر را از گرفتاری در چنبره ولعِ بی حدوحصر منابع مالی می رهاند و به آن فرصت می دهد به شهر به نحو دیگری بنگرد. شخصی که آن شورای محترم به سمت شهردار برمی گزیند باید چنین بینشی داشته باشد و از جان شهر برای فربه کردن تنِ آن هزینه نکند. در این جهت، بایسته است که شهردار و شورای شهر به این نکات توجه و اهتمام کنند:
الف. تا حالا بخش مهمی از درآمدهای شهر بوسیله فروش پاره هایی از شهر، صدور مجوز تخطی از قوانین شهری در ازای پرداخت پول، و هزینه کردن از کیسه آینده شهر تامین شده است. تحمل شهر از این حیث به آخر رسیده است و شهرها دیگر تاب چنین فشارهایی را ندارند. باید اداره شهر را از اتکا به شهرفروشی و قانون فروشی و آینده فروشی نجات داد.
ب. مدیریت شهر باید بر ایجاد درآمدهایی متمرکز شود که بجای تکیه بر فروش شهر و قانون و آینده، طبق قانون باشد؛ دارایی های شهر را صرف هزینه های جاری نکند، و ثروتی برای آینده شهر پدید آورد.

ج. ارتقای کیفی شهر بجای توسعه کمّی و ناپایدار، معطوف به توسعه پایدار شهر است. لازمه توسعه پایدارْ حفظ تعادل بین ارکان زیست محیطی و اجتماعی و اقتصادی شهر است؛ بطورمثال نمی توان ارکان زیست محیطی شهر را فدای توسعه اقتصادی شهر کرد و توقع توسعه پایدار داشت. همین طور کاربست اقتصاد چرخه ای و استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در جهت کاهش آلودگی ها، همچون لازمه های توسعه پایدار می باشد.

اهلیت شهر

اگر از منظر کیفی به شهرها بنگریم، هیچ دو شهری همانند نیستند. کیفیات و استعدادهای کیفی هر شهر از سابقه تاریخی، بقایای تاریخی شهر، محیط و منظر طبیعی، بافت و نظام اجتماعی شهر، فرهنگ مردم، زبان و لهجه و آداب شفاهی و رفتاری مردم آن برمی آید. شناسایی این کیفیات نیازمند این است که شخص در این شهر بالیده باشد و شخصیت وی در آن شکل گرفته باشد، تاریخ و مردم شهر را بشناسد و به شهر تعلق خاطر داشته باشد. هریک از شهرهای ایران دارای کیفیات و استعدادهای کیفی خاص خود است. لازمه ارتقای کیفی شهرْ فهم این استعدادها و کیفیت هاست؛ و لازمه فهم این استعدادها، سابقه درازِ زندگی در آن شهر و تعلق خاطر به آنست. شهردار آینده باید اهل شهر مورد نظر باشد و توانایی تشخیص کیفیات آن شهر را داشته باشد. اهلیت شهر سبب تقویت حس مکان و ایجاد تعلق به مکان در شهروندان می شود. چنین تعلقی در خدمت تقویت روحیه شهروندی و ایجاد و تقویت روحیه جمعی در اهالی شهر برای حفظ و ارتقای کیفی شهر خواهد بود.

گروه معماری و شهرسازی فرهنگستان هنر، ضمن آرزوی موفقیت و سربلندی برای شوراهای جدید شهر و شهرداران منتخب آنها، آمادگی دارد نسبت به رایزنی ها و مشاوره های تخصصی برای تصمیم سازی ها و سیاست گذاری های کلان در زمینه های معماری و شهرسازی اقدام نماید تا باشد شاهد نقطه عطفی در مدیریت شهری هریک از شهرهای کشور باشیم.»منبع:

1400/05/09
21:29:45
5.0 / 5
190
تگهای خبر: تاریخی , تبریك , فرهنگ , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی