اصغر همت، بازیگر سریال امام علی (ع) :

مادرم گفت مروان نشو!

مادرم گفت مروان نشو! روزنامه جام جم نوشت: از زمانی که اصغر همت ردای مروان بن حکم را در سریال «امام علی (ع)» بر تن کرد بیشتر از ربع قرن می گذرد و از دوره ای که داوود میرباقری به همت، پیشنهاد بازی در نقش یکی از سیاس ترین شخصیت های اموی را داد حدودا سه دهه.


اصغر همت زمان سریال امام علی(ع) جوان باتجربه ای بود و حالا بازیگری است با پیشینه ای طولانی و کارنامه ای پربار که در آثار تلویزیونی اش ایفای درخشان نقش مروان بن حکم، حکم نگین انگشتری را دارد. در سریالی که حدودا همه عوامل بهترین دستاوردشان را عرضه نموده اند، اصغر همت از بهترین هاست. سریال «امام علی (ع)» در چه شرایطی ساخته شد؟ و فکر می کنید چرا این سریال در بازپخش هایش کماکان با استقبال مردم مواجه می شود؟
زمان فیلمبرداری سریال «امام علی (ع)» صفا و صمیمیتی بین ما جریان داشت که امروز دیگر گم شده. همینطور آقای میرباقری دست روی دوره ای از زندگی امام علی (ع) گذاشتند که جنبه دراماتیک بسیار بالایی دارد و مهم تر از همه این که ما ایرانیان علاقه و دلبستگی عجیبی به «علی (ع)» داریم. تمام این عوامل دست به دست هم دادند که مردم با وجود گذشت زمان، کماکان پای تماشای این سریال بنشینند. پیش از بازی در سریال «امام علی(ع)» چقدر با مروان بن حکم (سرسلسله خاندان مروانی) آشنا بودید و از چه منابع و کتبی برای شناخت بیشتر این شخصیت بهره بردید؟
فیلمنامه این سریال به تنهایی حاوی اطلاعات بسیار خوبی بود اما از آن زمانی که قرار شد من نقش مروان را بازی کنم تا زمانی که جلوی دوربین رفتم حدودا دو ماه بیشتر طول نکشید، تلاش کردم در همین مدت اندک به تمام منابع و کتب تاریخی و مذهبی موجود از آن مقاطع تاریخی دسترسی پیدا کنم. بهترین کتابی هم که در این حوزه به من کمک کرد رمان بسیار شیرین و دلچسب «امام علی بن ابیطالب(ع)» نوشته عبدالفتاح عبدالمقصود بود. مطالعاتی که در این حوزه داشتم برایم بسیار راهگشا بود. از به دنیا آمدن مروان بن حکم گرفته تا شرایطی که بر پدرش گذشته بود، مسائلی که بین حضرت محمد(ع) و پدرش بود، تبعیدشان به طائف و عقده ای که این انسان نسبت به آل هاشم پیدا می کند. او با دختر عثمان بن عفان (سومین خلیفه) ازدواج می کند و در نهایت به قدرت می رسد و هر کاری از دستش برمی آید انجام می دهد تا خلیفه می شود. کما این که بعدها تاریخ هم می گوید؛«عثمان یک سایه است و چرخاننده اصلی مروان است». البته در مطالعاتم نه تنها زندگینامه خود مروان بلکه به خیلی قبل تر از آن یعنی زمان حضرت ابراهیم(ع) هم رجوع کردم. از ابراهیم (ع)، اسماعیل (ع) و عدنان گرفته تا قبیله قریش و عبدمناف، جد پنجم تمام کسانی که بعدها با هم دشمن می شوند. شاید افواه عمومی ندانند جز عمر بن خطاب (دومین خلیفه) که از طایفه بنی تمیم است، باقی کسانی که در آن برهه از تاریخ با هم دوست یا دشمن اند همگی از طایفه قریش و پسرعمو و پسرعموزاده هستند و خلاصه این که تمام مطالعات و تحقیقاتی که داشتم، شد مروان بن حکم که شما در سریال «امام علی (ع)» دیدید. از قبول این نقش منفی هراس نداشتید؟ فکر نکردید شاید همیشه مردم شما را به نام مروان بشناسند؟
به هیچ وجه. من اصلا به نقش منفی اعتقاد ندارم. چون فکر می کنم آدم منفی اصلا وجود ندارد. بطور قطع منفی ترین انسان در زندگی شما را بعضی ها دوست دارند. پس نمی توان گفت آن انسان منفی است، بلکه از دیدگاه شما منفی است. اتفاقا در همین باره که پرسیدید خاطرم هست مادر مرحومم چون در زیارت عاشورا زیاد خوانده بود که؛ «وَ لَعَنَ اللَّهُ آلَ زِیادٍ وَ آلَ مَرْوانَ وَ لَعَنَ اللَّهُ بَنی اُمَیةَ قاطِبَةً وَ....»، وقتی متوجه شد می خواهم نقش مروان را بازی کنم، به من گفت نمی خواهد این نقش را بازی کنی و من برای ایشان از دیدگاه خودمان که شیعه هستیم نقش مروان را توضیح دادم و در توجیه به او گفتم که اتفاقا ثواب بازی در نقش شخصیت مروان به من اصغر همت می رسد. و حتما تمام لعن و نفرین ها به خود مروان و آل مروان؟
(می خندد) بله. زمانی که مادرتان شما را در این سریال از قاب تلویزیون دیدند، دیگر راضی شده بودند؟
بله، بالاخره با ایشان صحبت کردم و ایشان هم پذیرفته بودند و در نهایت مادرم هم مانند مردم دیگر پای تلویزیون نشست و حتی اگر تمام مردم هم از بازی من لذت نمی بردند، مادرم از بازی من لذت می برد. همان طور که خودتان هم گفتید حب و علاقه ویژه ایرانیان به امام علی(ع) برکسی پوشیده نیست. شما تاکنون برای زیارت حرم مطهر آن حضرت به نجف مشرف شده اید؟
خیر. من فقط توفیق سفر به مکه و مدینه را داشتم. البته قصد داشتم به کربلا، نجف و سوریه هم بروم که قسمت نشد. و در شبهای قدر چه حس هایی را تجربه می کنید؟
در وهله اول این نکته را متذکر شوم که همیشه به این فکر می کنم مردم ما مرتکب یک اشتباه بزرگ می شوند و آن این که فکر می کنند شبهای قدر فقط شبهای مولا «علی (ع)» است. نمی دانم شاید از سعادت حضرت علی (ع) بوده که ضربت خوردن و شهادت شان مقارن با شبهای قدر یعنی شبهای نزول قرآن شده، اما می خواهم در اینجا توضیح دهم در معنای واقعی شبهای قدر به معنای شب هایی است که قرآن در آن نازل شده. ازاین رو شبهای قدر متبرک به نام و نزول قرآن بوده و شبهای مبارکی است. ضمن این که خیلی ها فکر می کنند شیعیان وقتی در انتهای قرائت قرآن می گویند «صدق ا... العلی العظیم»؛ به خاطر حضرت علی(ع) است. در حالیکه اصلا این طور نیست و ما دو صفت خداوند را در انتها قرائت قرآن ذکر می نماییم. می گوییم «صدق ا... العلی العظیم» و نام خدا را با دو صفتی که در قرآن مجید آمده (یعنی آیه ۲۵۵ سوره بقره و آیه ۴ شوری) می آوریم. در واقع دو صفت بلند مقام و با عظمت را برای خداوند می آوریم. نگفتید چه حسی در این شب ها دارید؟
من خودم هم علی هستم. نامم در شناسنامه علی اصغر است. کسی که از وقتی چشم باز می کند او را با این نام صدا می زنند، می خواهید چه احساسی راجع به این شب ها که مقارن با شهادت آن حضرت است، پیدا کند. شبهای قدر، شبهای نزول قرآن است و در بیان عظمت این شب ها همین قدر بگویم که می دانم هستند کسانی که از تمام ماه رمضان فقط همین سه روز را روزه می گیرند، فقط همین سه روز را که با مقام حضرت علی(ع) عجین شده است. این روزها مشغول چه کاری هستید؟
از شروع کرونا هیچ کاری را نپذیرفتم، به جز سریال «زمین گرم» به نویسندگی و کارگردانی سعید نعمت ا... که آن هم چون پیش از همه گیری کرونا آغاز کرده بودیم از نظر اخلاقی وظیفه خودم دانستم در ایام کرونا بروم و تمامش کنم. به نظرم سلامت انسان از هر چیز دیگری مهم تر است. خودتان دیدید سال قبل چه هنرمندانی را از دست دادیم. حتی یک تار موی کسی مثل پرویز پورحسینی با تمام سریال های این مملکت قابل تعویض نبود یا کسانی مثل کریم اکبری مبارکه، اکبر عالمی، خسرو سینایی، چنگیز جلیلوند و... که هیچگاه جایگزینی برایشان در هنر این سرزمین پیدا نمی گردد. ازاین رو وقتی پروتکلهای بهداشتی در پشت دوربین صورت نمی گیرد و خودمان هم نمی توانیم جلوی دوربین ماسک بزنیم، نه خود و نه همسرم (افسر اسدی)، علاقه ای به کار در این شرایط نداریم. نام کریم اکبری مبارکه آمد، کسی که ریسک بازی کردن یکی از منفورترین شخصیت ها نزد شیعیان را پذیرفت و ابن ملجم سریال امام علی(ع) شد...
ببینید، بازیگری که به قول شما ریسک نمی کند و نقش منفی، منفور و ملعون را بازی نمی کند اصلا بازیگر نیست. کاملا درست است. همکاری با کریم اکبری مبارکه در سریال امام علی(ع) چطور بود؟
بعضی سکانس های سریال امام علی(ع) در بندرعباس فیلمبرداری شد. به همین خاطر با ایشان و آقای آزاد در هتل هم اتاق بودیم. پیش از آن هم از سال ها پیش حتی پیش از این که دانشجوی دانشکده هنرهای زیبا شود، می شناختمش. زمان حیاتشان مراسم تجلیلی برایشان برگزار شد که آنجا گفتم تو جزو معدود کسانی هستی که هم کریمی، هم اکبری و هم مبارک و متاسفانه زمان رفتنش هم در متنی که برایش نوشتم از همین عبارت استفاده کردم «تو همیشه فکر می کردی من درباره ات غلو می کنم، اما من جدی می گفتم، تو هم کریمی (به معنای بخشنده)، هم اکبری (به معنای بزرگ) و هم مبارکی. به نظر شما سریال امام علی(ع)، توانست توقعات را برآورده کند؟
همین که پس از حدودا ۳۰سال مردم بازپخش این سریال را با اشتیاق تماشا می کنند و با وجود ساخت بیشمار سریال تازه، اما سریال امام علی (ع) همچنان جایگاه خودش را دارد یعنی نه تنها مردم بلکه خود ما عوامل این سریال را هم تا همیشه راضی کرده است. ۵۸۵۸

1400/02/13
10:34:33
5.0 / 5
277
تگهای خبر: تاریخی , جوان , دانش , دوربین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی