برگزیدگان كتاب سال الوند عرضه شدند

برگزیدگان كتاب سال الوند عرضه شدند کارکادو: دبیرخانه جایزه کتاب سال الوند برگزیدگان سومین دوره این جایزه را در سه بخش معرفی نمود.


به گزارش کارکادو به نقل از ایسنا، دبیرخانه جایزه کتاب سال الوند برگزیدگان این جایزه را به این شرح معرفی کرده است:
از میان نامزدهای این دوره به ترتیب حروف الفبا که عبارت بودند از: «از هر از گاه» مظاهر شهامت، «از چه رنگی به تن؟ »ابوالفضل پاشا، «اینجا نیروی جاذبه کمتر است» رزا جمالی، «پاهای خواب رفته مترسک» مهدی عدالتی، «ترانه های گمشده در کوچه های باد» محمود معتقدی، «جنون دارد این دوچرخه» ایرج ضیایی، «چرخ زدن با دلتنگی» محمدباقر کلاهی اهری، «دیوارها آوار به دنیا می آیند» صابر سعدی پور، «سوسن» فاطمه سالاروند، «عاشقانه های رنوی پیر قرمز» حمیدرضا شکارسری، «غم آغوشی» ترانه جامه بزرگی، «قی چی» از شهرام پوررستم و «مین ها همیشه سر به زیرند» جمال بیگ، ضمن تقدیر از کتاب «ترانه های گمشده در کوچه های باد» محمود معتقدی، تندیس و لوح تقدیر این دوره به ایرج ضیایی با مجموعه شعر «جنون دارد این دوچرخه» اهدا می شود.
برگزیده بخش «انجمن علمی نقد ادبی ایران»:
از میان تمام آثار بررسی شده توسط داوران انجمن، تندیس و لوح تقدیر این بخش به کتاب «سوسن» از فاطمه سالاروند تعلق می گیرد.
برگزیدگان بخش استانی ویژه شاعران استان همدان:
در این بخش و از میان آثار ارسالی به دبیرخانه جایزه، یک تندیس و دو لوح سپاس به سه شاعر استان همدان تقدیم می شود.
با سپاس ویژه از مهدی طراوتی توانا و مریم فعله گری و تقدیم لوح تقدیر، تندیس جایزه به شادی صالحی تعلق می گیرد.
در این بخش محمدسینا برنده هم بعنوان «شاعر امید» معرفی شد.
داوری این دوره را در هر سه بخش قربان ولیئی (شاعر و عضو هئیت علمی دانشگاه زنجان)، سیدمهدی طباطبایی (شاعر و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی)، سیدعلی قاسم زاده (منتقد و عضو هیئت مدیره انجمن و عضو هیئت علمی دانشگاه امام خمینی (ره)، ابراهیم خدایار (رئیس انجمن علمی نقد ادبی ایران، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس)، علیرضا بهرامی، محمد صارمی شهاب، حجت یحیوی و حسن گوهرپور برعهده داشتند.
حسن گوهرپور دبیر این رویداد ادبی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: آیین پایانی سومین دوره جایزه که قرار بود اسفندماه ۱۳۹۹ بصورت مجازی برگزار شود، به امید بهبود اوضاع در فروردین به تعویق افتاد، و با بررسی های هیئت اجرائی و هماهنگی های لازم برای برگزاری مراسم، قرار شد تندیس های جایزه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ و همرمان با روز گرامیداشت یاد عطار، طی مراسمی به شاعران برگزیده اهدا شود، اما از آن جایی که محدودیت های کرونائی بالا گرفت و استان های کشور همچون استان همدان و تهران (که اولی محل برگزاری دو دوره گذشته جایزه و دومی محل دبیرخانه جایزه است) قرمز شدند، به جهت رعایت دستورالعمل های بهداشتی برگزاری مراسم منتفی شد.
او درباره روند برگزاری دوره سوم جایزه هم اظهار داشت: پیرو اعلام دبیرخانه، کتاب های شعری که سال ۹۸ انتشار یافته بودند، توسط ناشر یا شاعر به دبیرخانه ارسال شدند. آثار رسیده در سه بخش به داوران تقدیم شدند و سپس بررسی ها شروع شد.
گوهرپور با اشاره به سه بخش جایزه اظهار داشت: همانطور که در اخبار و فراخوان هم ذکر شده بود، جایزه کتاب سال الوند سه بخش «جایزه کتاب سال الوند»، جایزه «انجمن علمی نقد ادبی ایران» و «شاعران استان همدان» دارد. این سه بخش بصورت کاملاً مجزا داوری و اجماع نظرها به دبیرخانه ارسال می شود.
این عضو انجمن علمی نقد ادبی ایران اعلام نمود: در این دوره هم مانند دو دوره گذشته، انجمن علمی نقد ادبی ایران بخشی مستقل در داوری های جایزه داشت که جا دارد در این جا از کوشش های جناب آقای دکتر خدایار بعنوان رئیس انجمن که تلاش دارد انجمن را وارد فضاهای جدیدی از گفتمان های حوزه ادبیات در کشور کند و همین طور داوران که همه از اعضای هیئت علمی دانشگاه های کشور هستند تشکر و قدردانی کنم.
دبیر جایزه کتاب سال الوند در مورد بخش استانی هم اظهار داشت: بخش استانی جایزه هم توسط داوران استانی مورد نقد و بررسی قرار گرفت. جایزه در بخش استانی یک «اتاق فکر» هم داشت که در این اتاق فکر، تعدادی از شاعران استان از شهرستان های مختلف استان حضور داشتند و درباره انتخاب داوران و شیوه برگزاری و... مشورت می دادند که جا دارد در این فرصت مراتب سپاسگزاری از این دوستان هم تقدیم شود.


ابراهیم خدایار، رئیس انجمن علمی نقد ادبی ایران هم با اشاره به نقش نهادهای علمی دانشگاهی در شناسایی شاعران موفق و معرفی آنان به جامعه مخاطب، حضور انجمن مورد اشاره در سه دوره پی در پی این جایزه را به فال نیک گرفت و ابراز امیدواری کرد نهاد شعر بتواند همچون گذشته علاوه بر ادای رسالت اجتماعی خود، در جلب توجه ذوق جامعه به سمت زیبایی های مندرج در زبان شعر نیز موفق عمل کند.
او سپس اظهار داشت: درست است که در دهه های اخیر در ایران نیز همسو با تحولات جهانی، شعر به نفع رمان در موضوع تاثیرگذاری اجتماعی عقب نشسته است، اما هنوز هم به علت نوع تربیت ذوق ایرانیان، شعری که بتواند با انسان معاصر ایرانی هم نوایی کند و زبان علایق وی باشد، بی شک با اقبال مخاطبان مواجه خواهد شد و با فرصت هایی که دیگر هنرها (موسیقی، سینما و...) در اختیار آن گذاشته اند، موثرتر از گذشته در جامعه حضور پیدا خواهدنمود.
خدایار در آخر اظهار داشت: برای بنیانگذاران جایزه الوند و نیز برندگان سومین دوره این جایزه موفقیت بیش از پیش را آرزو دارم.


در دوره نخست فرزاد آبادی برای مجموعه شعر «گفت و گو با تاریکی» جایزه کتاب سال الوند را دریافت کرد، همین طور تندیس جایزه به انتخاب انجمن علمی نقد ادبی به شاعر افغانستانی، سیدرضا محمدی، با مجموعه شعر «روح اندوهگین یک شاعر» تعلق گرفت.

در دوره دوم جایزه هم فرامرز سه دهی با مجموعه شعر «فنجان شکسته در پاییز فروپاشی» در بخش «کتاب سال شعر الوند» و دکتر محمدرضا ترکی با مجموعه شعر «سال های بی ترانگی» در بخش «جایزه ویژه انجمن علمی نقد ادبی ایران» معرفی گشتند. از حسنا محمدزاده با کتاب «پری روز» نیز در این بخش تقدیر گردید.
در دومین دوره، یک بخش به جایزه اضافه شده بود که بخش شاعران استان همدان بود. در اولین دوره از این بخش، محسن جعفری از ملایر تندیس جایزه را دریافت کرد و از کمال امرایی از همدان و لیلا اوحدی از ملایر تقدیر گردید. همین طور از حدیثه یاری بعنوان کم سن ترین شرکت کننده جایزه بعنوان «شاعر امید» تقدیر گردید.
منبع:

1400/01/27
22:14:53
5.0 / 5
296
تگهای خبر: ادبیات , اهدا , جایزه , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی