آمریكا به استرداد اموال صداوسیما موظف شد

آمریكا به استرداد اموال صداوسیما موظف شد کارکادو: روابط عمومی سازمان صداوسیما دقایقی قبل اعلام کرد، «دیوان داوری دعاوی ایران ـ آمریکا مستقر در لاهه هلند، دولت آمریکا را به استرداد اموال رسانه ملی یا پرداخت مابه ازای آن به ارزش تقریبی یک میلیون و 300 هزار دلار محکوم کرده است؛ حکمی که قطعی است و به زودی اجرائی می شود.»


به گزارش کارکادو به نقل از ایسنا، در خبر اعلام شده توسط روابط عمومی صداوسیما آمده است:
«معاونت حقوقی و امور مجلس صداوسیما با پیگیری­ های مستمر، ارائه مستندات، دفاعیات، لوایح متقن و بهره ­گیری از حقوق­دانان و کارشناسان مجرب، با همکاری مرکز امور حقوقی بین ­المللی ریاست جمهوری موفق شد از هیات عمومی دیوان داوری متشکل از ۹ قاضی رسیدگی کننده، رأی محکومیت «قطعی» دولت آمریکا را بگیرد.
طرح دعوی صداوسیما مقابل دولت آمریکا به استرداد برخی از ادوات موسیقی بازمی گردد که دیوان داوری ایران و آمریکا بعد از بررسی موضوع در یک بازه زمانی طولانی، رأی به محکومیت دولت آمریکا صادر کرد. تجهیزات مورد اشاره توسط یکی از کارمندان سابق نمایندگی رادیو و تلویزیون ایران در نیویورک برای سازمان خریداری شده بود که دولت آمریکا مانع از انتقال آن ­ها به ایران شد.
رأی بدوی دیوان شامل موضوعات گوناگون و بیش از ۶۹۱ صفحه، سال قبل (بیستم اسفند ۱۳۹۸) صادر شد، ولی با اعتراض طرفین به برخی مفاد آن، اخیراً این رأی به صورت «قطعی» درآمده و در نهایت دولت آمریکا به استرداد ادوات مورد نظر محکوم شده است.
قضات رسیدگی کننده، مهلت چهار ماهه ­ای برای اجرای رأی مذکور تعیین و مقرر کرده ­اند که در صورت عدم مبادرت به موقع دولت آمریکا، واشنگتن مکلف است با احتساب خسارات وارده، مجموعاً مبلغ یک میلیون­ و ۲۳۸ هزار و ۱۱۰ دلار به سازمان صداوسیما خسارت بپردازد.
کارشناسان حقوقی و سیاسی براین باورند که این رأی، بیان­گر توانمندی کارشناسان زبده حقوقی سازمان صداوسیما در ارائه لوایح و دفاعیات متقن است که با همکاری مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری در دفاع از منافع ملی و خصوصاً پاسداری از منافع رسانه ملی در محاکم و مراجع بین المللی انجام پذیرفته است. همین طور صدور این رأی می تواند بعنوان رویه و مستندی مهم در طرح دعاوی کشورمان مقابل دولت آمریکا بمنظور استرداد سایر اموال به ناحق توقیف شده ملت ایران مورد استناد قرار گیرد.
در این پرونده از جانب کشورمان سه داور (دکتر حمیدرضا نیکبخت فینی و دکتر سید جمال سیفی، اعضای هیئت علمی دانشگاه و دکتر میرحسین عابدیان کلخوران، قاضی سابق دیوان عالی کشور) حضور داشتند و سه قاضی بی طرف (برونو سیما و هربرت کرونک، قضات عالی رتبه آلمانی و هانس ون هوته، قاضی برجسته بلژیکی) بوده اند و توماس جانسون، چارلز براور و رزماری بارکت نیز بعنوان قضات دولت آمریکا در پرونده یاد شده تصمیم ­گیری کرده اند.»
منبع:

1399/12/11
19:55:43
0.0 / 5
576
تگهای خبر: دانش , رمان , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی