تكریم آیت الله العظمی صافی گلپایگانی از خادم برجسته قرآن كریم

تكریم آیت الله العظمی صافی گلپایگانی از خادم برجسته قرآن كریم کارکادو: مدتی پیش آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مرجع عالی قدر عالم تشیع طی تماس تلفنی با آیت الله سید محمدباقر حجتی از کارهای گرانبار قرآنی ایشان تجلیل نمود.


به گزارش کارکادو به نقل از معاونت قرآن و عترت، به دنبال این اقدام مبارک، عبدالهادی فقهی زاده معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار نمود: چند روزگذشته خبر تماس آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مرجع عالی مقام عالم تشیع با دانشمند خدوم وپردان آیت الله سیّد محمدباقر حجتی و تجلیل از کارهای گرانبار قرآنی ایشان در هفت دهه اخیر، فضای رسانه ای کشور را عطرآگین کرد؛ این اقدام مبارک هرچند درهیاهوی رسانهای جدید در روزهای اخیر انعکاس وسیعی پیدا نکرد، اما به دلیلهای گوناگون نمی توان از کنارآن بسادگی گذشت.
ایشان سپس اشاره کرد: قال رسول الله(ص) «اهل القرآن اهل الله وخاصّته». این مرجع عالی مقام تقلید که خود در زمره عالمان بزرگ دینی وصاحب آثار فاخر و گرانقدری درحوزه علوم اصیل اسلامی هستند و در زندگی پرافتخارخود منشا خدمات فراوانی به دین وملت بوده اند، در تماس خود، ترویج و نشر معارف نورانی قرآن را همچون با اهمیت ترین اقداماتی برشمردند که در جهت معرفی اسلام و معارف ناب مکتب نورانی اهلبیت عصمت و طهارت(ع) لازم و لازم است.
فقهی زاده اشاره کرد: ایشان، نوشتن و فعالیت قلمی مبتنی بر دانش گسترده و نگرش صحیح در عرصه قرآن و احادیث امامان اهل بیت(ع) را همچون توفیقات بزرگی به شمار آوردند که تنها نصیب تعدادی از انسان های پاک نهاد ومتعالی می شود و باید با اهتمام وکوشش بیشتر درجهت ترویج این تعالیم حیات بخش، قدردان این نعمت بزرگ الهی بود.
معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تآکید کرد: این مرجع تقلید با تجلیل از آثار مکتوب و کارهای فرهنگی چهره ماندگار علوم قرآن و حدیث آیت الله حجّتی، اقدامات ایشان را در معرّفی قرآن کریم و پررنگ کردن برجستگی های این کتاب آسمانی بسیار قابل تقدیر دانست.
ایشان سپس سخنانش با اشاره به اقدام شایسته و درس آموز این مرجع عالی قدر، نکات نهفته در این پیام را برشمرد و اضافه کرد: نکته اول اینکه سیّدمحمدباقر حجّتی استاد ممتاز دانشگاه تهران و بنیانگذار رشته تخصصی علوم قرآن وحدیث و پاره ای دیگر از رشته های وابسته در سطوح عالی دانشگاهی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است که در تاسیس، تثبیت وگسترش آنها، جهد فراوان کرده است و یکی از پژوهشگران، مولفان و مدرسان برجسته این حوزه درعالی ترین مراتب دانشگاهی و چهره ماندگار علوم قرآن وحدیث است. او همین طور عضویت در فرهنگستان دمشق را درکارنامه دارد و مولف کتاب های فراوان و ارزشمندی درتفسیر، علوم قرآن، علوم حدیث، تعلیم و تربیت، تاریخ اسلام و همین طور لیست نسخه های خطی است که شمار آنان به ده ها جلد می رسد.
فقهی زاده اضافه کرد: نکته دوم اینکه، این مبادرت به جا و باارزش در روزگاری که عده کثیری ازمردم گمان می کنند که عرصه کارهای قرآنی به تلاوت و حفظ و مسابقات، اختصاص دارد نشان داد که از دید تیزبین رهبران اصیل و فرزانه دینی و پیشگامان خدمت خالصانه به آرمان های مقدس قرآن و عترت نباید کارهای قرآنی را به چند هنر آوایی محدود کرد؛ بلکه تدبر در قرآن و عمل به تعالیم نورانی آنرا باید در مرتبه ای والاتر ملاحظه کرد و سامان بخشی به ساحت زندگی مومنانه بر اساس آموزه های قرآن کریم را که آیت الله حجّتی یکی از پیش قراولان سختکوش و مخلص این عرصه در ده های اخیر در ایران معاصراست اولویت بخشید.
ایشان سپس اشاره کرد: تماس این مرجع عالیقدر با یک پژوهشگر ژرف اندیش ومفسّر برجسته قرآن کریم و تجلیل از خدمات ایشان در عرصه های گوناگون علمی و عملی در یکی از پرمخاطره ترین مراحل حیات اجتماعی عملا یادآور این نکته است که عصاره کارهای قرآنی حرکت در عمق معارف قرآن کریم است -هرچند حرکت در سطوح در رابطه با الفاظ آیات الهی نیز اهمیت خودرا دارد.
معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنانش اظهار داشت: نکته سوم تجلیل از کارهای دامن گستر پژوهشی و ورود به عرصه های مورد نیاز دینی و تربیتی است که از این اقدام نمادین می توان آموخت که دیگر بار حرکت در عمق قرآن ونگرش مقاصدی به آموزه های دینی را یادآوری کرد.
وی اشاره کرد: امید است تماس هوشمندانه آیت الله العظمی صافی گلپایگانی که به مثابه درختی سترگ وتنومند است و شاخساران پربرگ و بار فراوان دارد، منشا تحولات جدیدی در فرهنگ سازی قرآنی شود و حیات دوبارهای به کارهای گوناگون قرآنی ببخشد که در پرتو تعالیم نورانی و حیاتبخش آن، به این بزرگترین الهی نامه برکت خیز بیش از پیش ببالیم و آنرا در نگرش و بینش و رفتار خود بگسترانیم.
منبع:

1399/10/29
17:25:37
0.0 / 5
989
تگهای خبر: خدمات , دانش , رمان , عكاس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی