معاون وزارت تعاون در گفت و گو با كاركادو اعلام كرد:

آغاز ساخت مسكن كارگری در ۱۰ هزار قطعه زمین واگذار شده

آغاز ساخت مسكن كارگری در ۱۰ هزار قطعه زمین واگذار شده به گزارش کارکادو معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تمدید مهلت تکمیل وجه برای طرح اقدام ملی مسکن کارگران اظهار داشت: ۱۰ هزار واحد قطعه زمین در اختیار اتحادیه تعاونی های مسکن کارگری قرار گرفته و پروژه ساخت آن شروع شده است.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا، دیماه سال قبل «محمد شریعتمداری» وزیر تعاون از امضای تفاهم نامه این وزارتخانه با وزارت راه و شهرسازی برای تأمین مسکن کارگران، بازنشستگان و مستمریبگیران تأمین اجتماعی اطلاع داد.
به گفته وزیر تعاون، صندوق های تأمین اجتماعی و بازنشستگی کشوری در تأمین مالی این پروژه ها مشارکت دارند؛ ضمن اینکه وزارت راه و شهرسازی هم با واگذاری زمین های ۹۹ ساله به شکل مجانی در این پروژه همکاری خواهد نمود.
علاوه بر این، از ظرفیت شرکت شهرک های صنعتی هم که محل تجمع صنایع محسوب می شوند، استفاده خواهد شد تا کارفرمایان به استناد ماده ۱۴۲ قانون کار، در این طرح مشارکت داده شوند و علاوه بر استفاده از ظرفیت های دولت، از ظرفیت های جامعه کارفرمایی هم برای تأمین زمین و مسکن کارگران استفاده گردد.
در قالب این تفاهم نامه مقرر شد طی دو سال، ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی برای جامعه کارگری، بازنشستگی و مستمری بگیر کشور صورت گیرد.
چند روز پیش وزارت تعاون اعلام نمود که مهلت واریز آورده در سامانه اقدام ملی مسکن برای متقاضیان دارای شرایط همچون کارگران، بازنشستگان، مستمری بگیران و زنان سرپرست خانوار تا آخر دیماه تمدید گردید.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا درباره جزئیات این طرح اقدام ملی مسکن کارگران و اقدامات انجام شده اظهارداشت: این طرح به دنبال امضای تفاهم نامه بین وزارت تعاون و راه و شهرسازی از دیماه سال قبل عملیاتی شد.
«ابراهیم صادقی فر» اضافه کرد: اجرای طرح اقدام ملی مسکن کارگران در ایام نخست کار زمان بری بود اما کارها با دقت انجام می شد برای نمونه شناسایی متقاضیان طرح طبق اطلاعات موجود در بانک اطلاعات رفاه ایرانی ها انجام شد و افراد واجد شرایط به وزارت مسکن و راه شهرسازی ارائه شد.
وی بیان نمود: در طرح اقدام ملی مسکن کارگران بحث تسهیلات مسکن، تأمین زمین و سازنده ها مطرح بود که از سال قبل اقدامات لازم در مورد آماده سازی زمین ها انجام شده و تسهیلات اولیه مسکن هم برای همه گروه های هدف در نظر گرفته شده است و البته این به غیر از تسهیلات درنظر گرفته شده وزارت تعاون است که هفته آینده میزان آن توسط وزیر اعلام می شود.
معاون فرهنگی وزارت تعاون اظهار داشت: پنج سازنده اصلی و بزرگ کشور برای طرح اقدام ملی مسکن کارگری مشخص شده است و آنها ورود کرده اند.
وی درباره گروه هدف طرح اقدام ملی مسکن کارگران اظهار داشت: گروه هدف این طرح شامل کارگران و بازنشستگان کشوری، تأمین اجتماعی، فولاد و روستائیان و عشایر هستند.
صادقی فر اظهار داشت: ظرفیت پیشبینی شده برای این طرح ۲۰۰ هزار واحد مسکن می باشد اما این تعداد با عنایت به جامعه هدف وسیعی که وجود دارد افزایش خواهد یافت و برنامه ریزی برای تکمیل واحدهای دیگر و تعیین زمین و آماده سازی زمین هم انجام می شود.
وی اضافه کرد: با وجود اینکه وزارت تعاون و راه و شهرسازی برای ایجاد ۲۰۰ هزار واحد مسکن تفاهم کرده بودند اما گمان می کنم، تعداد آن افزایش یابد، چون ۳۵۸ هزار نفر ثبت نامی با فرم جیم سبز داریم.
معاون فرهنگی وزارت تعاون درباره تمدید مهلت تکمیل موجودی متقاضیان واجد شرایط اظهار داشت: با عنایت به این که متقاضیان در تأمین آورده اولیه مشکل داشتند، زمان تکمیل موجودی تا ۳۰ دیماه تمدید گردید.
وی اضافه کرد: برای ۷۰۰ شهر در ۱۹ استان که اعلام ظرفیت نشده بودند یا زمین آماده نبود هم زمان ثبت نام تمدید گردید و متقاضیان تا آخر ساعت ۲۴ پنجشنبه (۲۵ دی ماه) فرصت دارند ثبت نام کنند.
صادقی فر اظهار داشت: به جز وام ۱۰۰ میلیون تومانی، تسهیلات قابل بهره برداری برای کارگران و بازنشستگان در نظر گرفتیم که طی یکی دو هفته آینده توسط وزیر تعاون اعلام می شود.
وی بیان نمود: ۷۵۰۰ میلیارد تومان تابحال تأمین اعتبار از جانب بانک توسعه تعاون شده است برای تعاونی های مسکن کارگری که تمایل به ورود در این حوزه دارند.
معاون فرهنگی وزارت تعاون اظهار داشت: با کمک معاونت امور تعاون، تعاونی های مسکن خوشنام برای ساخت در نظر گرفتیم و این تعاونی ها دیگر با افراد در ارتباط نیستند و پرداخت پول توسط بانک ها انجام می شود و انبوه ساز با بانک در ارتباط می باشد.
وی در انتها اظهار داشت: ۱۰ هزار واحد ظرفیت زمین در اختیار اتحادیه اسکان (تعاونی های مسکن کارگری) قرار گرفت و پروژه ساخت آن شروع شده است.منبع:

1399/10/25
13:06:53
0.0 / 5
991
تگهای خبر: ثبت نام , جشن , رفاه , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی