استفاده از 5G برای برقراری عدالت در لایه های شبكه ملی اطلاعات

استفاده از 5G برای برقراری عدالت در لایه های شبكه ملی اطلاعات معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: به دنبال بست عادلانه خدمات به تمامی مناطق كشور هستیم و 5G نه تنها یك فناوری لوكس محسوب نمی گردد، بلكه می تواند به عدالت در لایه های شبكه ملی اطلاعات كمك نماید.


به گزارش کارکادو به نقل از ایسنا، مراسم رونمایی از کاربست های 5G در ایران و «انعقاد تفاهم نامه های خودروی خودران و بیمارستان هوشمند» در سالن پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار گردید.
ستار هاشمی - معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - در این مراسم اظهار نمود: ورود به شبکه نسل پنجم منطبق بر مطالعات کارشناسی و تدوین نقشه راهی اتفاق افتاده که در دو سال قبل در دستور کار وزارت ارتباطات بوده است.
وی ادامه داد: پژوهگشاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، معاون برنامه ریزی وزارتخانه و ارتباطات بین الملل و روابط عمومی نقش های جدی در این عرصه داشتند و آنچه امروز شاهد می باشیم حاصل مطالعات دو سال قبل است.
هاشمی با اشاره به اینکه همواره معرفی تکنولوژی های جدید با مقاومت هایی همراه می باشد و افرادی در موافقت و برخی در مخالفت آن فناوری صحبت می کنند، اظهار داشت: اینکه چرا اساسا باید به تکنولوژی های جدید و خصوصا 5G بپردازیم، علل مختلفی دارد. نکته اول این که اسناد بالادستی و تکالیف قانونی بر این تکیه دارند که ۱۰ درصد از ترافیک شبکه ملی اطلاعات باید بر بستر تکنولوژی های جدید عرضه شود. مصوبه ای داریم که در افق ۱۴۰۴، باید ۱۰ درصد از اقتصاد کل کشور سهم اقتصاد دیجیتال باشد و 5G از فناوری هایی است که برای این کار باید مورد توجه قرار گیرد.
معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه 5G صرف یک بستر فناوری نیست، بلکه یک زیست بوم نوآوری و فناوری به حساب می آید، بیان نمود: نکته دیگر این است که کشور ما در بحث 5G قابلیت رقابتی دارد، چونکه این فناوری وابستگی کمتری به سخت افزار دارد و بیشتر در مباحث نرم افزاری و فکرافزاری می گنجد و جوانان ما هم ثابت کردند که در این عرصه بسیار موفق بودند. تمرکز فناوری 5G بر نرم افزار است و ما می توانیم از این ظرفیت استفاده و سهم خود ایفا نماییم.
ایشان در ادامه با اشاره به اینکه شاهد در هم تنیدگی 5G با سایر فناوری ها بخصوص هوش مصنوعی و اینترنت اشیا هستیم، تصریح کرد: در حوزه هوش مصنوعی در کشور شرایط خوبی داریم، اما در حوزه کاربست ها هم باید وضعیت مناسبی داشت باشیم. فراگیری نسل پنج تلفن همراه در سال ۲۰۲۵ اتفاق می افتد اما برنامه ما حالا ایجاد آمادگی برای جذب این تکنولوژی و نگاه ما نگاهی فعال به تکنولوژی است.
هاشمی با اشاره به جراحی از راه دور بعنوان یکی از کاربست های فناوری نسل پنج، بیان نمود: جراحی از راه دور حد غایی انتظار از 5G به حساب می آید. اما آیا ما آمادگی جهت استفاده از آنرا داریم؟ فناوری نسل پنج، پهنای باند بالا و تاخیر کم دارد اما در صورتیکه هنگام جراحی از راه دور، برای بیمار اتفاقی بیفتد، چه کسی پاسخگو خواهد بود؟ جراح، تأمین کننده بستر ارتباطی، تأمین کننده برق؟ اینها مواردی است که باید بررسی و قانون گذاری شود.
معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به حمل و نقل هوشمند و خودروی خودران بعنوان یکی دیگر از موارد استفاده 5G اظهار نمود: خودروی خودران در پنج سطح قرار می گیرد که خودروی کاملا خودران در آخرین سطح قرار دارد. اما اگر ما به خودروی خودران دست پیدا کردیم، در صورت تصادف بین دو خودرو، آیا صنعت بیمه ما آمادگی پاسخگویی به این مسئله را دارد؟ ازاین رو این موارد، بلوغی است که باید در صنعت فناوری رخ دهد.
هاشمی بحث آموزش مجازی را کاربست دیگر 5G دانست و اضافه کرد: ما در زمان انتشار کرونا متوجه شدیم فناوری اهمیت زیادی دارد. با وجود برقراری کلاس های آنلاین در این زمان، شاهدیم که برگزاری کلاس های آزمایشگاهی از کیفیت کافی برخوردار نیست و در این حوزه، برخورداری از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده می تواند پاسخگو باشد.
او همینطور تصریح کرد: ما نباید 5G را در امتداد 4G بدانیم و منتظر تکمیل آن باشیم و بعد از همه گیر شدن نسل چهارم ارتباطات، به سراغ نسل پنجم برویم. ما به دنبال بسط عادلانه خدمات به تمامی مناطق کشور هستیم و 5G نه تنها یک فناوری لوکس محسوب نمی گردد، بلکه می تواند به عدالت در لایه های شبکه ملی اطلاعات کمک نماید.

تفاهم نامه های همکاری بر بستر تکنولوژی نسل پنجم ارتباطات
به گزارش کارکادو به نقل از ایسنا، در این مراسم، پنج تفاهم نامه همکاری بر بستر تکنولوژی نسل پنجم ارتباطات (5G) به امضا رسید. تفاهم نامه نخست توسعه فناوری های در حوزه حمل و نقل هوشمند و خودرو های خودران میان سازمان منطقه آزاد کیش، شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل هوشمند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به امضا رسید.
تفاهم نامه دیگر بین معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی و شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) با هدف توسعه زیست بوم فناوری های نسل پنجم شبکه های مخابراتی، اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی به امضا رسید. این تفاهم نامه با هدف ایجاد پایلوت حمل و نقل هوشمند شهری مبتنی بر شبکه های ارتباطات سلولی نسل جدید، در قالب شبکه ملی اطلاعات و مطالعه تجربیات این پایلوت برای تسری به بقیه شهرهای کشور منعقد شد.
معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) مدیرعامل و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی هم تفاهم نامه توسعه زیرساخت ها، خدمات سلامت دیجیتال و پزشکی هوشمند با استفاده از فناوری نسل پنجم را امضا کردند.
تفاهم نامه دیگر با هدف توسعه فناوری ها، محصولات و راهکارهای حوزه شبکه های مخابراتی نسل پنجم و نسل های آینده به امضای معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) و دانشگاه های تهران و صنعتی شریف رسید.
تفاهم نامه پیاده سازی خدمات مشاوره جراحی از راه دور (Telemedicine) با استفاده از قابلیت های فناوری 5G به امضای معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل رسید.
فراهم سازی زیرساخت دسترسی به تکنولوژی نسل پنجم ارتباطات سیار در مراکز درمانی؛ همکاری متقابل برای عرضه پایلوت مشاوره پزشکی، جراحی از راه دور در مراکز درمانی منتخب؛ همکاری درزمینه تعیین و تعریف چارچوب ها و الزامات پیاده سازی خدمات پزشکی بر پایه فناوری نوین؛ بهره گیری از توانمندی های داخلی گسترش عرضه خدمات پزشکی از طریق دور؛ پشتیبانی از رشد ایده ها و کسب وکارهای در رابطه با پزشکی از راه دور و افزایش توان فنی و دانشی داخلی به منظور به کارگیری فناوری نوین ارتباطی در حوزه سلامت الکترونیک و پزشکی از راه دور همچون محورهای تفاهم نامه عرضه مشاوره خدمات پزشکی از راه دور در بستر تکنولوژی های جدید بخصوص نسل پنجم ارتباطات است.
منبع:

1399/07/06
12:55:20
5.0 / 5
1450
تگهای خبر: بیمه , جوان , خدمات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی