ضرورت آمادگی بخش های مختلف برای ورود نسل پنج ارتباطی

حركت از مصرف كنندگی به تولید در 5G

حركت از مصرف كنندگی به تولید در 5G كارشناسان با تاكید بر لزوم فرهنگ سازی و آمادگی بخش های مختلف برای ورود 5G به كشور، معتقدند درحالی كه در نسل های مخالف موبایل، مدل اتكای كشور بر محصولات خارجی بود، حالا با توانمندسازی تولیدكنندگان داخلی می توانیم این امكان را فراهم نماییم كه در نسل پنجم ارتباطی فقط مصرف كننده محصولات خارجی نباشیم.


به گزارش کارکادو به نقل از ایسنا، پس از آن که در سال های گذشته با ورود نسل سوم و چهارم تلفن همراه در دنیا مواجه بودیم، چند سالی است که صحبت از 5G یا همان نسل پنجم تلفن همراه مطرح می شود. کاهش تأخیر، ظرفیت بالای دسترسی، قابلیت اطمینان بسیار بالا، ارتقا ارتباطات موبایل پهن باند و قابلیت اتصال و ارتباط اشیا در سطح بسیار وسیع ازجمله خاصیت های نسل پنج ارتباطی است که این فناوری نوین ارتباطی را بعنوان یک فناوری تحول ساز که سایر جنبه های فناوری را نیز متحول می کند مطرح کرده است.
محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- سال قبل درباره اینترنت نسل پنج گفته بود مقدمات پیاده سازی 5G در ایران انجام شده است و از اجرایی کردن نخستین نسخه 5G و ارائه خدمات اینترنت نسل ۵ بعنوان یک مطالبه جدی و نیازمندی کسب وکارها در کشور آگاهی داده بود. وی همینطور ۱۶ خرداد ماه امسال، اظهار نمود که مطابق برنامه تا شهریورماه، پنج منطقه تاریخی تهران زیر پوشش نسل پنجم تلفن همراه قرار می گیرد.
در این راستا و به نقل از وزارت ارتباطات، بابک حسین خلج، دانش آموخته دانشگاه استنفورد و عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف و محمدرضا پاکروان دانش آموخته دانشگاه اتاوا و استادیار دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف، در نشست نقد و اندیشه با موضوع «5G نسل نو در ارتباطات»، با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی و آمادگی بخش های مختلف برای ورود 5G به کشور، این فناوری را فرصتی مناسب برای افزایش توانمندی های کشور درزمینه تولید محصولات ارتباطی و مخابراتی کشور دانستند.

با 5G وضعیت ارتباطی گرفتار تحول جدی می شود
حسین خلج -عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف- با اشاره به تاریخچه نسل های ارتباطی اظهار داشت: نسل های قبلی ارتباطی موضوعاتی همچون انتقال صدا بعد متن و در ادامه داده و تصویر را محقق می کردند اما انتظار می رود با راه اندازی نسل پنجم ارتباطی، وضعیت ارتباطی گرفتار تحول جدی شود. با راه اندازی 5G، علاوه بر امکان انتقال داده با سرعت بالا، امکان ارتباط اشیا و دستگاه ها بدون دخالت انسان فراهم می شود. برای مثال پیش بینی می شود با ورود 5G ما با یخچال هایی سر و کار خواهیم داشت که با حسگرهای ارتباطی امکان ثبت اطلاعات مواد داخل آنرا خواهند داشت و برای ما برنامه ریزی می کنند.
این استاد دانشگاه افزود: مسئله مهمی دیگری که در 5G وجود دارد، بحث کاهش تأخیر در انتقال داده در شبکه است و می تواند بوسیله ارتباطی که با دنیای بیرونی برقرار می کند، امکان تأثیرگذاری را افزایش دهد، بطوریکه در آینده و با کمک نسل پنجم ارتباطی امکان جراحی ازراه دور فراهم خواهد شد. تحولات با ورود نسل پنجم ارتباطی آن قدر گسترده است که پس ازآن و با ورود نسل های بعدی ارتباطی نمی توانیم انتظار تحولات خیلی گسترده تر و جدی تر در مقایسه با 5G داشته باشیم و به صورتی این نسل ارتباطی نقطه عطفی در حوزه ارتباطات خواهد بود.

کرونا گردنگیر ورود به 5G را بیشتر کرد
خلج با اشاره به شیوع ویروس کرونا در جهان اظهار داشت: با شیوع این ویروس و لزوم فاصله گذاری های اجتماعی جنبه الزامی ورود به فناوری 5G خیلی بیشتر و ملموس تر شده است. هم اکنون پیش بینی می شود که درصورت تداوم وجود این ویروس باید آموزش چه در مدارس و چه در دانشگاه ها به صورت آنلاین و ازراه دور صورت گیرد. وقتی چنین نیازی وجود داشته باشد بالطبع نیاز به سرعت بالای بدون وقفه بیش ازپیش احساس می شود. همین موضوع نیز سبب شده تا سرعت توسعه فناوری دوچندان شده و این از جنبه های مثبت تأثیر کرونا است.
او درباره اینکه باتوجه به هزینه های بالای تغییر نسل ارتباطی چرا باید در همان بدو امر خودمان را با این تغییر همراه نماییم، اظهار داشت: حرکتی که به سمت 5G وجود دارد به سبب دامنه و گسترده و بستری که فراهم می آورد، یک حرکت جهانی است و ما نمی توانیم خودمان را از آن جدا نماییم چونکه ممکنست تا چند سال آینده برای نتوانیم در ایران از یخچال هایی استفاده نمائیم که نیازمند اتصال به نسل پنجم ارتباطی هستند؛ بدین سبب ما ناگزیریم با این حرکت جهانی همراه شویم.
این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه البته با ورود نسل پنجم ارتباطی نیاز نیست همه افراد و یا کاربران از همان ابتدا به آن متصل شوند، اظهار داشت: شاید تا مدت ها 4G پاسخگوی نیاز کاربران عادی باشد؛ بدین سبب باید در استراتژی حرکت به سمت 5G اولویت بندی داشته باشیم و سرویس هایی که برای کشور از اهمیت بیشتری برخوردارست همچون آموزش، شهر هوشمند، حمل و نقل، بخش تولیدی، بیمارستان ها را در اولویت اتصال به 5G قرار دهیم و در ادامه امکان اتصال کاربران عادی را فراهم نماییم.

متناسب با توسعه ارتباطی، قوانین هم باید به روزرسانی شود
خلج با اشاره به موضوع حمل و نقل در دوره نسل پنجم ارتباطی اظهار داشت: حوزه حمل و نقل در دوره نسل پنجم ارتباطی دو ذی نفع اصلی دارد یکی حاکمیت ها بعنوان فراهم کننده زیرساخت جاده ای و دیگری سازندگان خودرو ها هستند؛ چونکه در حمل و نقل هوشمند ارتباط بین ماشین ها و محیط اطراف خصوصاً جاده های ارتباطی از بعد امنیت بسیار کلیدی است.
او با اعلان اینکه بخش هایی از حاکمیت باید قوانین متناسب با حوزه های در رابطه با نسل پنجم ارتباطی را تدوین کنند، اظهار داشت: 5G یک شمشیر دو لبه است؛ در عین اینکه این فناوری می تواند قابلیت هایی را در حوزه امنیت و آرامش ایجاد کند اما اگر مبتلا به اختلال شود ممکنست تبعات نامطلوبی را داشته باشد. برای مثال اگر شبکه 5G در جاده ها بهر دلیلی مبتلا به اختلال شود و تصادفی در جاده ای رخ دهد و سیگنال هشدار به راننده های پشت سر داده نشود، می تواند به اتفاق ناگواری منجر شود و در این شرایط پیدا کردن مقصر آسان نیست؛ بدین سبب نیازمند آن هستیم که متناسب با توسعه ارتباطی قوانین هم به روزرسانی شود.
خلج با تائید لزوم فرهنگ سازی هم زمان با توسعه فناوری اظهار داشت: از حدود چهار سال پیش که تحقیقات در حوزه 5G را در دانشگاه شریف و بعد در پژوهشگاه ارتباطات آغاز کردیم بر بحث فرهنگ سازی و حضور نهادهای مختلف فرهنگی و قانونی در جلسات کاری خودمان تاکید داشتیم. اتفاقاً پژوهشگاه ارتباطات برای چند جلسه از بخش های مختلف حقوقی، قضایی، انتظامی و فرهنگی دعوت کرد تا در این جلسات حضور پیدا کنند اما به این دعوت ها پاسخ مناسب داده نشد، گویی که ضرورتی برای حضور در این جلسات وجود ندارد. این در حالیست که با ورود 5G تمام بخش های مختلف کشور چه بخواهند، چه نخواهند با این فناوری درگیر خواهند شد.
این استاد دانشگاه با تاکید بر فراهم کردن زیرساخت های فرهنگی، حقوقی و انتظامی این فناوری تاکید کرد: من خیلی وحشت می کنم وقتی می بینم یک فناوری با این قدرت در حال ورود به جامعه است درحالی که بخش های مختلف کشور شامل فرهنگی، اجتماعی، حقوقی و انتظامی، آمادگی لازم را برای این ورود فناوری را ندارد. بر این اساس فرهنگ سازی در ابعاد مختلف حوزه 5G یک امر لازم است و باید هم فکری ها میان توسعه دهندگان و فرهنگ سازان شکل بگیرد در غیر این صورت در آینده گرفتار مشکل خواهیم شد.

هدف 5G افزایش رفاه و بهبود کیفیت زندگی انسان ها است
پاکروان -استادیار دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف- نیز با اعلان اینکه 5G با امکان برقراری ارتباط میان اشیا در راه بهتر کردن حال خوب انسان ها حرکت می کند اظهار داشت: سیستم های هوشمند، شهرهای هوشمند، مدیریت هوشمند مصرف انرژی و خیلی از امکاناتی که با ورود نسل پنجم ارتباطی فراهم می شود، در نهایت هدفش افزایش رفاه و بهبود کیفیت زندگی انسان ها است. یک قسمتی از این بهبود از جنس تفریح و سرگرمی خواهد بود و یک بخشی هم از جنس امکانات و ایمنی و راحتی افراد است.
وی ادامه داد: از جنبه تفریح در حوزه قابلیت و امکانات نسل پنجم ارتباطی، یک تحول که 5G به وجود می آورد واقعیت مجازی است که می تواند حس بودن از یک مکان به یک مکان بسیار دور را بطور کاملاً واقعی برای افراد فراهم آورد. برای مثال افراد می توانند از یک کشوری موزه های کشورهای دیگر را مشاهده کنند در عین آنکه احساس حضور واقعی در آن مکان را دارند.
این استاد دانشگاه درباره اینکه برخی عنوان می کنند چه ضرورتی دارد اساساً به سمت راه اندازی نسل پنج ارتباطی برویم و آیا امکانات موجود با کمی تغییر و توسعه زیرساخت نمی تواند پاسخگوی نیازهای ما باشد اظهار داشت: مدل رشد صنعت در این سال ها این طور بوده است که وقتی زیرساخت های ارتباطی فراهم می شود، کاربردها، به تناسب آن توسط فعالان عرصه اقتصادی ایجاد می شود.

کاربردها گردنگیر به توسعه فناوری را مشخص می کند
پاکروان درباره اینکه چه الزامی داریم در ایران به سمت نسل پنجم ارتباطی برویم اظهار داشت: تا ۱۰ سال پیش داشتن گوشی هوشمند برای افراد اساساً ضرورتی نداشت چونکه داشتن چنین گوشی کاربردی برای آنها نداشت اما امروز داشتن چنین گوشیهایی در زندگی شخصی افراد به یک گردنگیر تبدیل گشته است و ساعتی را بدون آن نمی توانند بگذرانند. تا پیش از شیوع ویروس کرونا داشتن گوشی هوشمند برای دانش آموزان الزامی نبود اما پس از شیوع این ویروس بود که این لزوم احساس شد که دانش آموزان هم باید گوشی هوشمند داشته باشند تا بتوانند برنامه «شاد» را نصب کرده و با آن ازراه دور آموزش ببینند.
این استاد دانشگاه افزود: بدین سبب این کاربرد است که گردنگیر را مشخص می کند؛ گردنگیر امر ذاتی نیست. فناوری وقتی توسعه می یابد، بستر کاربرد را فراهم نموده و بعد با افزایش کاربرد است که تقاضا برای سرعت گرفتن توسعه فناوری بیشتر می شود. الان به سبب نیاز مردم به استفاده از خدمات هوشمند منجر به ایجاد تقاضا برای افزایش پهنای باند شده است.
پاکروان اشاره کرد: در چنین شرایط باید مشخص شود پاسخ مناسب به کاربران برای افزایش سرعت ارتباطات به چه شکلی است. در برخی از موارد پاسخ مناسب افزایش ظرفیت پهنای باند است، در برخی از موارد هم پاسخ مناسب بهره گیری از نسل های جدید ارتباطی است. البته به تدریج و با مرور زمان به مرحله ای می رسیم که پاسخ به نیاز کاربران بوسیله پهنای باند ممکن نخواهد بود و آن موقع نیاز به 5G بیش ازپیش احساس می شود.
او بابیان اینکه در ورود به نسل پنجم ارتباطی، هم شرایط اقتصادی جامعه برای خرید ابزارهای جدید و هم توان اپراتورها برای توسعه زیرساخت های ارتباطی نسل جدید ازجمله شاخصهای مهم و تعیین کننده شمرده می شود، اظهار داشت: روش هوشمند این است که متناسب با شرایط کنونی اقتصاد کشور خصوصاً باتوجه به اعمال تحریم ها، باید از یک سو تلاش نماییم از تکنولوژی های جدید عقب نمانیم و از طرف دیگر ملاحظات خاص خودمان ازجمله شرایط اقتصادی را مدنظر قرار دهیم تا یک نوع عدم تعادل در جامعه ایجاد نشود.
پاکروان اضافه کرد: وقتی رسانه ها به موضوعی که برای همه مردم قابل دسترسی نیست بیش ازاندازه بپردازند، این پرداختن منجر به افزایش انتظاراتی می شود که متناسب با آنچه شدنی است نخواهد بود و موجب ایجاد یک نوع حس بد و حقارت خواهد شد این در حالیست که مقرر است فناوری حس خوب را در جامعه ایجاد کند و نه حس بد.

قانون گذاران بستر استفاده مناسب از 5G را فراهم کنند
این استاد دانشگاه با اعلان اینکه در توسعه فناوری، فرهنگ سازی یک امر لازم است اظهار داشت: وقتی خودرو می آید فرهنگ استفاده از خودرو هم باید بیاید اما این به آن معنا نیست که عوامل تولیدکننده خودرو وظیفه فرهنگ سازی دارند. انتظار داریم که نهادهای که وظیفه فرهنگ سازی یا قانون گذاری را بر عهده دارند بستری استفاده مناسب از تکنولوژی های جدید همچون 5G را فراهم آورند. فرهنگ و فناوری باید به صورت متوازن توسعه پیدا کند. این در حالیست که متأسفانه در کشور ما بخش فرهنگی متناسب با توسعه فناوری، اثرگذاری خودرا افزایش نداده است و به صورتی بخش فرهنگ ساز عقب تر از فناوری است.
پاکروان اشاره کرد: توسعه فناوری 5G مستلزم پیاده سازی مجموعه های وسیع سیستم ها و نرم افزارهای مختلف در شبکه ارتباطی کشور است و حجم گردش اقتصادی بسیار بزرگی را بعنوان سرمایه گذاری و بعدها بعنوان منبع درآمد در اپراتورها ایجاد خواهدنمود. یکی از نیازهای مهم کشور ما در حرکت روبه جلو افزایش توانمندی های کشور درزمینه فناوری و تولید محصولات ارتباطی است.
او اضافه کرد: توسعه نسل پنجم ارتباطی یک فرصت مهم برای کشور است که اگر سیاست گذاران کشور به درستی از آن استفاده کنند می تواند سبب افزایش توانمندی های کشور درزمینه تولید محصولات ارتباطی و مخابراتی شود. در نسل های مخالف موبایل مدل اتکای کشور بر محصولات خارجی بود. اما حالا شرایط تحریمی می تواند این امکان را فراهم آورد تا در بخش هایی که امکان پذیر است با توانمندسازی تولیدکنندگان داخلی تولید شود و در نسل پنجم ارتباطی فقط مصرف کننده محصولات خارجی نباشیم.1399/04/28
13:10:24
5.0 / 5
2149
تگهای خبر: تاریخی , تصویر , خدمات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی