در سال ۹۹ اتفاق افتاد؛

68 بار آتش در دل باغستان سنتی قزوین

68 بار آتش در دل باغستان سنتی قزوین به گزارش كاركادو قزوین سرپرست سازمان آتش نشانی شهرداری قزوین اظهار داشت: از شروع سال تابحال بیش از 500 آتش سوزی در مزارع و علفزار رخ داده است؛ ضمن اینكه 68 آتش سوزی نیز درباغستان سنتی قزوین رخ داده است.قدیر موسی خانی، سرپرست سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین در گفت و گو با ایسنا، اشاره کرد: از شروع سال تا کنون ۵۴۰ آتش سوزی در مراتع و علفزارهای قزوین داشتیم، علاوه بر آن ۶۸ آتش سوزی در باغستان سنتی قزوین و ۱۱ آتش سوزی در مزارع گندم و جو رخ داده که توسط آتش نشانی اطفا شده است.

وی اضافه کرد: عامل اصلی ۸۵ درصد این آتش سوزی ها انسانی بوده است و عوامل طبیعی مانند رعدوبرق در آتش سوزی ها نقش بسزایی نداشتند، عوامل انسانی نیز عمدی و غیرعمدی است که اغلب به سبب انداختن ته سیگار در باغستان، آتش زدن علف های هرز و علف های خشک توسط باغداران، رها کردن بطری و شیشه های مشابه در مزارع و باغستان که بعنوان کانون عمل می کنند، برخورد اگزوز داغ خودرو یا موتورسیکلت با علفزارها موجب ایجاد آتش سوزی می شود.

سرپرست سازمان آتش نشانی شهرداری قزوین اظهار نمود: آتش سوزی عمدی به نحوی که خرابکارانه باشد در قزوین نداشتیم و اغلب آتش سوزی ها براثر بی احتیاطی و سهل انگاری رخ می دهد که اغلب به سبب آتش زدن علف های هرز توسط باغداران و کشاورزان اتفاق می افتد.

وی بیان کرد: روز جمعه ۳۰ خرداد دو آتش سوزی با مساحت بالا در دونقطه از باغستان سنتی قزوین صورت گرفت بطوریکه سه هکتار از باغستان در آتش سوخت، باتوجه به این که هوا گرم تر می شود شاهد افزایش و گسترش آتش سوزی در سطح باغستان هستیم.

موسی خانی اظهار نمود: در این روز قسمتی از باغستان اطراف شرکت نفت در بلوار ابوترابی و قسمتی از باغستان نسیم شمال گرفتار حریق شده بود که ۶ اکیپ آتش نشانی ظرف چهار ساعت توانستند آتش را مهار کنند.

وی تصریح کرد: از باغداران و کشاورزان می خواهیم برای جلوگیری از آتش سوزی پیش از اینکه علف ها خشک شود حتما علف زنی انجام دهند؛ باغستان ملک شخصی است و شهرداری نمی تواند وارد آن شود بدین سبب باغداران باید خودشان علف زنی کنند.

سرپرست سازمان آتش نشانی شهرداری قزوین اشاره کرد: در اغلب آتش سوزی ها باغاتی که علف زنی شده از آتش در امان مانده بااینکه تمام باغ های اطرافش طعمه حریق شده است، بیل زنی و علف زنی باغستان را در مقابل آتش حفظ می نماید و اجازه نفوذ آتش به داخل باغستان را نمی دهد.

وی بیان کرد: کشاورزان باید زمین خودرا با بیل و تراکتور شخم بزنند این امر در باغ هایی که درراه های اصلی تردد مردم قرار دارند اهمیت بیشتری دارد، همین طور در صورت آتش سوزی اگر داخل شهر باشد می توانند با ۱۲۵ تماس بگیرند و درصورتی که آتش سوزی خارج از شهر اتفاق بیفتد باید با منابع طبیعی با شماره ۱۵۰۴ تماس بگیرند.

منبع:

1399/04/01
14:24:11
5.0 / 5
2640
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی