نام سازنده دوتار سنتی در فهرست گنجینه زنده بشری

نام سازنده دوتار سنتی در فهرست گنجینه زنده بشری كاركادو: مسئول حوزه پژوهش اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی از ثبتِ نام «ذوالفقار بیتانه» - سازنده دوتار سنتی - در شهر فردوس خراسان جنوبی در لیست ملی گنجینه زنده بشری بعنوان حاملان میراث فرهنگی آگاهی داد.


به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، سیداحمد برآبادی با بیان این كه موسیقی در خراسان از آیین های شفاهی مردم است كه راویانِ آن گنجینه های نهان فرهنگ عامه یك مرز و بوم هستند، افزود: اولین اقدام مهم در امتداد پاسداری از میراث ناملموس، شناسایی استادكاران و هنرمندان پیشكسوت این عرصه است.
او درباره ذوالفقار بیتانه اظهار داشت: این هنرمند در سال ۱۳۴۰ در فردوس به دنیا آمد. پدر وی ازسازندگان ساز سنتی مطرح منطقه بود كه در ساخت دوتار و نی لبك الگو و نمونه خاص خودرا داشت. او از هفت سالگی نوازندگی را در كنار پدر یاد گرفت و تا امروز در امر ساختِ سازهای مختلف و نوازندگی در منطقه فردوس سرآمد است.
برمبنای خبر روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی، برآبادی ذوالفقار بیتانه را تنها بازمانده از نسل بیتانه های معروف در منطقه فردوس دانست كه در میان هم نسلی های خود و در طول سال های گذشته، در ساخت و نواختن دوتار و سایر سازهای موسیقی سنتی و مقامی سرآمد بوده و در نوازندگی نیز حائز سبك و شیوه خود است.
منبع:

1398/12/12
19:12:53
5.0 / 5
3636
تگهای خبر: فرهنگ , گردشگری , موسیقی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی