نمایشگاهی از آثار كم تر دیده شده صادق تبریزی

نمایشگاهی از آثار كم تر دیده شده صادق تبریزی كاركادو: آثار كم تر دیده شده زنده یاد صادق تبریزی، نقاش سرشناس كشورمان، در دومین سال درگذشتش، روی دیوار نمایشگاه گالری سهراب رفت.به گزارش كاركادو به نقل از خبر آنلاین، گالری سهراب از ۱۱ بهمن، میزبان نمایشگاهی از تمام دوره های كاری زنده یاد صادق تبریزی، هنرمند پیشگام مكتب سقاخانه شده است؛ نمایشگاهی برای آشنایی مخاطبان و هنردوستان و دانشجویان با هنرمندی كه زندگی پرماجرا و پرفراز و نشیبی داشت؛ شبیه خطوط سركش، سحرآمیز و كوبنده نقاشی هایش.
آثار این نمایشگاه به اهتمام مهرداد فلاح (نقاش و خواهرزاده صادق تبریزی) جمع آوری و با كمك او، نمایشگاه برگزار شده است. فلاح عنوان با مسمایی را برای این نمایشگاه انتخاب نموده است: « صورتگر عُشاق: از رقمِ صادق تا عمل تبریزی».
پس از نمایشگاه هفت سال پیش این هنرمند در گالری ایت لندن، این مهم ترین نمایشگاهی است كه در فقدان وی در تهران انجام می شود.
در متن نمایشگاه كه روی دیوار گالری نقش بسته است، می خوانیم: «تبریزی با عشق و شكیبایی به گنجینه مینیاتور رو می آورد؛ آنرا آگاهانه می آزماید و سپس می كوشد فراموش شان كند تا چون نقاشی امروزی كه ذهنیتی معاصر دارد، بار دیگر از آن دانش و تجربه در فضایی جدید، اثری بیافریند كه بیش تر از آن كه چون مینیاتور كهن مقید به مضمون ادبی باشد، تابع كاربرد خط و رنگ در نقاشی مدرن است.»
افتتاحیه این نمایشگاه با استقبال خوب هنرمندان و دوستداران صادق تبریزی و علاقه مندان هنر رو به روشد؛ همچون حسین محجوبی، جمشید سماواتیان، عباس مشهدی زاده، احمد میرزازاده، گیزلا وارگا سینایی، رضا درمیشیان، امرالله فرهادی، عطاالله امیدوار، مسعود اویسی، بهرام حنفی، حسین نوروزی، جاوید رمضانی و...
مهرداد فلاح، نقاش و خواهرزاده صادق تبریزی، بعنوان نماینده معرفی شده آن هنرمند برای زمان بعد از فوتش، درباره چگونگی انتخاب و گردآوری این مجموعه اظهار داشت: «آثار این نمایشگاه را از دوره های مختلف كاری زنده یاد تبریزی، حدفاصل سال های ۱۳۳۸ تا ۱۳۹۲ شامل نقاشی خط ها، كارهای فیگوراتیو و فیگوراتیو مدرن و مینیاتور مدرن انتخاب نموده ایم. بیشتر آثار متعلق به مجموعه آقای تركمان، مدیر گالری سهراب هستند و قسمتی از آنرا هم ما جمع آوری كردیم.»

او هدف از برگزاری این نمایشگاه را چنین تشریح كرد: «در واقع اصرار علاقه مندان برای آشنایی با دوره های مختلف آثار هنرمند انگیزه اصلی برگزاری این نمایشگاه بود. در عین حال ما نمایشگاهی از آثار زنده یاد تبریزی گذاشتیم تا بیننده ها با آثار ایشان بیشتر آشنا شوند؛ ضمن این كه خاطره ای از گذشته ایشان باردیگر توسط خانواده و دوستانشان زنده شود. در این نمایشگاه یك سری آثار متعلق به ۱۳۳۸ و ۱۳۴۰ هستندكه خیلی ها، آنها را ندیده اند و جزو مجموعه شخصی است كه در این نمایشگاه در روز اول دیده و در افتتاحیه استقبال خوبی از آن شد.»
از دیوار ۳۲ متری ِگالری سهراب تا دل های حاضرانِ ذر «حراج تهران» و «كریستیز»، این روزها به انحاء مختلف شاهد كوشش برای تمدید یاد و نام پیشگام مكتب سقاخانه هستیم؛ هنرمندی كه قبل از مرگش قدر ندید و این روزها در دومین سال رفتنش بر صدر می نشیند و آثارش خصوصاً در حراج ها خواستار پیدا كرده. سال ۲۰۱۶ اثری از او به كریستیز دوبی راه پیدا كرد و سه دوره هم در حراج تهران خوش درخشید. در آینده ای نزدیك مقرر است در حراج كریستیز نیز اثری از این هنرمند ارائه شود.
۵۷۵۷منبع:

1398/11/18
14:31:44
5.0 / 5
4521
تگهای خبر: دانش , رمان , نقاشی , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی