اسناد مشروطه و نهضت جنگل چه شدند؟

اسناد مشروطه و نهضت جنگل چه شدند؟ به گزارش كاركادو یك مجموعه دار اسناد گیلان می گوید: اسناد مربوط به مشروطه و نهضت جنگل را پیش از آب گرفتگی ساختمان آرشیو از آن جا تحویل گرفته ام.


به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، به دنبال آب گرفتگی در طبقه منفی پنج ساختمان آرشیو سازمان اسناد و كتابخانه ملی، این ادعا عنوان شد كه اسنادی درباره مشروطه و نهضت جنگل كه از رشت به تهران منتقل شده وجود داشته كه خمیر شده اند. البته همان زمان علی زرافشان - معاون اسناد سازمان اسناد و كتابخانه ملی - در توضیحی در این زمینه گفت این اسناد در طبقه منفی پنج نگهداری نمی شدند. از طرفی حسن اكبری - پژوهشگر و مجموعه دار اسناد مشروطه گیلان - كه این اسناد مشروطه در اختیار اوست می گوید آنها را برای قیمت گذاری به سازمان اسناد تهران تحویل داده كه پس از كش و قوس هایی تحویل شان گرفته است.
او در این زمینه به ایسنا اظهار داشت: اسناد مشروطه گیلان در اختیار من است. من مجموعه دار شخصی هستم و این اسناد را به سازمان اسناد گیلان داده بودم تا در چارچوب كتاب چاپ كنند. این كتاب با عنوان «اسناد دولتی گیلان در عصر مشروطه» آماده شد و حتی مراسم رونمایی هم گرفتند، اما بعدا اجازه چاپ ندادند.
اكبری اضافه كرد: از طرفی موزه مشروطه گیلان خواستار خرید این اسناد بود اما به سبب كارشكنی هایی كه وجود داشت این اتفاق نیفتاد و این اسناد هم اكنون در آشیو شخصی من در تهران است. آن زمان سازمان اسناد گیلان و شهرداری تهران از سازمان اسناد تهران درخواست داشتند اسنادی كه در اختیار من است قیمت گذاری شود و دستور دادند آنها به تهران منتقل شوند. حدود یك ماه نیز این اسناد در اختیار آنها بود اما نه قیمت گذاری كردند و نه كارشناسی. بعد هم من با كش و قوس زیاد این اسناد را تحویل گرفتم. این اسناد شامل دوهزار برگ سند مشروطه و تعدادی هم سند نهضت جنگل بود.
اكبری در ادامه بیان كرد: چند وقت پس از این كه من اسناد را تحویل گرفتم، طبقه منفی پنج سازمان اسناد گرفتار آبگرفتگی شد و شنیده ام تعدادی اسناد اهدایی و اسناد نخست وزیری لطمه دیده و شبانه آنها را منتقل كرده اند.
وی در ادامه اظهار داشت: متأسفانه از داخل سازمان اسناد كسی به صورت دقیق حرف نمی زند و اخبار غیرموثقی درباره اسناد شنیده می شود. ولی برمبنای گمانه زنی كسانی كه در آن جا كار می كردند و با آن مكان آشنایی داشتند، برخی از سندهای اهدایی همچون ۱۰ برگ «سند عدلیه مشروطه» كه خود من دو سال پیش اهدا كرده بودم، لطمه دیده اند. فقط امیدوارم از این اسناد اسكن گرفته باشند.
او درباره این كه آیا از این كه این اسناد در طبقه منفی پنج ساختمان آرشیو نگه داری می شدند اطمینان دارد یا خیر اظهار داشت: كسی از چگونگی ماجرا اطلاع موثق ندارد؛ البته اگر طبق صحبت آقای زرافشان اسناد بی اهمیتی بودند چرا این اسناد شبانه خارج شده اند؟

اوایل آبان ماه امسال از گوشه و كنار زمزمه هایی به گوش می رسید كه در بارندگی های اوایل این ماه و طغیان یكی از مسیل های قدیمی تهران، پمپ های مستقر در ساختمان آرشیو سازمان اسناد و كتابخانه ملی عمل نكرده و موجب نفوذ آب به مخزن منفی پنج این ساختمان شده و در این بین اسنادی از بین رفته است. در تماس هایی با برخی مسؤولان سازمان اسناد و كتابخانه ملی، با رد این موضوع، گفته شد كه با تمهیدهای اندیشیده شده، اتفاق خاصی رخ نداده است اما هیچ كدام درباره این مساله یك توضیح رسمی رائه نكردند. اما به دنبال انتشار چند مطلب در فضای مجازی كه حتی گاهی با ذكر جزئیات، مدعی بودند كه دسته هایی نشان دار از اسناد رسمی لطمه دیده اند، سازمان اسناد و كتابخانه ملی درنهایت با صدور اطلاعیه ای عمومی اعلام نمود: «با سپاس فراوان از دغدغه های خبرنگاران و شهروندان گرامی نسبت به حفظ میراث و اسناد كشور، سازمان اسناد و كتابخانه ملی به اطلاع می رساند كه خوشبختانه تغییرات جوی اخیر هیچ صدمه ای به اسناد این مرز و بوم نرسانده است. از طرف دیگر ساختمان آرشیو با تكمیل ظرفیت مخازن روبه رو شده است، بدین جهت به جهت افزایش ظرفیت مخازن فعلی بوسیله نصب قفسه های ریلی، سازمان مبادرت به انتقال موقت اسناد پیش آرشیوی به یكی از مخازن ساختمان كتابخانه ملی كرده است تا بعد از نصب قفسه های ریلی بجای خویش بازگرداند.»
این درحالی است كه علی زرافشان - معاون اسناد سازمان اسناد و كتابخانه ملی - در گفت وگویی نفوذ آب به طبقه منفی پنج مركز اسناد و خمیر شدن بعضی از آنها را تایید نمود. وی در عین حال اظهار داشت كه این اسناد، اسناد امحایی و فاقد ارزش ملی بوده اند.
همین طور اشرف بروجری - رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی- در نشستی خبری در این زمینه در توضیحی اظهار داشت: سطح آب در زمان بارندگی مقداری بالا آمده بود و فوقش مچ پای شما در آب می رفت اما سندی در آن جا وجود نداشت كه قابلیت نگهداری داشته باشد. سند از دستگاه های مختلف در كتابخانه ملی جمع آوری و كار غربالگری انجام می شود و اسناد قابل حفاظت تكلیفش مشخص می شود و به طبقات بالا می رود، اما اسناد امحایی به طبقه منفی پنج می رود و تا زمانی كه به كارخانه های خمیرسازی منتقل شود آن جا می ماند.
بروجردی اشاره كرد: اسنادی كه قابلیت نگهداری داشته به هیچ وجه از دست نرفته و لطمه ندیده اند. صدمه ای كه ما درنظر داریم به معنای رطوبت بالایی است كه به آنها منتقل می شود. در واقع نُرم رطوبت برای نگهداری اسناد به هم می خورد. ما اقدامات اولیه را انجام داده ایم و فن ها در آن جا روشن هستند تا رطوبت را كامل از بین ببریم.
رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی درباره این كه چرا این مساله زودتر اطلاع رسانی نشده است اظهار داشت: حادثه خاصی نبود كه ما بخواهیم جواب بدهیم، بلكه بیشتر فضاسازی انجام شده است. اتفاق خاصی نیفتاده است و ما این قدر عقل مان می رسد كه اسناد آرشیوی را در جایی كه مخاطره دارد نگذاریم. چیزی كه آن جا بود اوراق امحایی بود كه باید برای خمیرسازی می رفت. بعضی از دوستان فضاسازی ایجاد كردند. ما اوراق امحایی را خارج كرده ایم. هنوز هم قسمتی از اسناد در ساختمان اسناد هستند كه تخلیه نشده اند.
منبع:

1398/09/18
13:39:51
5.0 / 5
4194
تگهای خبر: اهدا , دستگاه , كتاب , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی