چند پیشنهاد برای خوش گذرانی ارزان در نوروز

چند پیشنهاد برای خوش گذرانی ارزان در نوروز كاركادو: روزهای سختی را گذرانده اید؟ احساس خستگی می كنید و دلتان می خواهد تعطیلات عید به یك سفر درست و حسابی بروید اما پول كافی ندارید؟ ما در این گزارش چند پیشنهاد برای سفر ارزان به شما می دهیم تا شاید بتوانید همین امروز برای یك سفر كوتاه برنامه ریزی كنید.درست است كه فیلم خوب دیدن، رستوران رفتن و خوابیدن ارزان ترین كارها برای تعطیلات نوروز هستند اما شاید بهتر باشد از خانه بیرون بیایید و كمی بیشتر اطرافتان را نگاه كنید. به جهت اینكه كارتان راحت تر شود ما با یك آدم با تجربه گپ زده ایم و از او خواسته ایم كه طراحی سفر ارزان را به ما یاد بدهد.

سمیه حسنلو - خبرنگار ایسنا و كارشناس گردشگری - سال ها تجربه اش در زمینه سفر را در اختیارمان قرار گذاشته است كه در این گزارش كوتاه می خوانید:

حواستان به بلیت های لحظه آخری باشد

روال سفرهای خانوادگی معمولاً این طور بوده است كه اعضای خانواده سوار ماشینشان می شدند و برای چند روزی به مقصدی كه آنجا دوستی، خانواده ای یا آشنایی داشته اند، می رفتند. این نحوه سفر، كمك می كرد هزینه اقامت از مخارج سفر حذف شود اما مگر ما چندبار می توانیم به مكانی سفر نماییم كه آنجا دوست و آشنایی داریم؟

می خواهم بگویم ترفندهایی برای سفر كردن وجود دارد كه با یاد گرفتن آنها به مرور زمان می توانیم سفری ارزان با ماجراجویی بیشتر داشته باشیم. مهم ترین فاكتور این است كه اول، نقشه سفر داشته باشیم. یعنی مسیر را ارزیابی نماییم و ببینیم چه وسیله ای برای پیمودن این مسیر مناسب می باشد. خیلی وقت ها انتخاب ما وسیله نقلیه شخصی است كه مخارج خاص خویش را دارد اما پیشنهاد من این است كه مردم پیش از آغاز سفر، حتماً بلیت های قطار و هواپیما را هم جست وجو كنند. ما می دانیم كه بلیت قطارها پیش از نوروز پیش فروش می شوند و بلیت هواپیما هم خیلی گران شده اما بعضی وقت ها در لحظات آخر، شركت ها موقعیت هایی در اختیار ما قرار می دهند كه سفر را برای ما شیرین تر می كنند.

هزینه قطار نسبت به هواپیما و گاهی حتی از اتوبوس هم بسیار به صرفه تر است. مثلاً قطاری وجود دارد كه شما را از تهران به شمال ایران می برد و از مسیر بسیار جذابی در طول روز گذر می كند كه می توانید در این راه، پل هایی كه پس از جنگ جهانی دوم ساخته شده اند را ببینید. شما با این قطار از یك مسیر جنگلی، كویری و حتی كوهستانی عبور می كنید در حالیكه قیمت بلیت این قطار كمتر از ۳۰ هزار تومان است. درست است كه مسیر به كندی طی می شود اما یك سفر هیجان انگیز و پرچالش است.

سنت «دُنگی» را پاس بدارید

پیش از اینكه وسیله نقلیه را انتخاب كنید بهتر است همراهانتان را انتخاب كنید. اگر با خانواده هستید، این سنت را كه پدر یا سرپرست خانواده هزینه ها را تقبل كند، بشكنید. بهتر است در سفرهای خانوادگی هم دنگتان را بدهید. بهترین شیوه برای ارزان شدن سفرهای داخلی و خارجی همان شیوه عامیانه دنگی حساب كردن است. مثلاً اگر اجاره یك خانه شبی ۱۵۰ هزار تومان است، اگر هر كدام از اعضای خانواده دنگ خویش را بدهند، سفر بسیار به صرفه می شود. در واقع سنت تك پردازی باید شكسته شود و سنت همه پردازی یا همان دنگ را باید پاس داشت. همان گونه كه در سفرهای دوستانه دنگ دادن امری عادی است باید در خانواده هم عادی شود.

از این شهرها غافل نشوید

اگر مشكل انتخاب مقصد را دارید یعنی نمی دانید به كجا سفر كنید و از سویی هزینه هم برایتان خیلی مهم می باشد، باید بدانید كه شاخص هایی برای انتخاب مقصد وجود دارد. بهتر است اول به مسیرهای نزدیك فكر كنید و از سفرهای یك روزه شروع كنید، بعد سراغ سفرهای دو تا سه روزه به شهرهای نزدیك بروید. ما خیلی وقت ها از جاذبه هایی كه در شهرهای نزدیكمان وجود دارد، غافل هستیم و اصرار داریم یك جای دور و پرهیجان برویم اما اگر مثلاً در تهران زندگی می كنید، قزوین یا زنجان شهرهای نزدیك و در عین حال جذابی برای سفر هستند. یكی از بهترین گزینه ها هم برای اقامت، روستاست. شما به راحتی می توانید به خانه های روستایی و محلی بروید.

سعی كنید مقاصدی را برای سفر انتخاب كنید كه مردم كمتر به آنجا می روند. چند سال پیش مناطق غربی كشور به علت شرایط جوی معمولاً از مسافر انبوه خالی بودند. مثلاً كردستان یا ایلام شهرهایی نبودند كه مسافر نوروزی داشته باشند.

پیشنهاد من این است كه برای مدیریت هزینه هایتان ببینید عموم مردم به كجا سفر نمی كنند. مثلاً خراسان شمالی پر از مناظر تاریخی و طبیعی است اما خیلی ها از آن غافل هستند؛ یا حتی خراسان جنوبی آثار تاریخی غنی دارد و زمانی برای خودش محل گذر تجار بین المللی بوده است. مركز این استان یعنی بیرجند جایی بسیار زیبا و معروف به شهر كاج هاست و منطقه ای است كه از نظر مردم شناسی جای كنجكاوی زیادی دارد اما چندان میزبان مسافران نیست. حالا مزیت سفر به این شهرها چیست؟ هتل های این شهرها تخفیف های خوبی در نظر می گیرند و از سویی اقامتگاه های بوم گردی شان هم قیمت بسیار پایین تری نسبت به سایر شهرها دارند. شما با انتخاب این مقاصد هم به اقتصاد این مناطق كمك كرده اید و هم خودتان انتخاب متفاوتی داشته اید. هیچ وقت هم از روستاها غافل نشوید. روستاها هنوز خیلی درگیر گردشگر نشده اند؛ ضمن اینكه خانه های روستایی در حال گسترش هستند و بسیار میزبانان خوبی هستند.

با شبی ۵۰ هزار تومان سرپناه داشته باشید

برای اقامت در شهرهای مختلف محل هایی وجود دارند به اسم: «اقامتگاه بوم گردی». اینها خانه های روستایی هستند كه زندگی به سبك ایران قدیم را در اختیار ما قرار می دهند و در واقع تجربه یك زندگی كهن كه مدت هاست فراموش شده را برای شما زنده می كنند. هزینه اقامت در بوم گردی بسیار پایین است البته بوم گردی ها هم در شهرهای مسافرپذیر گران تر هستند اما بوم گردی ها در شهرهای جنوبی، شرقی و حتی غربی هزینه پایین تری دارند و برای هر نفر حدود ۵۰ هزارتومان با سه وعده غذایی محاسبه می شوند و برخی هایشان هم تا ۱۵۰ یا ۱۶۰ هزار تومان قیمت دارند كه اگر سفرتان به همان شیوه دنگی باشد بسیار به صرفه است.

خوردن این غذاها به صرفه است

خیلی وقت ها فكر می نماییم همه مواد غذایی لازم در طول سفر را باید از خانه كول نماییم و به مقصد ببریم اما امكان دارد مقصد ما جایی باشد كه یخچالی در آنجا وجود نداشته باشد و از سویی جایمان را در طول سفر تنگ كند. سوال اینجاست كه چرا از محلی ها خرید نمی كنید؟ گاهی وقت ها خریدكردن از مغازه های محلی هزینه های ما را پایین می آورد؛ حتی پایین تر از قیمت مواد غذایی كه این همه راه با خودمان آورده ایم. خیلی ها دوست دارند كه خودشان در مسافرت آشپزی كنند. برای این كار می توانید از سوپرماركت محلی خرید كنید و غذا بپزید اما پیشنهاد من این است كه تجربه چشیدن غذای محلی را از خودتان دریغ نكنید. این امكان را بوم گردی ها مدتی است كه در اختیار مردم قرار داده اند كه غذایشان هم بسیار با كیفیت تر از غذای رستوران هاست. میانگین قیمت غذای محلی در بوم گردی ها حدود ۲۰ هزار تومان برای هر پرس است و ضربه ای به مدیریت هزینه سفرتان نمی زند.

به هر قیمتی چادر نزنید

چند سالی است كه چادرزدن در سفرهای مختلف باب شده است اما به علت خطرات احتمالی، برخی مناطق چادرزدن را ممنوع اعلام نموده اند. می خواهم به شما بگویم كه چادرزدن همیشه منجر به ارزان تمام شدن سفر نمی گردد. اگر شهری را انتخاب می كنید كه مسافر زیادی ندارد، پیش از چادرزدن حتماً قیمت هتل ها را چك كنید. خیلی وقت ها قیمت یك اتاق تمیز با سرویس بهداشتی و دوش آبگرم و یك صبحانه كافی بسیار مناسب می باشد. تجربه من می گوید پیش از چادرزدن قیمت ها را جست وجو كنید و جایی مناسب را رزرو كنید. چند سالی است كه همزمان با موج سفرهای نوروزی، اقامت در مدارس به مردم پیشنهاد می شود اما از نظر من اقامت در مدارس برای خانواده ها چندان مناسب نمی باشد. درست است كه اقامت در مدارس، هزینه های اقامت شما را در مسافرت حدودا به صفر می رساند اما در انتها سفر، احساس خستگی خواهید داشت. به جای مدارس می توانید به مسافرخانه هایی بروید كه از سازمان میراث فرهنگی مجوز دارند.

از آدم های باتجربه سوال بپرسید

حتماً از تجربه كسانی كه قبلاً به مقصد مورد نظر شما سفر كرده اند، استفاده كنید. این كار خیلی به مدیریت هزینه شما كمك می نماید. نكته مهم دیگر این است كه ما برای هر روز از سفرمان، باید سقف هزینه را در نظر بگیریم و بر این اساس مدیریت داشته باشیم. این كمك می نماید كه ما در طول روز برنامه ریزی داشته باشیم، دنگ ها را محاسبه و غذایمان را انتخاب نماییم. داشتن این نقشه روزانه برای سفر كمك می نماید كه در هزینه ها صرفه جویی شود و حتی سفر را طولانی نماییم یا برگشت راحت تری به مقصد داشته باشیم. این مورد خیلی مهم می باشد.

از این نكات هم غافل نشوید

چند نكته ریز هست كه معمولاً در مسافرت داخلی از آن غافلیم. اول، آگاه شدن از شرایط آب و هواست. بی اطلاع بودن از وضعیت آب و هوا امكان دارد به هزینه سفر شما صدمه بزند. مثلاً امكان دارد شما برای چادرزدن برنامه ریزی كرده باشید اما شرایط جوی شما را وادار كند كه به هتل بروید. داروهای ضروری را بردارید و كارت ملی، شناسنامه و دفترچه بیمه تان را هم فراموش نكنید.
1397/12/27
22:36:38
5.0 / 5
4979
تگهای خبر: ارزیابی , بیمه , تاریخی , رمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی