نقد برنامه های سینمایی تلویزیون - مهدی سجاده چی

منتقدان سینما حقیقت را در تلویزیون نمی گویند

منتقدان سینما حقیقت را در تلویزیون نمی گویند كاركادو: مهدی سجاده چی اعتقاد دارد كه در تلویزیون منتقد نداریم؛ زیرا اغلب افرادی كه بعنوان منتقد در برنامه های تلویزیون حضور دارند، به شكلی هم پیمانان و مناسبت هایی دارند كه بر طبق این مناسبات نظر شخصی خویش را تغییر می دهند و حقیقت را در رسانه نمی گویند.


به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، این فیلمنامه نویس كه مدتی اجرای برنامه «میزانسن» در شبكه شما را بر عهده داشت، در گفت وگویی با ایسنا درباره نقدهایی كه در برنامه های سینمایی تلویزیون انجام می شود، بیان كرد: در برنامه های نقد و بررسی فیلم های جشنواره كه از تلویزیون پخش می شود، شاید اگر كارگردان فیلم مورد نظر حضور داشته باشد، برنامه جذاب شود و چالش تولید كند؛ برای مثال در یك دوره در برنامه «هفت» اینگونه بود اما تا جایی كه می دانم در هیچ جای دنیا رسم نیست و منتقد نظر خویش را می گوید اما معمولاً رو در روی كارگردان نظر نمی دهند.
او افزود: مردم به نظرات منتقدان صاحب نام گوش می دهند و تصمیم می گیرند چه فیلمی را بینند؛ البته این مساله در كشورهای پیشرفته وجود دارد. در كشور ما برای جذاب شدن برنامه سینمایی امكان دارد هر كاری انجام دهند و حتی كارگردان را به برنامه بیاورند. همینطور برنامه هایی هم تولید می شوند كه منتقد حضور ندارد و این نوع برنامه جایش در تلویزیون خالی است؛ یعنی تعدادی برنامه سینمایی كه فقط برای معرفی فیلم ها ساخته شوند و افرادی كه در آن فیلم اهمیت دارند را به برنامه شان دعوت می كنند تا درباره فیلم توضیح دهند.
این فیلمنامه نویس و مجری كارشناس اظهار نمود: برنامه های سینمایی كه در روزهای جشنواره به روی آنتن تلویزیون می روند، از یك لحاظ ساختار درستی دارند كه منتقدان حاضر می شوند و نقد می كنند اما از سوی دیگر هر روز یك منتقد جدید به برنامه می آید؛ این در شرایطی است كه مردم تنها چند منتقد را می شناسند و تا حدی به شیوه نقد كردن آنها اعتماد دارند.
سجاده چی افزود: برای مثال سی ان ان یك برنامه نقد صبحگاهی دارد و یك نفر بعنوان منتقد حاضر می شود و درباره چند فیلم صحبت می كند اما در برنامه های سینمایی ما یك منتقد می آید و حرف های شخصی و سلیقه ای می زند كه مبنای نقد ندارد. عوامل این نوع برنامه ها به علت اینكه از حضور عوامل فیلم به صورت رو در رو با منتقد به هر دلیلی در برنامه شان استفاده نمی كنند، برای جذاب شدن برنامه به سمت موضوعات زرد گرایش پیدا می كنند و به آن اهمیت می دهند.1397/11/21
12:48:52
5.0 / 5
4781
تگهای خبر: جشن , جشنواره , سینما , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی