مژگان ایلانلو به ایسنا خبر داد:

مستندی درباره فائزه هاشمی توقیف شد

مستندی درباره فائزه هاشمی توقیف شد كاركادو: كارگردان مستند «مثل یك زن» با بیان توقیف نمایش این اثر در سینماهای «هنر و تجربه» اظهار داشت: در حكم توقیف نمایش این اثر آمده است كه تا اطلاع ثانوی به علت مفتوح بودن پرونده قضائی فائزه هاشمی هرگونه اكران این اثر توقیف شده است. این در شرایطی است كه اكران شهرستان ها از چند روز پیش و تمام اكران های تهران از بامداد امروز 22 دی ماه توقیف شد.


مژگان ایلانلو كه پرتره ای درباره زندگی فائزه هاشمی است و از ۱۵ دی ماه اكران آن در سینماهای «هنروتجربه» شروع شده بود در گفت وگویی با ایسنا، با تایید این خبر كه هرگونه اكران و نمایش این اثر در سینماها توقیف شده است، بیان كرد: امروز آقای حسین پارسایی از سوی وزارت ارشاد به من نامه ای را نشان دادند كه بر مبنای آن متاسفانه هرگونه اكران این اثر توقیف شده است. این در شرایطی است كه اكران شهرستان ها از چند روز پیش توقیف شده بود و از امروز بامداد هم اكران های تهران توقیف شده است.
او افزود: حتی پروانه تك نمایش هایی كه برای این مستند وجود داشت را هم از ما گرفتند و هرگونه اكران و نمایشی را توقیف كردند. ما تا كنون تنها دو اكران داشتیم كه خوشبختانه با استقبال خوبی هم مواجه گردید. یكی از نمایش ها در خانه هنرمندان و دیگری در سینما فرهنگ بود كه هر دو سالن هم پر از جمعیت بودند و حتی بلیت به برخی از رجوع كنندگان نرسید.
این مستندساز در پاسخ به این سوال كه آیا باید باردیگر تغییراتی در این اثر انجام دهد تا اجازه نمایشش صادر شود، اظهار داشت: من تغییرات لازم را در فیلم داده بودم، ازاین رو با كلیت مبحث فیلم و شخصیتی كه این مستند به آن پرداخته شده است مشكل داشتند و در متن نامه اشاره شده كه به علت مفتوح بودن پرونده فائزه هاشمی این توقیف صورت گرفته است.
ایلانلو اضافه كرد: وزارت ارشاد و شخص وزیر همكاری لازم را در ارتباط با اكران این مستند با من داشته اند. بنابراین، این حكم از خارج از اداره ارشاد صادر گردیده است. با این وجود در آن نامه اعلام شده كه تا اطلاع ثانوی این اثر توقیف خواهد بود و امیدوارم این اطلاع ثانوی زیاد طول نكشد، تفاهمات برطرف شود و تماشای مجددش روی پرده به عمر من كفاف دهد.
او همینطور اظهار نمود: من بعنوان یك مستندساز حق دارم درباره سوژه هایی كه در این كشور وجود دارد و افرادی كه در این كشور زندگی می كنند فیلم بسازم. یعنی فیلمی بسازم، از وزارت ارشاد با تمام چارچوب ها و قوانین سفت و سختی كه تعیین كرده است، مجوز بگیرم اما با همه این حرف ها وقتی در همان چارچوب كار كنی ولی نیروهای فرامتنی وارد شوند و جلوی كار شما را بگیرند شرایط ناامید كننده می گردد. با این وجود امید، بذر هویت ماست!
مژگان ایلانلو در انتها با تاكید بر اینكه "من از توقیف این فیلم سودی نمی برم" اظهار داشت: اگر صدها بار در ایران فیلم بسازم و توقیف شوند باز هم در همین مملكت و با همین شرایط و درباره همین سوژه های سیاسی فیلم خواهم ساخت و برای اكران آن جا نمی زنم.
1397/10/22
16:00:16
5.0 / 5
4837
تگهای خبر: سینما , فرهنگ , فیلم , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی