آیت الله مبلغی:

علم نشانه شناسی قرآن كریم احداث و فعال شود

علم نشانه شناسی قرآن كریم احداث و فعال شود كاركادو: رئیس مركز تحقیقات اسلامی مجلس با اشاره به اینكه باید علم نشانه شناسی در ارتباط با قرآن كریم احداث و فعال شود، اظهار داشت: تجلی عظمت خداوند، حقانیت اسلام و خضوع در مقابل خداوند از راه علم نشانه شناسی و فعال كردن آن نسبت به قرآن قابل دسترسی است.


به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، آیت الله احمد مبلغی در جمع بعضی از طلاب و فضلای لبنانی اشاره كرد: اگر مجموعه ای از دانشمندان حوزوی و دانشگاهی در كنار هم، چارچوبی برای علم نشانه شناسی تعیین و روی آن كار كنند، اساسا بعنوان یك دانش بسیار بزرگ، می تواند حتی راهی جهت كشف خیلی از اندیشه های اجتماعی قرآن باشد.
وی با اشاره به اینكه با فعال شدن علم نشانه شناسی، تفسیر از حالت ایستایی و بی توجهی به نیازهای بشر امروز خارج و رفته رفته به سمت برقراری رابطه و پاسخ دقیق به نیازهای بشری می رود، اظهار داشت: نسل امروز از راه تقویت نشانه شناسی، بیشتر می توانند با قرآن رابطه معنایی برقرار كند و اصولا بخشی از فلسفه تمركز قرآن در سطح گسترده بر آیه برمبنای همین واقعیت است.
آیت الله مبلغی اظهار نمود: تفسیر مبتنی بر نشانه شناسی می تواند برای نسل های امروز پر جاذبه و پرمحتوا باشد و به شكل گسترده ای فصل زیبایی از دقائق و ظرائف قرآن را نسبت به حقائق متافیزیكی و باز حیات اجتماعی بشر به روی آنها بگشاید.
وی افزود: ما از راه نشانه ها می توانیم اصول اجتماعی، تربیتی، جایگاه و صفات خدا و خیلی از حقایق دیگر حتی نسبت به معاد را به دست بیاوریم، و ابعادی از نظم و انسجام و هماهنگی بی نظیر در قرآن را كشف نماییم.
وی اظهار داشت: البته چنین امر مهمی به صورت فله ای و بی نظم به انجام نمی رسد و حتی امكان دارد مضر هم باشد، باید حوزه و دانشگاه برمبنای مطالعات بسیار دقیق و علمی آن هم با حوصله ای زیاد و با روندی چارچوب مند اصول و روش و مباحث این علم را نمایش كنند، بالقطع تاخیر در این زمینه جفای به سوژه ارتباط جامعه با قرآن است و چنین اهمالی در واقع، مهمل گذاشتن "كلید واژه آیه" در قرآن است؛ كلید واژه ای كه واجد قابلیت های بسیار برای احداث ارتباط بین انسان و خداوند است.
رئیس مركز تحقیقات اسلامی مجلس افزود: خداوند چون حكیم مطلق، عالم مطلق و دارای صفات مطلق است، سخن او دارای نشانه هایی است كه حكایت كننده از مفاهیم بلند مربوط به خداوند است.
وی اظهار داشت: اگر ما بتوانیم علم نشانه ها را در ارتباط با قرآن در چارچوب مباحث منظم، چارچوب مند و علمی فعال نماییم، راه های جدیدی در زمینه های فهم اجتماعی، معنویت و تربیت و خیلی از مسائل... در پیش روی ما گشوده خواهد شد.
او در آخر بعنوان نمونه به چندین آیه كه حامل و حاوی نشانه هایی مهم هستند اشاره نمود و با ذكر آن آیات به تشریح دلالت آن نشانه ها بر اینكه خداوند فوق زمان، فوق تاریخ، فوق بشر و فوق ادیان است پرداخت و باز به آیاتی كه برمبنای علم نشانه شناسی دلالت دارند بر توصیف نسبت خدا و معاد در چارچوبی تربیت ساز اشاره نمود.
1397/10/02
20:46:14
5.0 / 5
4683
تگهای خبر: زیبایی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی