ایسنا از لوكیشن فیلم های فجر گزارش داد:

سینما از آپارتمان خارج شد

سینما از آپارتمان خارج شد كاركادو: بعضی از فیلمسازان امسال برخلاف سال های قبل تصمیم گرفته اند فیلم آپارتمانی نسازند و برای ساختن فیلمشان از تهران بیرون بروند.


به گزارش كاركادو به نقل از ایسنا، با گذشت پنج روز از برگزاری سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اكران نیمی از فیلم های عرضه شده در این دوره می توان گفت كارگردانها كوشیده اند تا حدودی از ساختن فیلم های آپارتمانی فاصله بگیرند و لوكشین های فیلم های خویش را از فضای صرفا شهری و آپارتمانی، محیط های بسته و تكرار شده تهران دور كنند.
انتقادی كه در دوره های جشنواره به فیلمها وارد می شد چون مكان و بستر رویدادهای فیلم و قصه در آنها معمولا آپارتمان هایی در شهر تهران بود با این حال آن طور كه در این فیلم ها سعی شده بستر قصه ها در فضاهای تازه روایت شود حتما اتفاق خوبی است اما مشخص نمی باشد آیا كارگردان ها بر مبنای نگاهی در فیلمسازی خود به این مسئله توجه كرده اند یا تصمیمی زودگذر است.
اما در این دوره كارگردان های زیادی تلاش كرده اند فیلم خویش را از تهران خارج كنند و در چشم اندازهای تازه فیلم خویش را روایت كنند. از موفق ترین این فیلمها می توان از "شعله ور" حمید نعمت الله نام برد.
در این فیلم كه روایتگر سرباز كردن عقده های شخصیتی و تبدیل كردن قهرمان(ضد قهرمان) به هیولایی شیطان صفت است.قصه از تهران آغاز می گردد اما در ادامه داستان به سیستان و بلوچستان، زاهدان، زابل می رسد. استفاده از فضای بكر شهری و روستایی و دریای این منطقه از كشور و دیده نشدن این فضاها در سینما به شدت بر زیبایی بصری و قابها افزوده است و تصاویر جان داری در قاب دوربین ثبت شده است.
در این فیلم لوكیشن خود به كاراكتری جذاب و پیش برنده قصه در پیشبرد روایت به درستی نقشی انكار ناپذیر در تولید زیبایی شناسی بصری و مفهوم مورد نظر كارگردان ایفا كرده است.


دیگر فیلمی كه در آن لوكیشن اهمیت زیادی دارد فیلم "به وقت شام" ابراهیم حاتمی كیاست.در واقع اساس فیلم بر اساس جنایت های داعش در شهر تدمر سوریه كه به اشغال داعش درآمده است، رقم می خورد.
هواپیما و آسمان بخش دیگری از محل روایت قصه فیلم است.استفاده از جلوه های بصری در زمین و آسمان، فیلم حاتمی كیا را به اثری تبدیل نموده كه تنها در این لوكشین میتوانست اتفاق بیافتد.
استفاده از شهرهای تخریب شده توسط داعش و شهرهای تاریخی این كشور در زمان حضور داعش در شهرهای سوریه از عناصر مهم نزدیك شدن به رئالیسم در فیلم "به وقت شام" است."كامیون" كامبوزیا پرتوی دیگر فیلمی است كه بخش زیادی از آن در خارج از شهر می گذرد؛ قصه روایتگر زنی از كُردهای ایزدی عراق است كه روستایشان در این منطقه دچار حمله داعش شده است.
او به همراه كودك خردسالش با یك كامیون عازم ایران می شوند تا به ایران بیاید و همسرش را كه در ایران كارگری می كند، پیدا كند.بقیه فیلم در خیابان های شهر تهران می گذرد و كامیون و خیابان لوكیشن اصلی فیلم است.


در فیلم "لاتاری" هم مهدویان به حاشیه شهر كرج و منطقه وردآورد رفته است.نیمی از فیلم با اینكه در شهر سپری می گردد اما خیابان لوكیشن اصلی فیلم است.نیمه دوم فیلم هم در خیابان های شهر دوبی امارات روایت می گردد.در این فیلم شهر و خیابان محل اصلی وقایع داستان است و تیتراژ ابتدایی فیلم هم كه پلان هایی مجزا و منفرد از پرسه زنی جوانان دختر و پسر را نشان داده است تا حدود زیادی مشخص می كند فیلم از كدام جامعه و كدام آدمهای قصه تعریف می كند.محل وقایع داستان فیلم خوش ساخت "مغزهای كوچك زنگ زده" حاشیه شهر تهران است.اگر چه این فضا پیش تر و بارها در فیلمهای سینمایی نشان داده شده است اما هومن سیدی با فضا سازی و شیوه روایت داستانش از این مكان فضایی تعمیم پذیر ساخته است.
پلانهای چفت و بست دار در این فضا با كارگردانی و بازی گیری قوی از بازیگرانش فیلم او را به اثری خاص در این جشنواره تبدیل نموده است.


رضا مقصودی هم در فیلم كمدی "خجالت نكش" قصه اش را در روستایی كه دقیقا مشخص نمی باشد در كجاست روایت می كند.
البته لهجه ها به لهجه های شمالی نزدیك است، فیلم با اینكه در روستا می گذرد. لوكیشن روستا نقش مهمی در منطق داستانی این فیلم دارد، با این حال كارگردان و فیلمبردار این فیلم به جای قاب كردن تصاویر مرسوم زیبا و بكر از روستا صرف كه در بیشتر آثار سینمایی معمول است، حواسشان به قصه و روایت داستانی فیلم بوده است.

پرویز شیخ طادی هم در فیلم "امپراطوری جهنم" به فرانسه رفته و در این شهر داستان تروریستی فیلمش را به تصویر كشیده است.
فیلمی كه حدودا نتوانست نظر مخاطبان را به خود جلب كند. در این فیلم لوكشین پاریس است كه گروهی تروریست به راحتی می توانند هر جای شهر و حتی هواپیما را در آسمان منفجر كنند. بطور قطع ساخته شدن این فیلم در پاریس حداقل برای كارگردان ناظر بر مفاهیمی روشن و واضح بوده است.

گزارش از ایسنا فرزاد گمار1396/11/18
13:02:16
5.0 / 5
4493
تگهای خبر: جشن , جشنواره , رمان , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی