نامزدهای جایزه بوکر عرضه شدند

نامزدهای جایزه بوکر عرضه شدند به گزارش کارکادو، ایسنا نوشت: سیزده عنوان کتاب شامل چهار رمان اول بعنوان نامزدهای اولیه جایزه ادبی بوکر در سال ۲۰۲۳ رقابت خواهند کرد.


چهار نویسنده با اولین اثرشان و شش رمان نویس دیگر که برای اولین بار در لیست جایزه بوکر قرار می گیرند در کنار نویسندگان بنامی چون «سباستین بری»، «تان توان انج» و «پل موری» (با مجموع هفت نامزدی) در لیست اولیه جایزه بوکر ۲۰۲۳ قرار گرفته اند.
رمان های نویسندگان ایرلندی برای نخستین بار یک سوم این لیست را می سازند، همچون رمان «نیش زنبور» نوشته «پل موری» در رابطه با خانواده ای ایرلندی که در آشفتگی های مالی و عاطفی به سر می برد.
«آیوبامی آدبای» پنجمین نویسنده نیجریه ای است که با رمان «طلسم چیزهای خوب» نامزد جایزه ادبی بوکر شده است.
این لیست طولانی که در یک نشریه خبری اعلام شد، تنها تعداد انگشت شماری از رمان های نویسندگان مشهور را شامل می شود، همچون «زمان خدای قدیم» از «سباستین بری» که در رابطه با پلیس بازنشسته ای است که با خاطرات دردناکی روبه رو می شود و «این عدن دیگر» از «پل هاردینگ» که در رابطه با جامعه چندنژادی است که با اخراج از جزیره خود مواجه می باشد.
در عوض، این لیست تحت سلطه آثار نویسندگان کمتر شناخته شده، همچون چهار رمان اول است. «اسی ادوگیان» نویسنده ای که ریاست داوران سال جاری جایزه بوکر را بر عهده دارد، اظهار داشت: «همه کتاب های نامزدشده نور جدیدی را به معنای وجودی امروز ما می تابانند و این کار را به روش های اصیل و هیجان انگیز انجام می دهند».
فهرست کامل ۱۳ نامزد اولیه جایزه بوکر ۲۰۲۳ از این قرار است:
«آیوبامی آدبایو» با رمان «طلسم چیزهای خوب»
«سباستین بری» با رمان «زمان خدای قدیم»
«سارا برنشتاین» با رمان «مطالعه برای اطاعت»
«جاناتان اسکوفری» با رمان «اگر از تو زنده بمانم»
«الین فینی» با رمان «چگونه یک قایق بسازیم»
«پل هاردینگ» با رمان «این عدن دیگر»
«سیان هیوز» با رمان «مروارید»
«ویکتوریا لوید بارلو» با رمان «همه قلب های پرنده کوچک»
«پل لینچ» با رمان «آواز پیامبر»
«مارتین مکینز» با رمان «در عروج»
«چتنا مارو» با رمان «وسترن لین»
«پل موری» با رمان «نیش زنبور»
«تان توان انج» با رمان «خانه درها»
لیست نامزدهای نهایی شامل شش رمان در تاریخ ۲۱ سپتامبر اعلام و برنده این جایزه معتبر ادبی هم ۲۶ نوامبر مشخص می شود و ۵۰ هزار پوند جایزه نقدی دریافت می کند. رمان نویسان راه یافته به لیست نهایی هم هر کدام ۲۵۰۰ پوند دریافت می کنند.
جایزه بوکر که در سال ۱۹۶۹ تأسیس شد، یکی از مهم ترین جوایز ادبی جهان است که هر ساله به نویسنده رمانی که به زبان انگلیسی نوشته شده و در بریتانیا یا ایرلند منتشر می شود، اعطا می شود. این جایزه اغلب بعنوان سنگ بنای حرفه ای یک نویسنده در نظر گرفته می شود و به صورت منظم ستاره های ادبی جدیدی هم معرفی می کند. «برناردین اواریستو»، «داگلاس استوارت» و «مارلون جیمز» همچون برندگان اخیر جایزه بوکر هستند.
245245


1402/05/11
08:52:29
5.0 / 5
240
تگهای خبر: جایزه , رمان , قلب , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی