به سپیدی یک رؤیا و هرایی را در روز دختر بخوانید

به سپیدی یک رؤیا و هرایی را در روز دختر بخوانید کارکادو: چاپ ششم ˮبه سپیدی یک رویاˮ در 136 صفحه رقعی نوشته فاطمه سلیمانی و چاپ دوم ˮهراییˮ در 190 صفحه رقعی نوشته مرحوم سعید تشکری از نشر نیستان دو کتاب مناسبتی ولادت حضرت معصومه سلام الله علیهاست که اکنون در دسترس علاقه مندان قرار دارد.


به سپیدی یک رؤیا

رمان «به سپیدی یک رؤیا» اثر فاطمه سلیمانی ازندریانی در وهله نخست از داستانی بهره می برد که تا قبل از این کمتر پرداختی از آن انجام شده است. وی در داستان خود فرازی از زندگی حضرت فاطمه معصومه (س) را از دوره بعد از هجرت امام رضا (ع) از مدینه به مرو روایت می کند که در پی آن ایشان به درخواست امام قدم در راه سفر از مدینه به مرو می گذارند و در نهایت نیز در اثر بیماری در شهر قم به رحمت خداوند می روند. این فراز تاریخی و روایت داستانی از آن، برگ برنده نویسنده این کتاب است؛ که به خوبی از آن برای پرداخت داستانی بهره برده است.
از طرفی این داستان از یک زاویه دید بسیار بدیع بهره برده است. راوی داستان یکی از کنیزان حضرت فاطمه معصومه (س) است که در داستان به شکل و شمایلی تازه و واقعی به روایت داستانی پرداخته است. بیان زنانه و ترسیم ظرافت های بیانی که به طور معمول در زبان زنان می توان سراغی از آن گرفت از طرف نویسنده در این متن به زیبایی ترسیم شده است. در کنار این زیبایی بیانی، فضاسازی نویسنده از اندرونی منزل امام معصوم و ساخت چندین شخصیت سپید و خاکستری در این فضا که شرح رفت و آمدها و نگاه مردم در آن دوران تاریخی به امام معصوم و بیت او را روایت می کند نیز از دیگر خاصیت های این متن است که نویسنده توانسته به خوبی از عهده آن برآید.
اما سومین خاصیت این داستان را باید در زبان خلق شده توسط نویسنده جستجو کرد. سلیمانی در روایت خود از زبانی بهره می برد که هم تاریخی است و هم کشش داستانی دارد. به عبارت دیگر نویسنده با توانایی و هوشیاری از عبارات و افعال و کلمات به گونه ای بهره برده که مخاطب ناخودآگاه احساس کند در فضایی تاریخی و کهن درحال مواجه شدن با داستان است. خلق این زبان تازه باتوجه به پیچیدگی های موجود در راه ایجاد آن در کنار جسارت نویسنده برای ورود به این وادی در کنار تجربه های بسیار موفقی که در این حوزه وجود دارد یکی دیگر از نقاط قوت این متن به حساب می آید.


هرایی
«هرایی» اثر داستانی بلند مرحوم سعید تشکری نویسنده، نمایشنامه نویس و منتقد ادبیات و تئاتر خراسان است.
هرایی به زبان خراسانی یعنی آوای بلند و وجه تسمیه این انتخاب برای نام رمان به یکی از قهرمان های رمان بر می گردد که به زبان دری و خراسان کهن سخن می گوید و ریشه های هراتی دارد.
در این رمان سرنوشت بانوی پزشکی روایت می شود که بر خلاف عادت جامعه زیستی خود بر هویتش به عنوان پزشک و قانون پزشک بودن در تمام مناسبات اجتماعی و فردی و تعهد اجتماعی خود تاکید دارد و از این زاویه نقدی بر رفتارهای آدم هایی که تعهدی در رفتار و شئونات خود ندارند بیان می کند.
در حقیقت اسراء، قهرمان رمان هرایی می خواهد با شغل خود کنشگر باشد و این اول مصائب اوست.
«هرایی» دومین اثری است که تشکری اهتمام کرده در آن به صورتی پررنگ خودرا از قاب نویسنده متعهد به تاریخ و سنت های تاریخی و مذهبی آثار گذشته اش بیرون کشیده و در نگاه یک مصلح اجتماعی نشان دهد. هرایی در حقیقت تلاشی است برای بازنمایی قسمتی از فضیلت های اجتماعی و فردی فراموش شده در بطن زیست و زندگی ایرانی که در قالب بازی و فرم کلمات با ذهن نویسنده بازنمایی شده است.
تشکری در این حوزه خود عنوان کرده است: واژگان آیا همان ست که می نویسیم یا همان هایی که با آنها حرف می زنیم ویا می اندیشیم و می نویسیم، واژگان کلیدی ترین مایملک نوشتار هستند که با آن نویسنده هستی را شکار می کند، درست مثل نگاه به هستی از زاویه دید کنش گری نویسنده به وقایع/ می نویسد و یا می بیند و می نویسد و یا آن چه را دیده آنطور می نویسد که هستی نوشتارش او را به ماه می رساند تا شبش را به بامداد تبدیل سازد! حالا من در چنین رویدادی هستم و زیست می کنم. هنرنویسنده یعنی نوشتن خلاق از رویدادی سخت.
۵۷۵۷


منبع:

1402/02/31
12:57:40
5.0 / 5
263
تگهای خبر: ادبیات , تئاتر , تاریخی , رمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی