انتقاد روزنامه فرهیختگان از ابوالقاسم طالبی:

کوته فکری در لباس تشرع و انقلابیگری؟

کوته فکری در لباس تشرع و انقلابیگری؟ به گزارش کارکادو، روزنامه فرهیختگان درباره ی اظهارات ابوالقاسم طالبی کارگردان سینما در برنامه هفت نوشت: سریال تحقیر زنان به بهانه برداشتن حجاب با اظهارات ابوالقاسم طالبی در برنامه «هفت» از آنتن زنده صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، وارد مرحله جدیدی شده است.


کوته فکری ای که لباس تشرع یا انقلابی گری و دفاع از نظام به تن کرده و به قصد دفاع از آنچه که دین خدا، شرع مقدس یا انقلابی گری می داند، اخلاق و عقل را که در سطوحی بالاتر قرار دارند، به چالش می کشند و تحقیر می کند. شاید ما بیش از حد از آرمان هایی که در ابتدای انقلاب اسلامی از جان و دل می خواستیم و برای فهم شان تلاش می کردیم، دور شده باشیم. آرمان هایی که قبل از دوست داشته شدن و خواسته شدن، باید فهمیده می شدند و کتاب ها و سخنرانی های علمایی چون معلم شهید مطهری، منابع این فهم بود آنجا که تاکید می کرد جهان شریعت ذیل اخلاق و اخلاق ذیل عقل قرار می گیرند. حالا کدامین عقل است که به چنین تضادی حکم می کند؟ که برای دفاع از نظام جمهوری اسلامی یا دفاع از اصل حجاب، قاعده اخلاقی و دینی و طبعا انسانی در خصوص حرمت تمسخر افراد مجاز بشماریم؟
اما داستان این کوته فکری حتی در این نقطه هم تمام نمی گردد. گویندگان این دست اظهارات حتی به تحقیر و تمسخر فعلی اشتباه مثل بی حجابی یا بطورمثال اقدامات ضدنظام مخالفان بسنده نمی کنند بلکه آنرا به زنانگی و مساله جنسیت هم توسعه می دهند و اینجا همان نقطه ای است که جهالت به حماقت ارتقا می یابد.
در این بافت، بجای این که یک فرد، خودرا انسانی در مقابل یک عمل به زعم خودش اشتباه، حالا می خواهد افشاگری در مساله تعرض جنسی باشد یا کشف حجاب یا مخالفت با نظام، بداند و بگذارد، خودرا یک مرد درمقابل زنانی تلقی می کند که با ابزار عادت ماهانه، یائسگی، حاملگی و مسائلی پیرامون حوزه جنسیت آنها می تواند تحقیرشان کند تا از آنها امتیاز بگیرد و ملزم به عقب نشینی شان کند.
کوته فکری اش کجاست؟ اینجا که هنوز در قرن بیست ویکم میلادی بعد از همه ماجراهایی که بشر از سر گذرانده و درست پس از همه داستان هایی که بیخ گوش مان در چند ماه اخیر اتفاق افتاد، کسانی هستند که هنوز نمی فهمند این دست اظهارات نه فقط خاصیت هدایت کنندگی ندارند بلکه حتی در خصلت انتقام جویانه شان هم به شدت مخرب هستند و درست مثل همین الان که نویسنده چادری طرفدار نظام این متن دارد می نویسد، این دست حرف ها قدرتش را دارند که همه زنان و بلکه حتی قسمتی از مردان را به خاطر تلقی های خطاکارانه در زمینه مسائل جنسیتی، در یک جبهه مقابل جاهل ها و احمق ها قرار دهند.
خب چه سود بردید از این دست اظهارات؟ زنان را مقابل افشاگری در تعرض جنسی قانع کردید؟ بی حجابی را در نظر مردم خصوصا دختران و زنان جامعه ناپسند یا حتی تحقیر کردید؟ مخالفان جمهوری اسلامی را نسبت به خدمات انقلاب آگاه کردید؟
درحقیقت شما جز نوعی تخلیه عصبی موقت روی آنتن زنده که ناشی از کوته فکری و انتقام جویی و یکدست انگاری و مثل خودپنداری همه مخاطبان «رسانه ملی» کار دیگری نکرده اید و خروجی آن طبیعتا چیزی جز افزایش لجاجت یا برون ریزی نفرت در بخش هایی از جامعه که پتانسیل مخالفت با حجاب یا نظام را دارد یا فقط از چهره شما بدش می آید، نمی تواند باشد. جوابِ های، هوی است اما بدبختانه هزینه «های» شما را صداوسیما می دهد که روزبه روز مخاطبانش بیشتر می ریزند و به آن بدبین می شوند، و نظام که سرمایه های اجتماعی اش را از دست می دهد، و اقشار مذهبی که کف خیابان برای یک گفت وگوی ساده با غیر، مورد سوءظن واقع می شوند تا راه های هم صحبتی و همدلی در جامعه بیشتر گرفتار انسداد شود، و حجاب که مظلوم تر از همیشه سر هیچ و پوچ، گوشه رینگ قرار می گیرد، و از همه تلخ تر «زنانگی» و «هویت جنسیتی زن» که بیش از همیشه در نظر دختران جامعه سردرگم، تلخ و دوست نداشتنی می شود آن هم فقط به این خاطر که یک نفر در عرض یک دقیقه روی آنتن زنده تلویزیون تصمیم گرفته است درباره ی یائسگی و مخالفت با نظام و جنبش me too بی ربط ببافد!
عادت ماهانه و یائسگی را همان کسی آفرید که به حجاب و اخلاق امر کرد. همان کسی که زوجیت را قاعده خلقت کرد، بنای حاملگی و اتمام توان حاملگی را گذاشت، بعضی مردها را کوتاه قدتر از دیگر مردان قرار داد، بعضی را سهم بیشتری از عقل داد و بعضی دیگر را کمتر، همو به حجاب امر کرده و اگر کسی با داعیه انقلابی گری قصد دفاع از نظام دارد بهتر است پیش از هر اظهارنظری، حرف خودرا بسنجد تا میان مخلوقات الهی از سر جهل و حماقت، تولید تضاد نکند.

1401/11/19
11:19:13
5.0 / 5
248
تگهای خبر: خدمات , رمان , سینما , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی