چراغ قرمز برای یونان روشن شد!

چراغ قرمز برای یونان روشن شد! کارکادو: سفر تعداد زیاد گردشگران به یونان با وجود مزایای اقتصادی که بدنبال دارد، نگرانی هایی را درباره ی آینده و وضعیت بناهای باستانی پرطرفدار این کشور ایجاد کرده است.


به گزارش کارکادو به نقل از گاردین، انبوه توریستهایی که در اواخر نوامبر در خیابان های اطراف «آکروپولیس» قدم می زنند سبب شده است تا آتن در این مقطع از پاییز شبیه تابستان های شلوغ و پر توریست به نظر برسد.
صنعت گردشگری در آتن و حتی در کشور یونان، تمام انتظارات را برآورد کرده است؛ گردشگری که دومین صنعت پردرآمد یونان شمرده می شود، قرار بود امسال میلادی ۱۵ میلیارد یورو برای این کشور درآمد داشته باشد، اما بدنبال جنگ روسیه و اوکراین و با وجود آمار کم رزرو هتل ها در ماه فوریه، دستیابی به این رقم چندان ممکن به نظر نمی رسید. این درحالی است که هم اکنون گمان می رود درآمد حاصل از صنعت گردشگری یونان امسال میلادی از مرز ۱۸ میلیون یورو نیز بگذرد؛ چونکه شمار توریستهایی که از این کشور بازدید کرده اند به حدود ۳۰ میلیون نفر رسیده است. ۳۰ میلیون حدود سه برابر کل جمعیت یونان است و نکته قابل توجه درباره ی این آمارها، فقدان حضور بازدیدکنندگان چینی، هجوم عروس های دریایی و جنگ روسیه و اوکراین است.
در اوج فصل تابستان، روزانه حدود ۱۶ هزار نفر از «آکروپولیس»، بنای باستانی و مشهور یونان بازدید کرده اند. فروشندگان اطراف این مکان تاریخی گفته اند تا حالا چنین شرایط خوبی را تجربه نکرده بودند.
آمریکایی هایی که هر هفته با ۶۳ پرواز مستقیم وارد این کشور می شوند، نقش پررنگی در تبدیل یونان به سومین مقصد گردشگری محبوب امسال داشته اند.
اما رونق گردشگری بعد از همه گیری کرونا برای یونان بدون پیامد و خطر نیست؛ وزیر فرهنگ این کشور اولین کسی است که می گوید رونق گردشگری باید بطور متوازن در نقاط مختلف کشور اتفاق افتد؛ چونکه فقط دو یا سه بخش از کشور جمعیت قابل توجهی از گردشگران را جذب کرده اند. شهردار «آتن» نیز مدتی پیش پیشنهاد پرداخت مالیات شهری توسط بازدیدکنندگان را مطرح کرده بود تا به این روش با هجوم گردشگران روبرو شود.
درحالی که مقام های یونان از موفقیت صنعتی که ۲۵درصد از تولیدات ناخالص داخلی را در برگرفته است، خشنود هستند، ازدحام گردشگران نگرانی هایی درباره ی شرایط میراث فرهنگی و تاریخی را ایجاد کرده است.
باتوجه به اینکه یونان ۱۸ میراث جهانی یونسکو را در خود جای داده است با گذشت زمان با چالش های بیشتری برای مدیریت گردشگران پرشمار روبه رو شده است. کارشناسان نیز همیشه بر لزوم ایجاد تعادل بین صیانت از بناهای باستانی و استفاده از آنها به عنوان جاذبه گردشگری تاکید کرده اند.
«آکروپولیس» که به ۴۹۵ تا ۴۲۹ قبل از میلاد متعلق می باشد، یکی از محلهای حاضر در لیست میراث جهانی یونسکو شمرده می شود. دولت یونان در سال ۲۰۲۰ زمانی که معبرهای بتنی برای دسترسی بهتر در اطراف این بنای باستانی ایجاد کرد، با انتقاداتی مواجه گردید.
«پیتر دبراین» ـ مشاور ارشد گردشگری یونسکو ـ درباره ی افزایش تعداد بازدیدکنندگان در یونان اظهار داشت: «چراغ قرمز برای یونان روشن شده است. حالا باید این سوال را مطرح نماییم که چه مقداری بیش از اندازه شمرده می شود و بنظر می رسد ۱۶ هزار بازدیدکننده ای که هر روزه به بنای باستانی مثل «آکروپولیس» هجوم می برند، تعداد زیادی شمرده می شود.»

منبع:

1401/09/13
15:31:15
5.0 / 5
287
تگهای خبر: تاریخی , سفر , فرهنگ , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی