سالروز شکست حصر آبادان

سالروز شکست حصر آبادان کارکادو: عملیات ثامن الائمه (ع) اولین عملیات از چهار عملیات بزرگ و موفق «ثامن الائمه(ع) »، «فتح المبین»، «طریق القدس» و «بیت المقدس» است که برای آزادسازی مناطق اشغالی و با اجرای آن به فرمان فرماندهی کل قوا حضرت امام خمینی (ره) در خصوص ضرورت شکست حصر آبادان تحقق یافت.


به گزارش کارکادو به نقل از ایسنا، آبادان از شهرهای مهم استان خوزستان است که به شکل مثلث بوده و قائده آن به سمت خلیج فارس و رأس آن به سمت خرمشهر است. این شهر بواسطه وجود صنعت نفت از سال ۱۲۹۱ هجری شمسی مورد توجه قرار گرفت و تصفیه خانه های عظیم نفت در این شهر بوجود آمد.
اوایل تجاوز رژیم بعثی عراق این شهر مورد طمع دشمن قرار گرفت و بصورت نعلی شکل به محاصره آنها درآمد. محاصره آبادان برگ برنده ای در دست ارتش عراق بود تا در موقعیت مناسب بتواند اراده خودرا به مقابل تحمیل کند. ورود و خروج به این شهر تنها بوسیله دریا ممکن بود و مردم مقاوم این شهر همچنان پایدار بودند.
با حصر آبادان، امام خمینی (ره) در یک دستور قاطع فرمودند: « حصرآبادان باید شکسته شود.»
از آنجا که وسعت منطقه عملیاتی بیش از ۱۳۰ کیلومترمربع بود و حوزه دید بسیار وسیعی داشت، امکان اختفای تحرکات نظامی در طول روز میسر نبود پس قرار شد عملیات در تاریکی شب صورت گیرد تا دشمن نتواند از نیروهای زرهی خود بهره لازم را ببرد.
سرانجام عملیات ثامن الائمه(ع) با هدف انهدام نیروهای دشمن در شرق کارون و تصرف و این منطقه، در ساعت یک بامدادان پنجم مهرماه سال ۱۳۶۰ با رمز مقدس " نصرمن الله و فتح قریب " آغاز شد.
این عملیات با همکاری ارتش، سپاه، بسیج و نیروهای ژاندارمری انجام شد و نیروهای عمل کننده در این عملیات بزرگ از «لشگر ۷۷ خراسان» شامل سه تیپ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ۱۶ گردان نیروی پیاده در سازمان سه قرارگاه تیپی، «تیپ ۳۷ زرهی شیراز»، «گردان ۲۵۱ تانک» از «لشگر ۱۶ زرهی»، «گردان ۱۰۷ ژاندارمری»، «گروه رزمی ۲۹۱ تانک» بودند و جهادسازندگی علاوه بر راه اندازی جاده " وحدت " در فروردین ۱۳۶۰، امور مقدماتی عملیات را انجام دادند.
نیروهای سپاه اسلام با عبور از میدان های مین و تله های انفجاری و موانع ایذائی در صورتیکه به شدت با آتشبارهای خطوط پشتیبانی حمایت می شدند به مواضع دشمن یورش برده و دشمن را سخت غافلگیر کردند. همین طور به سرعت خاکریزهای مقدماتی دشمن تسخیر شد و نیروهای دشمن مورد تعقیب قرار گرفتند.
لشکر زرهی عراق با قدرت تمام درهم کوبیده شده و نیروهای آن تحت تعقیب قرار گرفتند. با فرار دشمن به غرب کارون، بهترین موضع پدافندی و ضدپاتک نصیب نیروهای ایران شد. بعد از دو روز نبرد بی امان رزمندگان اسلام، پس مانده های ارتش بعثی به غرب کارون فرار کرده و در آنجا زمین گیر شدند.
این عملیات نتایجی را چون خارج شدن قوای دشمن از شهر آبادان، آزاد شدن دو جاده مهم اهواز - آبادان و ماهشهر _ آبادان و آزادسازی کامل شرق کارون به وسعت ۱۳۰ کیلومتر مربع در پی داشت.
با پیروزی درخشان سپاه اسلام در شکستن حصر آبادان، روحیه امید در سرتاسر جبهه ها و در بین مردم دمیده شد و سیل خروشان ملت با شادی و شور، بیش از پیش به سمت جبهه ها روانه شدند.
عملیات ثامن الائمه(ع) به منزله نقطه عطف و حلقه وصلی برای تغییر استراتژی جنگ از وضعیت گذشته به وضعیت جدید شمرده می شود. پس از حذف بنی صدر، برای اولین بار بود که نیروهای عمل کننده در این حد گسترده با هم ترکیب شده و به نحو شایسته ای با یکدیگر همکاری و هماهنگی می کردند بطوریکه این اقدام الگوی مناسبی برای ادامه همکاری ارتش و سپاه در عملیاتهای دیگر شد.
منبع:

1401/07/05
13:53:54
5.0 / 5
58
تگهای خبر: رمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی