نکاتی که زوار اربعین باید به آن توجه کنند

نکاتی که زوار اربعین باید به آن توجه کنند کارکادو: خراسان رضوی هر سال میلیونها مسلمان پای پیاده به سمت شهر کربلای عراق، بارگاه امام حسین(ع)، نوه پیامبر اکرم(ص) می روند و هدف آنان این است که حداکثر تا روز اربعین در آنجا حضور داشته باشند؛ بدین سبب باید برمبنای فاصله محل سکونت خود با کربلا برنامه ریزی کنند تا روز اربعین به کربلا برسند.



مسلمانان از اروپا، آمریکا و استرالیا، از زادگاه خود بوسیله مسیر هوایی به عراق سفر کرده و پیاده روی می کنند. این پیاده روی بین سه تا هفت روز طول خواهد کشید. دورترین مسافتی که مردم از آن به سمت کربلا پیاده روی می کنند، اهواز در ایران(بیش از ۵۵۰ کیلومتر) است.

در حال حاضر پیاده روی اربعین بطور معمول با سه روز پیاده روی و ۲ شب استراحت تکمیل می شود. بدین سبب زائر می تواند بعد از رسیدن به کربلا زیارت و اعمال خودرا بدون مشکل با کمک نیروی بدنی مناسب انجام دهد.

در چند سال قبل هوا در شب ها نسبتا سرد بود؛ بدین سبب حتما باید لباس های آستین بلند و گرم همراه زوار می بود. داشتن کفش مناسب نیز بسیار اهمیت دارد و کفش مخصوص پیاده روی ارجحیت دارد. البته زوار وسایل زیادی نباید همراه نداشته باشند برای اینکه سنگین بودن کوله بار آزاردهنده خواهد بود.

یک زائر به چیزی جز لباس و مقداری پول نیاز ندارد برای اینکه همه امکانات شامل غذای رایگان، سرپناه، خدمات بهداشتی، شارژ تلفن همراه، تماسهای محلی و بین المللی، مراقبت های پزشکی، ماساژ بدن و پا، امکانات خیاطی، خشک شویی و... برقرار است.

در این مسیر موکب ها محل استراحت است؛ با شروع موسم اربعین، اکثریت بزرگراه ها بسته و بجای آن موکب هایی راه اندازی می شود که به مردم اجازه استراحت می دهد. این موکب ها طیف وسیعی از امکانات مانند مکانی برای غذا خوردن، خواب، استراحت، حمام کردن، دوش گرفتن، ماساژ و دارو و بسیاری موارد دیگر را ارائه می دهد. ورود به این محل ها و استفاده از این امکانات رایگان است و فقط بوسیله کمک های مالی پشتیبانی می شود. هر کس آزاد است به هر مکان استراحتی که مایل است ورود کند؛ جایی که سلام گرم و هر چیز دیگری که نیاز دارد، به او داده شود.

موکب ها تنها قسمتی از میهمان نوازی و سخاوت مردم است. هنگامی که کسی در پیاده روی شرکت می کند، جایگاه ها و ایستگاه های مختلفی را می بیند که در آن مردم غذا، نوشیدنی و دیگر موارد را رایگان در اختیار وی قرار می دهند؛ در نتیجه نیازهای یک زائر بطور کامل برطرف می شود. وجود موکب و میهمان نوازی عمومی به این معناست که فرد می تواند هفته ها راه برود و نگران نیازهای اولیه خود نباشد.



نکاتی که باید در پیاده روی اربعین در نظر گرفت

بعد از فجر پیاده روی را شروع و در مغرب پیاده روی را متوقف کنید. پیاده روی خودرا بیش از اندازه طولانی نکنید. در صورت لزوم استراحت کنید. پس از نماز مغرب، در یکی از محلهای در نظر گرفته شده برای استراحت یا در حسینیه ها جایی برای خواب پیدا کنید.

طی ۲ تا سه روز پیاده روی داروهای تجویز شده مورد نیاز خودرا استفاده کنید. کسانی که شک دارند می توانند در پیاده روی کربلا موفق شوند یا خیر، می توانند در صورت عدم موفقیت با یک ون به کربلا برسند.

اگر می خواهید تماس تلفنی برقرار کنید، پیش از طلوع آفتاب تماس بگیرید تا تماسهای تان برقرار شود برای اینکه بطور معمول به سبب ترافیک بالای شبکه در بقیه روز نمی توانید تماسی با دیگران بصورت تلفنی داشته باشید.

زائرانی که می خواهند به امام حسین(ع) خدمت کنند، باید فقط برای تقرب به خدا خدمت کنند. نماز را بموقع بخوانند برای اینکه برای این فرائض اصلی است که امام حسین(ع) جان خودرا فدا کرده است و تکالیف واجب بر مستحبات مقدم است.

فضای غم و اندوه را با نخندیدن حفظ کنید. سبحان الله، لا اله الا الله و الله اکبر را در پیاده روی زمزمه کنید چون بهترین ذکر است.

از هدر دادن غذا و نوشیدنی خودداری کنید. صاحبان مواکب نیز باید به این مساله توجه داشته باشند. نظافت را در شهرهای مقدس و اماکن عمومی رعایت کنید و زیارت را به نیابت از حضرت مهدی(عج) بخوانید و برای ظهور وی دعا کنید.

امام جعفر صادق(ع) فرمود: اگر یکی از شیعیان ما به زیارت امام حسین(ع) برود، بازنمی گردد مگر تمام گناهانش بخشیده شود. به ازای هر قدمی که او برمی دارد ۱۰۰۰ فضیلت برایش نوشته و ۱۰۰۰ گناه از او آمرزیده می شود و مقامش نیز ۱۰۰۰ درجه بالا می رود.

پیاده روی از نجف تا کربلا در مجموع حدود ۷۶ کیلومتر(۴۸ مایل) است؛ بدین سبب زیارت اربعین در ابتدا می تواند طاقت فرسا باشد. با اینحال به یاد داشته باشید پیاده روی اربعین فقط یک پیاده روی نیست بلکه پیاده روی به یاد امام حسین(ع)، نوه حضرت محمد(ص) است.

برای این که در پیاده روی اربعین گرفتار مشکل نشوید، باید از قبل پیاده روی های مکرر داشته باشید. اگر شغل روزمره شما مستلزم این است که بیشتر اوقات پشت میز باشید، باید در طول روز مرتب پیاده روی کرده باشید تا به شما کمک نماید به پیاده روی عادت کنید.

پیاده روی اربعین فقط پیاده روی نیست

برای پیاده روی اربعین باید از نظر ذهنی آماده شوید؛ شاید تعجب کنید اما پیاده روی سخت ترین قسمت زیارت نیست. ممکنست متوجه شوید که تمام احساساتی که از سر می گذرانید و داستان هایی که در طول پیاده روی اتفاق می افتد، ممکنست برای شما سخت ترین قسمت باشد. آنچه را که می بینید و می شنوید، بعد از اختتام زیارت و بازگشت به خانه برای همیشه با شما خواهد بود.

یک هفته پیش از زیارت کمی وقت بگذارید و لیستی از مواردی تهیه کنید که برای آن سپاسگزار خداوند هستید و می خواهید برای آن دعا کنید. درحال پیاده روی به فهرستی که شکرگزار آن هستید، بیاندیشید و خداوند را به سبب نعمت هایی که به شما عنایت کرده، شکر کنید. علاوه بر این از ائمه(ع) بخواهید که در دعاهایی که برای دوستان، خانواده و در آخر برای خودتان می کنید، از جانب شما شفاعت کنند. این روند به شما این امکان را می دهد که حین زیارت بجای تمرکز بر راه رفتن، بر حمد و سپاس خداوند تمرکز کنید.

همان طور که پیاده روی خودرا شروع می کنید، متوجه نشانگرهای مسافت می شوید که به شما امکان می دهد تشخیص دهید در طول پیاده روی کجا هستید. وقتی به ستون ۱۴۵۱ رسیدید، به کربلا، مکان حرم امام حسین(ع) و حضرت عباس(ع) می رسید. مسافت ها را حساب نکنید برای اینکه حواس شما را از نکات دیگر منحرف می کند. اگر به عنوان قسمتی از یک گروه زیارت می کنید، می توانید از این ستون ها به عنوان محلی برای ملاقات با گروه استفاده کنید.

تا جایی که می توانید یک دستگاه صوتی همراه با هدفون همراه داشته باشید. در طول این مدت می توانید به قرآن یا نوحه گوش دهید. صدا به شما کمک می نماید تا روی هدف پیاده روی خود تمرکز کنید.



فواید پیاده روی اربعین چیست؟

پیاده روی اربعین فقط به عشق امام حسین(ع) به انجام می رسد. اگر کسی در این پیاده روی شرکت کند، درس های زیادی می تواند بیاموزد.

صبر و قدردانی

پیاده روی اربعین طولانی و دشوار است و آب و هوای عراق آنرا آسان نمی نماید. علاوه بر این مردم کاملا خارج از منطقه آسایش خود و از راحتی و امکانات خانه دور هستند. کسی که راهپیمایی را کامل می کند، می تواند واقعا با افراد کم بضاعت همدردی کرده و به خاطر داشته هایش قدردانی بیشتری می کند. موقعیت های دشوار اغلب صبر می طلبد. این پیاده روی انسان را به یاد صبری می اندازد که امام حسین(ع) و دوده و یارانش در روز کربلا و متعاقب آن تحمل کردند.

انعکاس و درون نگری

در طول پیاده روی امکان اتصال به اینترنت محدود است یا وجود ندارد. مردم هیچ راهی برای تماس با دنیای بیرون ندارند. به همان اندازه که فناوری عالی است، حواس پرتی بزرگی نیز به همراه دارد. با فقدان آن در هنگام پیاده روی مردم فضایی برای خوداندیشی و درون نگری دارند؛ چیزی که در قرآن بسیار سفارش شده است. ما در زندگی خود چه می کنیم؟ آیا برای آخرت اعمال کافی انجام داده اید؟ آیا گناهانی هست که باید از آن توبه کنیم؟

افزایش معنویت

عمل به موارد فوق موجب افزایش معنویت در ما می شود. ما با دین پیوند می خوریم و تجربه موجب افزایش آگاهی نسبت به خداوند می شود. پیاده روی به سمت بارگاه امام حسین(ع) راه رفتن به سمت بزرگ مردی است که با بی عدالتی مبارزه کرد. این به ما انرژی می دهد و بر اهمیت ایستادگی در مقابل بی عدالتی تاکید می کند.

وحدت بین مسلمانان و بشریت

پیاده روی اربعین عمدتاً توسط مسلمانان شیعه به انجام می رسد اما سنی ها و غیر مسلمانان نیز در این پیاده روی شرکت می کنند. افراد با اختلافات کلامی کنار هم قرار می گیرند و انسان ها بر سر اصل اساسی مبارزه با بدی ها و امر به معروف گرد هم می آیند.

موکب ها پیش از ورود شما به نژاد، مذهب، قومیت یا گذرنامه شما نگاه نمی کنند. در حقیقت پیاده روی اربعین برچسب هایی را که ما برای تفرقه بین انسان ها استفاده می نماییم، حذف می کند.

منابع

imamhussain.org

al-islam.org

ahlulbayttours.com

themuslimvibe.com



منبع:

1401/06/22
09:36:50
5.0 / 5
101
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , سفر , عكاس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی