گفت وگو با شهرام عبدلی ـ بازیگر

مدیران تلویزیون خبر دارند؟

مدیران تلویزیون خبر دارند؟ کارکادو: شهرام عبدلی ـ بازیگر ـ ضمن اشاره به وضعیت این روزهای تلویزیون، پرسش هایی را به صراحت مطرح می کند: نمی دانم مدیران عزیز ما می دانند که تلویزیون های کذایی اطرافمان درحال بلعیدن فرهنگ ما هستند؟ حتما می دانند چون ما واحد بررسی و پژوهش داریم. آیا این واحد اخطار نمی دهد که بخش زیادی از مخاطبان از دست رفته اند.


بازیگر سریال های «طفلان مسلم»، «مختارنامه»، «تبریز در مه» و «خط قرمز» در گفت وگویی با ایسنا درباره ی موضوع هایی چون پیشنهادش به مدیران جدید تلویزیون در جهت بهبود شرایط، نگاهش به جوان سازی سازمان صداوسیما، علل افت مخاطبان تلویزیون و همینطور بحث تبلیغات توسط بازیگران سینما و تلویزیون صحبت کرد.
لطفا اعلام کنید که در سریال «سلمان فارسی» نیستم
عبدلی ابتدا با تاکید بر این که در پروژه «سلمان فارسی» داود میرباقری حضور ندارد اشاره کرد: من در سریال «سلمان فارسی» نیستم و اصلا با من تماسی از طرف این گروه گرفته نشده و دعوتی نشده است. اما جالب است که مدام خبرنگاران با من تماس می گیرند و از حضورم در این پروژه می پرسند! من اصلا از این پروژه خبر ندارم. لطفا اعلام کنید که بنده در این پروژه حضور ندارم و اصلا آگاه هم نیستم.
بازیگران مجبورند برای امرار معاش در تبلیغات شرکت کنند
این بازیگر سینما و تلویزیون سپس درباره ی باید و نبایدهای مرز تبلیغات توسط بازیگران، اظهار نمود: از من بعنوان یک بازیگر تاکنون برای تبلیغات دعوت نشده است. ان شاءالله که یک تبلیغ پفک هم قسمت ما شود (به طنز). اعتقاد من این است که بخشی از تبلیغات شخصی و اخلاقی است؛ بعنوان مثال کالایی که من بازیگر آنرا تبلیغ می کنم باید دید آیا برای مردم کشورم مفید می باشد و یا مارک و برندی که توسط بازیگران تبلیغ می شود، آیا برای فرزند و خانواده ما ضرر دارد یا خیر؟ که اگر ضرر داشته باشد و ما آنها را تبلیغ نماییم و مردم به خاطر ما بازیگران آن کالاها را خریداری کنند، دِینی به گردن ماست و به نظرم اتفاق درستی نیست.
عبدلی سپس به بی علاقگی خیلی از بازیگران به امر تبلیغات و پذیرفتن از سر اجبار به خاطر امرار معاش اشاره نمود و اظهار داشت: متاسفانه به سبب این که اوضاع مالی و کاری خوب نیست، به هر کسی که پیشنهاد تبلیغات شود، رد نمی کند و مجبور است قبول کند تا بخشی از زندگی اش را از راه همین تبلیغات بگذراند.
ساخت فیلم کودک و ایست سریال ها
وی در ادامه در پاسخ به این که این روزها مشغول چه کاری است؟ به ساخت فیلمش برای جشنواره فیلم کودک اصفهان اشاره نمود و توضیح داد: اخیراً یک فیلم در ژانر کودک با عنوان موقت «نقطه سر خط» برای جشنواره فیلم کودک اصفهان ساختم. دنیای کودکان دنیای لطیف و دوست داشتنی است؛ ضمن این که فیلمنامه این کار هم به نظرم مناسب آمد، ازاین رو تصمیم گرفتم این فیلم را بسازم. «نقطه سر خط» یک کار رئال است که خودم به همراه بازیگرانی چون مینا جعفرزاده، نیلوفر شهیدی، حسن اسدی، سامان گوران، علی عطایی و تعدادی بازیگر کودک در آن ایفای نقش کرده ایم.
عبدلی در ادامه درباره ی حضور در سریال های تلویزیونی، اظهار داشت: پیشنهادهایی برای حضور در تلویزیون داشتم اما در مرحله حساب و کتاب متوقف شده اند و خبری از آنها نیست. یک سریال داشتم که قرار بود خرداد ماه کلید بخورد اما فعلا اتفاقی نیفتاده است. متاسفانه بسیاری از سریال ها ایست کرده اند که فکر می کنم دلیل اصلی به خاطر مسائل مالی باشد.
«مافیا» برایم تفریح بود
ایشان سپس درباره تجربه اش در مسابقه «شب های مافیا» و دلخوری برخی بازیگران در این رئالیتی شو چنین اظهار داشت: «مافیا» برایم تجربه خوبی بود و کار کردن با آقای سعید ابوطالب رضایت بخش بود. ایشان انسان باشخصیتی هستند و تیم حرفه ای دارند. متاسفانه برخی دوستان در «مافیا» ماجرا را خیلی جدی گرفته بودند و پرخاش می کردند اما برای من این ماجرا فقط یک بازی و تفریح بود. نگاه من بعنوان یک بازیگر در «مافیا» این بود که از سوی این گروه دعوت شده ام تا روز خوبی باهم داشته باشیم و اتفاقا احترام متقابل برقرار بود. همه بازیگران دوست داشتند تا مرحله آخر مسابقه حضور داشته باشند ولی واقعا این امر شدنی نیست و باید درک کرد. من از حضورم در این پروژه راضی بودم چون معتقدم وقتی به یک برنامه دعوت می شویم که به ما احترام می گذارند و همه چیز سر جای خودش اتفاق میفتد، پس چرا باید اعتراض نماییم و از هم دلخور شویم؟!
سریال های تاریخی؛ جذابِ سخت
بازیگر مجموعه های تلویزیونی «تکیه بر باد»، «نابرده رنج» و «حکایت های کمال» درباره علاقه اش به بازی در سریال های تاریخی و دشواری های ساخت این گونه کارها توضیح داد: سریال هایی با ژانر تاریخی جذاب اما در عین حال دشوار می باشد و خیلی زمان می برد. شاید یکی از دلایلی که بسیاری از بازیگران به سمت این ژانر نمی روند همین زمان بر بودنش باشد. معمولاً ساخت این گونه کارها دو الی سه سال زمان می برد و طبیعتا طی این مدت همه فکر می کنند برخی بازیگران کار نمی کنند و نیستند اما وقتی کار پخش می شود بسیار شیرین است. بعنوان مثال من پیشبینی نمی کردم سریال «طفلان مسلم» کار پربیننده ای شود و برایم عجیب است کارگردان خوبی مثل آقای مجتبی یاسینی چرا پس از این سریال، سال هاست هنوز بیکار مانده است؟!
عبدلی تصریح کرد: همکاری با فیلم و سریال های تاریخی بسیار لذت بخش است اما به شرطی که برهه تاریخی که در آن کار می کنید برایتان جذاب باشد. بعنوان مثال من خودم سریال «تبریز در مه» و ایفای نقش پهلوان آذری زبان را خیلی دوست داشتم و به نظرم از این لحاظ خوب بود و خود مبحث در کار به ما انگیزه می داد و این مساله امر مهمی است.

اوضاع تلویزیون با سن بالاها بهتر بود
وی در قسمتی دیگر توضیحاتی هم درباره نگاهش به جوانسازی سازمان صداوسیما را شرح داد و به مدیران جدید تلویزیون پیشنهاد عرضه داد.
عبدلی خاطرنشان کرد: جوانان آمده اند اما هنوز به نظرم کار جوانانه ای انجام نشده است. به نظرم قدیمی ها که سنشان بالاتر بود اوضاع تلویزیون بهتر بود. بعنوان مثال پیش تر فقط رسالت شبکه آی فیلم این بود که کارهای قدیمی را مرور می کرد اما هم اکنون همه شبکه ها کارهای تکراری پخش می کنند. تولید چندانی نیست و همه ما بارها سریال های گذشته را تماشا کرده ایم. خیلی جالب است که سریال "آینه عبرت" و یا "خانه سبز" پخش می شود. ما خاطرات خوبی از این سریال ها داشتیم اما هم اکنون که نگاه می نماییم دیگر آن رنگ و بوی گذشته را ندارند و خیلی سال از تولید آنها گذشته است. به نظرم بهتر بود بازپخش سریال های قدیمی برای همان شبکه آی فیلم باشد و اگر بیننده ای دلش می خواهد کارهای خاطره انگیز گذشته را تماشا کند به شبکه آی فیلم رجوع کند اما این روزها اغلب شبکه ها شامل یک، دو، سه، پنج و... سریال ها را تکرار می کنند. از دید من هنوز اتفاق خاصی در تلویزیون نیفتاده است. من خودم واقعا مانده ام که مقرر است چه اتفاقی بیفتد. آیا قرار نیست ما همین جوانان را جذب تلویزیون کنیم؟
مدیران تلویزیون خبر دارند؟
این بازیگر در عین حال به افت مخاطب تلویزیون اشاره و خاطرنشان کرد: متاسفانه ما با افت شدید مخاطب در تلویزیون روبرو شده ایم. آیا مدیران تلویزیون می دانند؟ جوانان باید روحیه جوانی داشته باشند، وگرنه سن و سال مهم نیست. فعلاً ما روحیه جوانی در تلویزیون ندیده ایم. ما یکسری سیاست ها و سلایقی از جانب مدیران تلویزیون داریم. زمانی که آقای ضرغامی رئیس سازمان صداوسیما بودند، طبق سیاست های نظام عمل می کردند اما سلیقه خوبی داشتند.
وی در عین حال نسبت به از دست دادن مخاطبان تلویزیون به مدیران اخطار داد و اظهار داشت: زمان آقای ضرغامی تولید انبوه وجود داشت، همه دوستان سر کار بودند و تعداد مخاطبان تلویزیون بالا بود. بعنوان مثال زمانی که سریال هایی مثل "خط قرمز" و "مسافری از هند" پخش می شد همه مردم تلویزیون نگاه می کردند اما هم اکنون وقتی ما را در خیابان می بینند خیلی رُک به ما می گویند سال هاست که از شما کاری ندیده ایم! این اتفاق خوبی نیست. حالا فوتبال و اخبار جزو برنامه هایی است که مردم بیشتر آنها را دنبال می کنند. نمی دانم مدیران عزیز ما می دانند که تلویزیون های کذایی اطرافمان درحال بلعیدن تلویزیون ما هستند؟ حتما می دانند چون ما واحد بررسی و پژوهش داریم، آیا این واحد واقعاً اخطار نمی دهد که بخش زیادی از مخاطبان از دست رفته اند و این چند مخاطب هم متاسفانه درحال از دست رفتن هستند.
شهرام عبدلی در انتها خطاب به مدیران تلویزیون اظهار داشت: ما یک تلویزیون بیشتر نداریم و آن هم زیر نظر کلیت نظام اداره می شود و متعلق به ۸۵ میلیون مخاطب است، پس باید بگونه ای سیاست گذاری شود که مردم ما به تلویزیون همسایه بغلی که فرهنگ ما را تکه پاره می کند، رجوع نکنند. متاسفانه سال هاست با همین تلویزیون های کذایی خارج از کشور، فرهنگ ما دستخوش تغییرات وحشتناکی شده و ارتباطات خانوادگی ما گرفتار تزلزل شده است، چون محتوای برنامه های آنها جزو فرهنگ ما نیست. امیدواریم در آینده اتفاقات بهتری بیفتد.1401/05/01
10:02:06
5.0 / 5
214
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی