عوامل مادی و معنوی آرامش در زندگی انسان

عوامل مادی و معنوی آرامش در زندگی انسان قم استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه آرامش در زندگی عوامل مادی و معنوی دارد اظهار داشت: ازدواج، مسکن، ثروت، شغل و استراحت در شب از عوامل مادی آرامش در قران کریم است و دینداری، دوستی با خدا و توکل بر او هم همچون عوامل معنوی آرامش در زندگی است.


حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی در سخنرانی حرم مطهر حضرت معصومه (س) ضمن اشاره به عوامل آرامش در زندگی انسان، اظهار داشت: یکی از نیازهای ضروری بشر آرامش است؛ چونکه استرس، افسردگی و تلاطم روحی هم بیماری جسمی می آورد و هم آسایش و آرامش را از انسان می گیرد.
وی بابیان این که معادل کلمه آرامش در قرآن با عنوان سکینه آمده است، اظهار نمود: در قرآن بیان شده است که این خدا است که آرامش را در دل انسان ها قرار می دهد.
کارشناس مذهبی حرم حضرت معصومه (س) بابیان این که راهکارهای رسیدن به آرامش در ارتباط با رشته روان شناسی است، اضافه کرد: امروز میان مردم استرس و نگرانی زیاد شده است و دلیل آن هم این است که کشور ما همچون کشورهایی است که بیشترین مصرف داروهای آرامش بخش را دارد و شلوغ ترین مطب ها، مطب های مشاوره و روان شناسی است.
وی بابیان این که رسیدن به آرامش دو دسته عوامل دارد، اظهار داشت: یک دسته، عوامل مادی هستند مانند ازدواج که قرآن همسر را عامل آرامش می داند، همان گونه که طلاق عامل ناآرامی است ازاین رو اگر ازدواج از روی اصولش باشد و با تحقیق و رعایت کفویت صورت گیرد مطمئناً به انسان آرامش می دهد.
رفیعی یکی دیگر از عوامل مادی آرامش که در قرآن ذکر شده را منزل و داشتن خانه دانست و اظهار داشت: نام مسکن به مفهوم محل آرامش است؛ عامل دیگر آرامش در قرآن کریم شب است که قرآن می فرماید خداوند شب را وسیله آرامش و آسایش قرار داده است.
وی افزود: عامل دیگر آرامش غنا و ثروت است؛ چونکه فقر نا آرامی می آورد و در روایت است که فقر زبان انسان ها را گنگ می کند، همینطور سلامت داشتن مایه آرامش است و این ها اموری است که در زندگی انسان آرامش می آورد و در دین هم نسبت به آن تاکید شده است.
استاد حوزه علمیه اظهار داشت: همچون وسایل مهم آرامش در روایات ما شغل است و در روایت داریم که مؤمن اوقاتش را با اشتغال پر می کند و می بینیم که حضور مردان بیکار و بازنشسته در خانه در خیلی از مواقع سبب درگیری و ناآرامی می شود.
وی ادامه داد: فردی که ثروتمند بود در نیمه های روز خدمت امام صادق (ع) رسید؛ امام به او فرمودند در این ساعت روز چرا بیکار هستی؟ او جواب داد که من تجارت را تعطیل کردم و نیازی به تجارت ندارم؛ حضرت فرمودند بیکاری عقل انسان را کم می کند.
رفیعی بابیان این که ما در دین خود عوامل معنوی داریم که به انسان آرامش می دهد، اظهار داشت: یکی از این عوامل این است که انسان یاد خدا باشد و در دین داری خود استقامت کند؛ استقامت در دین بسیار مهم می باشد و به مفهوم این است که انسان به دستورات دینی عمل کند و اگر خدا گفت نماز بخوان، به نامحرم نگاه نکن و خمس و زکات پرداخت کن این ها دشوار می باشد و احتیاج به استقامت دارد.
وی بابیان این که دین داری هزینه دارد، اظهار داشت: بسیاری از ما دین داری را در شرایط خوشی می خواهیم و تا به مشکلی برمی خوریم از دین و خدا شکایت می نماییم و خدا را نادیده می گیریم.
کارشناس مذهبی حرم حضرت معصومه (س) دومین عامل معنوی آرامش را دوستی با خدا عنوان نمود و اظهار نمود: یکی از خصوصیت های حکومت امام زمان (عج) این است که اولیاء و دوستان خدا را عزیز می کند؛ سومین عامل آرامش هم توکل بر خدا در امور زندگی است که انسان باید ضمن تلاش و کار به خدا توکل کند چونکه توکل بر خدا به مفهوم دست کشیدن از کار نیست.
وی اظهار داشت: توکل یعنی آنچه وظیفه ما است انجام دهیم و توکلمان هم به خدا باشد چونکه نمی گردد که انسان درس خواندن را کنار بگذارد و با توکل بر خدا بخواهد در کنکور رتبه خوب بیاورد؛ در ازدواج هم باید انسان تحقیق و بررسی کند و همه جوانب را در نظر بگیرد و برای آینده هم توکل بر خدا کند.1401/01/03
14:02:07
5.0 / 5
243
تگهای خبر: جوان , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی