تدوین دانشنامه ایرانشناسی استان ها

تدوین دانشنامه ایرانشناسی استان ها به گزارش کارکادو در اولین همایش ملی ایرانشناسی استان ها با محوریت «تاریخ، فرهنگ و هنر استان چهارمحال و بختیاری» از تدوین دانشنامه ایرانشناسی استان ها اطلاع داده شد.


به گزارش کارکادو به نقل از روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، اولین همایش از سلسله همایش های ملی ایرانشناسی استان ها با محوریت «تاریخ، فرهنگ و هنر استان چهارمحال و بختیاری» به صورت مجازی برگزار شد.
فرشید شریعتمداری ـ معاون اداری و مالی بنیاد ایرانشناسی، ـ درباره تصویب طرح ها و پروژه های مطالعاتی و پژوهشی در بنیاد، اظهار داشت: مبحث همایش ها و پروژه های علمی و پژوهشی بعد از تصویب آیت الله سیدمحمد خامنه ای ـ رئیس بنیاد ایرانشناسی ـ و هیأت امناء بنیاد، در معاونت پژوهشی مورد ارزیابی قرار گرفته و اجرا می شود. «دانشنامه ایرانشناسی استان ها»، بعنوان یکی از پروژه های مطالعاتی مهم در این بنیاد هم به سرانجام رسیده است که در این راستا برگزاری اولین همایش ملی ایرانشناسی استان ها با محوریت «تاریخ، فرهنگ و هنر استان چهارمحال و بختیاری» همچون دستاوردهای این پروژه ملی پرارزش به شمار می آید.
دکتر محمد بهرام زاده ـ معاون پژوهشی بنیاد ایرانشناسی و دبیر علمی همایش ـ هم اظهار داشت: اولین همایش ملی استانی بنیاد ایرانشناسی با محوریت «فرهنگ، هنر و آداب و رسوم»، به استان چهارمحال و بختیاری اختصاص داشت که بیشتر از ۱۲۰ عنوان مقاله به دبیرخانه آن ارسال شد و بعد از ارزیابی علمی و داوری مقالات توسط اساتید دانشگاهی و هیأت داوران در حدود ۱۰۰ عنوان مقاله موردپذیرش دبیرخانه همایش قرار گرفت و در کتابچه ای مجزا با عنوان مجموعه چکیده مقالات منتشر گردید. همینطور ۳۰ مقاله بعنوان مقالات برتر در کتاب گزیده مقالات همایش منتشر خواهد شد. مقالات پذیرش شده در پایگاه های علمی «سیویلیکا، ISC SID» نمایه خواهند شد.
او هدف اصلی از برگزاری این همایش را استخراج بهترین مقالات و تألیفات در چارچوب دانشنامه استانی برشمرد و اضافه کرد: بخش مهمی از تحولات ملی و فرااستانی که در کشور در دوره های مختلف تاریخی واقع شده، در این استان چهارمحال و بختیاری به وقوع پیوسته و یا منشأ آن در این استان بوده است.
بهرام زاده افزود: از حیث دانش باستان شناختی یکی از کهن ترین استقرارهای انسانی که وابستگی مستقیم با رشته کوه زاگرس دارد، در این استان وجود دارد که قابل بررسی و مطالعه است. با برگزاری این همایش ملی شمار مناسبی از بهترین مقالات و تالیفات به دبیرخانه همایش ارسال شده است که این مقالات می توانند عینا و یا پس از تلخیص در دانشنامه استانی ایرانشناسی استان چهارمحال و بختیاری قرار گیرند.
او ضمن اشاره به لزوم ادامه این همایش در استان های دیگر، اظهار نمود: بنیاد ایرانشناسی بسیار علاقه مند است که این مجموعه دانش گسترده از هر استان را که در کشور وجود دارد در چارچوب همایش های ملی گردآوری کند و بتواند آنها را در مجلات منتشرشده با عنوان دانش در ارتباط با استان ها در حوزه مطالعات ایرانشناسی، در اختیار عموم دانشمندان، پژوهشگران و علاقه مندان قرار دهد. این همایش در چهار بخش «جایگاه امروزی ایران در جهان»، «ایران فرهنگی»، «جهان ایرانی» و «ایرانیان» به ما امکان معرفی مطالعات ایرانشناسی را می دهد.
دکتر عباس قنبری عدیوی ـ سرپرست شعبه چهارمحال و بختیاری بنیاد ایرانشناسی و دبیر اجرایی همایش ـ هم ضمن اشاره به ظرفیت های مختلف این استان یادآوری کرد: شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری، با دوهزار و ۶۶ متر ارتفاع از سطح دریا مرتفع ترین مرکز استان کشور شناخته می شود که بر این اساس استان چهارمحال و بختیاری را بعنوان بام ایران می شناسند. همینطور وجود منابع سرشار آب شیرین، این استان را دارای طلای سفید و روان معرفی کرده و ارتفاع بلند آن لقب همسایگی آفتاب را برایش به ارمغان آورده است. خاستگاه تاریخی، فرهنگی، هنری، سیاسی و اجتماعی سبب شده که از دیرباز این استان به وسیله پژوهشگران داخلی و خارجی در آثار نویسندگان کتاب ها و مقالات معرفی شود. همینطور این استان به جهت نقش آفرینی بزرگانش در حوزه مشروطیت و تاریخ صد ساله اخیر و حتی قبل از آن توانسته در نهضت های مردمی و فرهنگی جامعه هم نقش بسزایی داشته باشد.
وی ادامه داد: استان چهار محال و بختیاری به جهت داشتن فرهیختگان و پژوهشگران معتبر در سطح ملی و بین المللی شهرت بسیاری دارد. همینطور دامداری، کشاورزی، گردشگری، صنایع دستی (به ویژه قالی بافی که شهرت جهانی دارد)، پرورش زنبور عسل و ماهیان سردآبی از خصوصیت های این استان به شمار می آیند. از نظر تاریخی و دیرینه شناسی هم این استان یکی از مهم ترین مناطق مطالعه شده توسط پژوهشگران در حوزه زاگرس بعنوان یکی از خاستگاه های زندگی بشری است و زاگرس میانی با این استان و استان های همجوارش شناخته می شود. همینطور فرهنگ فولکلور، آداب و رسوم، ادبیات رسمی و مردمی این استان می تواند الهام بخش پژوهش فرهیختگان باشد.
دکتر الله کرم نصیری ـ معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری چهارمحال و بختیاری ـ برگزاری همایش ایرانشناسی استان ها با تاکید بر تاریخ، فرهنگ و هنر چهارمحال و بختیاری را حرکتی پرارزش دانست و بیان نمود: آغاز چنین فعالیتهایی به تدوین دانشنامه های مختلف منجر خواهد شد و فرهنگ بومی و جلوه های تاریخ ایرانی - اسلامی را به نسل حاضر و آیندگان معرفی می کند که در نوع خود اقدامی ماندگار است.
وی ادامه داد: چهارمحال و بختیاری در بخش گردشگری با وجود ظرفیت ها و مزیت های مختلفی همچون بافت طبیعی، تاریخی، عشایری و اجتماعی در تمام فصول سال، استان مورد هدف گردشگری داخلی و خارجی است و این ظرفیت بسیار مناسبی برای توسعه اقتصادی، اجتماعی برای سرمایه گذاری و کارآفرینی در استان است.
در ادامه این همایش ملی، مقاله هایی با عنوان «معناکاوی لایه رفتاری دیرینه شناسی دین، با تمرکز بر شیرهای سنگی استان چهارمحال و بختیاری» از دکتر علی اصغر نورورزی بلداجی، «دهقان سامانی سخنور داستان پرداز چهارمحال و بختیاری» از دکتر حمید رضایی، «بررسی مضامین مذهبی در نقاشی های امامزاده پیراحمد بنای از دوره قاجار» از دکتر معصومه طاهری دهکردی، «بررسی خصوصیت قالی های دست باف عشایری» از مریم قنبری عدیوی و «تحلیل نابرابری فضایی در برخورداری از مراتع جوامع عشایری استان چهارمحال و بختیاری» از فرزاد محمودیان عرضه شد.
علاقه مندان برای دسترسی به محتوای علمی و پژوهشی همایش ملی ایرانشناسی استان ها با محوریت «تاریخ، فرهنگ و هنر استان چهارمحال و بختیاری» می توانند به آدرس تارنمای همایش: http: //province.iranology.ir رجوع کنند.
منبع:

1399/12/20
18:02:35
0.0 / 5
654
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی