انتشار فرهنگ زبان فارسی باستان

انتشار فرهنگ زبان فارسی باستان کارکادو: کتاب «فرهنگ زبان فارسی باستان» نوشته چنگیز مولایی منتشر گردید.


به گزارش کارکادو به نقل از ایسنا، این کتاب که توسط عضو وابسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی نوشته شده، با شمارگان هزار نسخه توسط انتشارات آوای خاور انتشار یافته است.
در معرفی فرهنگستان از کتاب «فرهنگ زبان فارسی باستان» عنوان شده است: «فرهنگ زبان فارسی باستان» در دو بخش کلی تدوین یافته است. این لغت نامه تا حدودی از شیوه مرسوم و متداول در فرهنگ نویسی عدول کرده است؛ بدین مدلول که از رعایت اختصار در گزارش اطلاعات مربوط به تعریف و تبیین مولفه های معنایی لغات و تعیین نوع دستوری و ذکر اشتقاق پرهیز کرده و مطالب ذیل مداخل را، تا آن جا که ضرورت داشته است، با ذکر امثله و شواهدی از متون موجود فارسی باستان، همراه با نقد و بررسی آرای پژوهشگران درباب معانی و وجه اشتقاق لغات، کاربرد نحوی آنها در بافت جملات، قرائت و بازسازی لغات و عبارات لطمه دیده‌ی کتیبه ها همراه ساخته است.
مجموعه حاضر در دو بخش گرد آمده است. بخش اول مشتمل بر لیستی از لغاتی است که در کتیبه های فارسی باستان به کار رفته است. این لغات برمبنای مخارج حروف به الفبای اصلی تنظیم شده اند. در مقابل هر لغت، نخست حرف نویسی، سپس واج نویسی آن آمده است. در مقابل صیغه های افعال نیز، بعد از حرف نویسی و واج نویسی، به ریشه های آنها در بخش واژه نامه تفصیلی ارجاع داده شده است. بعد از ترتیب الفبایی لغات، اندیشه نگارها (Ideogram) یا به تعبیر تعدادی از پژوهشگران واژه نگارها (Logogram) ذکر شده است. لیست علائم و نشانه های مربوط به اعداد در خط میخی فارسی باستان قسمت پایانیِ بخش نخست این کتاب را تشکیل می دهد.
بخش دوم کتاب با عنوان «واژه نامه تفصیلی کتیبه های فارسی باستان» در حقیقت پیکره اصلی این لغت نامه است. در این بخش ریشه های افعال، ستاک های اسم و صفت، ضمایر شخصی و موصولی و اشاره، حروف اضافه، حروف ربط و قیود، به ترتیب الفبایی بررسی شده اند. مباحثی که ذیل مداخل مربوط به هریک از این مقولات طرح شده عبارت است از: ریشه، ستاک های اسم و صفت و ضمایر، حروف اضافه و حروف ربط، اجزای تشکیل دهنده واژه های مرکّب، ضبط صورت های صرفی تعدادی از لغات در ردیف مدخل ها، واج نویسی لغات و شواهد.
منبع:

1399/12/16
13:50:31
0.0 / 5
564
تگهای خبر: فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی