سالروز اجرای عملیات نصر۵

سالروز اجرای عملیات نصر۵ به گزارش کارکادو نیروهای ایرانی به منظور پاسخگویی به شرارت های عراق در خلیج فارس، بمباران مناطق کردنشین سردشت، تصرف و تأمین بخشی از ارتفاع مسلط بر «قلعه دیزه» عراق در سال ۱۳۶۶ عملیات «نصر ۵» طراحی و اجرا کردند.


به گزارش کارکادو به نقل از ایسنا، سردار سرلشکر شهید احمد کاظمی فرمانده «لشکر ۸ نجف»، ۱۵ دقیقه صبح اول تیرماه سال ۱۳۶۶ را بعنوان زمان آغاز عملیات «نصر ۵» جهت تصرف ارتفاع «فرفری» در غرب سردشت اعلام نمود. بعد از گذشت دو ساعت، ارتفاعات «کله قندی» و «فرفری» سقوط کردند و رزمندگان مشغول پاکسازی شدند ولی در یال «کله قندی» نیروهای عمل کننده با مقاومت و انبوه آتش دشمن مواجه گشتند که با تدبیر فرماندهی در روشنی هوا نیروهای عراقی مجبور به ترک منطقه و نیروهای خودی در آنجا مستقر می شوند.
روز دوم هم با تصمیم عزیز جعفری فرمانده «قرارگاه قدس»، گردان «امام رضا (ع)» کار شناسایی و طراحی عملیات را برای تصرف یال ارتباطی بین دو ارتفاع کله قندی و فرفری که پایگاه دشمن در آن مستقر بود شروع کرد. این گردان از لشکر ۸ نجف، با ۶ دسته از سه محور اصلی از سمت کله قندی و یک محور فریب از سمت فرفری به سمت هدف حرکت کردند و بعد از درگیری شدید در ساعت ۲۲: ۳۰، آتش نیروهای خودی کمک کرد تا پیش از روشنایی هوا به اهداف خود دست یابند و بعد از آن دستگاههای مهندسی جهادسازندگی وارد منطقه شدند و اقدامات مهندسی را آغاز کردند.
بامداد روز بعد دشمن با تمرکز آتش خمپاره روی نیروهای خودی مستقر در یال ارتباطی و ارتفاع فرفری تلاش داشت خویش را از یال صخره ای بالا بکشد که با دیدبانی و هدایت آتش خمپاره ها توسط احمد کاظمی و وارد شدن چند تانک «لشکر ۲۷ حضرت رسول (ص)» و شلیک به سمت دشمن فعالیتهای نیروهای مهاجم کاملاً فروکش کرد.
ارتش عراق با جمع آوری نیروهای پیاده خود در منطقه عملیاتی نصر ۵، در ساعت ۱: ۳۰ صبح روز هشتم تیرماه ۶۶ پاتک سنگینی را ضد نیروهای ایرانی شروع کرد. در این پاتک که تا ساعت ۸: ۳۰ ادامه داشت نیروهای دشمن توانستند بخشی از یال ارتباطی را تصرف کرده و رزمندگان ایرانی را تحت فشار قرار دهند.
این عملیات با رمز مقدس «یا زهرا (س)» در استان کردستان توسط سپاه شروع شد و در جریان آن، علاوه بر آزادسازی برخی روستاهای ایران، رزمندگان اسلام بر ارتفاعات منطقه مسلط شدند و راه نفوذ عناصر ضدانقلاب به داخل مرزهای ایران اسلامی در آن منطقه مسدود شد. همینطور ۲۰ کیلومتر از نوار مرزی تحت کنترل رزمندگان اسلام قرار گرفت. استفاده از تاکتیک های ویژه جنگ های کوهستانی توسط نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از خصوصیات بارز این عملیات می باشد.
به دنبال تکمیل عملیات «کربلای ۱۰»، سپاه پاسداران، دشمن بعثی را در این منطقه مورد حمله قرار دادند و ضربات مؤثری به آنها وارد آوردند بگونه ای که سنگرهای آنان را که معروف به «حفره روباه» بود یکی بعد از دیگری تسخیر کردند. دشمن شکست خورده به طرف مرزهای بین المللی عقب نشینی کرد. طی این عملیات علاوه بر خارج کردن تعداد ۱۰ روستای ایران از زیر دید و تیر مستقیم عراق، تعداد ۱۹ روستای عراق در زیر دید و تیر رزمندگان اسلام قرار گرفت. با تسلط بر ارتفاعات منطقه، بخصوص بلندی های بوجار، راه نفوذ ضدانقلاب به داخل مرزهای ایران اسلامی مسدود شد و با تسخیر ارتفاعات مشرف به شهر «قلعه دیزه» عراق، این شهر در دید کامل رزمندگان قرار گرفت به صورتی که با چشمان غیرمسلح قابل رؤیت می شد. با تأمین و تثبیت مواضع متصرفه، ۲۰ کیلومتر از نوار مرزی تحت کنترل سپاه اسلام در آمد.
از اهداف و خصوصیت های بارز اجرای این عملیات میتوان به تکمیل خطوط پدافندی نیروهای اسلام در منطقه غرب سردشت، بستن معابر نفوذی ضدانقلاب و «جاش» های (نیروهای دفاع وطنی عراق) دشمن و گسترش ارتباط با نیروهای تحت امر «قرارگاه رمضان» و استفاده از تاکتیک های ویژه جنگ های کوهستانی توسط نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اشاره نمود.
همینطور در این عملیات دشت بوجار و برخی از روستاهای ایران که زیر دید و تیر مستقیم قوای دشمن بودند آزاد شدند و طی آن یک گردان از «تیپ پیاده از لشکر ۲۴» ارتش عراق و یک گروهان مکانیزه از همین تیپ منهدم و یک گردان از نیروهای دفاع الوطنی «جاش» هم به صورت کلی تار و مار شد.
منبع:

1400/04/01
11:54:51
5.0 / 5
188
تگهای خبر: اهدا , دستگاه , رمان , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی