قدمت آتشگاه اصفهان گمانه زنی شد

قدمت آتشگاه اصفهان گمانه زنی شد مطالعات روی حدود دوهزار قطعه سفال جمع آوری شده از محوطه آتشگاه اصفهان نشان داد که این محوطه از دوران تاریخی تا قرون اولیه اسلامی مورد استفاده و بهره برداری بوده است.


به گزارش کارکادو به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، هادی الهیاری، سرپرست هیأت دیرینه شناسی مستقر در این محوطه، اظهار داشت: در این بررسی ابتدا به مستندنگاری و نقشه برداری میکروتوپوگرافیک از محوطه با کمک پهپاد در آتشگاه پرداخته شد. در نقشه برداری صورت گرفته علاوه بر توپوگرافی، تقسیم بندی فضایی معماری حاضر در محوطه و پلان دقیق ساختمان آتشگاه نیز مشخص شد.
او اضافه کرد: در این مستندنگاری علاوه بر ایجاد بستری برای انجام بررسی باستان شناختی بعدی، شناخت بهتر پلان معماری بنا نیز ممکن شده تا بتوان درباره کارکرد آن اظهارنظر دقیق تری کرد.
او افزود: در مرحله دوم پژوهش به بررسی باستان شناسانه روشمند فراگیر برمبنای نقشه تهیه شده در محوطه آتشگاه پرداخته شد که پس از شبکه بندی محوطه، داده های هر شبکه جداگانه جمع آوری شد و مورد مطالعات قرار گرفت.


سرپرست هیأت دیرینه شناسی اظهار داشت: طبق مطالعاتی که در مرحله اولیه روی حدود دوهزار قطعه سفال جمع آوری شده انجام شد، این محوطه از دوران تاریخی تا قرون اولیه اسلامی مورد استفاده و بهره برداری بوده است.
وی تصریح کرد: بررسی دیرینه شناسی پیش رو می تواند تا حدودی تاریخ گذاری و همین طور کاربرد این بنای مهم در غرب اصفهان را مشخص نماید.
الهیاری اظهار داشت: در تاریخ، گزارش ها و سفرنامه ها توصیفات بسیاری درباره محوطه آتشگاه اصفهان، واقع در جانب غربی شهر و در ساحل شمالی زاینده رود شده است، ولی با وجود اهمیت این محوطه، تا حالا مطالعه باستان شناسانه روشمندی در آن صورت نگرفته و بیشتر مطالعات محدود به انجام اقدامات مرمتی روی بنا بوده است.1400/05/12
12:58:38
5.0 / 5
186
تگهای خبر: تاریخی , سفر , فرهنگ , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
karkado فروش کادو و انتخاب انواع کادویی
karkado.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاركادو محفوظ است

كاركادو

فروش کادو و انتخاب انواع کادویی